Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyło Dolnośląskie Centrum Druku 3D. Kto może z niego korzystać? [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Budynek Dolnośląskiego Centrum Druku 3D jest już wyposażony w drukarki 3D oraz niezbędne materiały i tylko czeka na ciekawe pomysły
Budynek Dolnośląskiego Centrum Druku 3D jest już wyposażony w drukarki 3D oraz niezbędne materiały i tylko czeka na ciekawe pomysły mat. prasowe
Dolnośląskie Centrum Druku 3D ma specjalizować się w tworzeniu elementów z tworzyw sztucznych i metalu, a także zajmować szkoleniami przyszłych operatorów i badaniami nad tą technologią. Centrum powstało na terenie Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki przy ul. Kwiatkowskiego we Wrocławiu.

Inkubator Druku 3D skierowany jest szczególnie do mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność i nie mają jeszcze swoich urządzeń do druku 3D i magazynów.

- Od lat stawiamy na kooperację sektorów nauki i biznesu bo to jest przyszłość rozwoju gospodarczego regionu, a także wiele nowych miejsc pracy. Znakomitym przykładem innowacyjności jest nowo powstałe Dolnośląskie Centrum Druku 3D – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Nowe centrum druku 3D jest szczególnie przydatne dla firm, które chcą wprowadzić na rynek nowy produkt. Tutaj mogą, jeszcze przed zainwestowaniem dużych pieniędzy, stworzyć prototyp, sprawdzić, czy wszystkie jego elementy działają i w końcu, czy ma on szansę na komercyjny sukces. Oznacza to jednocześnie, że nie ma możliwości korzystania z drukarek 3D przez osoby prywatne, przykładowo w celu wydrukowania ułamanej części do rolety.

- Chodzi o to, by firmy, które zaczynają często jako niewielkie inicjatywy rozwijały się, rosły, rozbudowywały swoją ofertę. Po osiągnieciu odpowiedniego poziomu mogą przejść np. do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która jest naszym udziałowcem i z którą blisko współpracujemy - tłumaczy Maciej Klóska, prezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki.

Aby skorzystać z drukarni, przedsiębiorcy muszą wnieść opłatę dla Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki, który zapewnia materiały i urządzenia do wydruku. Stawki są preferencyjne, a ich wysokość zależy m.in. od aktualnej ceny materiału i pomysłu na projekt. Najprostsze to koszt kilku złotych. Rozległe projekty mogą kosztować nawet kilka tysięcy.

Co można wydrukować na drukarce 3D?

Zastosowań druku 3D jest coraz więcej i stają się one coraz powszechniej wykorzystywane. Korzysta z nich m.in. sektor medyczny, który używa ich choćby do tworzenia protez. Branża motoryzacyjna tworzy w ten sposób niektóre części do samochodów. Coraz więcej przykładów wydruków 3D można znaleźć w muzeach, które odwzorowują eksponaty, by stały się bardziej dostępne dla osób niewidzących. Technologia wykorzystywana jest także w architekturze, czy designie.

- Od dawna widzimy, że sprzęt i technologia są coraz bardziej dostępne. Brakuje natomiast operatorów tych urządzeń. Liczymy, że DC3D będzie także miejscem szkoleń, w którym można wyuczyć się nowego, poszukiwanego na rynku pracy zawodu – mówi Jakub Trzyna, główny inżynier DC3D.

DC3D dysponuje halą warsztatowo-produkcyjną o powierzchni około 5000 mkw. wraz z powierzchnią biurową - około 1800 mkw. oraz laboratorium druku 3D wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia drukujące.

- Ta hala daje także lepsze wyobrażenie, z czym wiąże się ta technologia. Sama drukarka, to tylko część instalacji koniecznych, by z niej korzystać, dlatego chcemy pokazywać przedsiębiorcom zainteresowanym drukiem 3D, jak się dobrze do tego przygotować i jak uzyskać możliwie najlepsze efekty. Dajemy także szansę sprawdzenia, jakie konkretnie urządzenie będzie dla nich odpowiednie - mówi Maria Roczek, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Druku 3D.

Miejsce badań nad drukiem 3D

W planach jest stworzenie wewnątrz budynku Centrum Poznawczego, pokazującego wielofunkcyjność i mnogość zastosowania druku 3D i powiązanych z nim nowoczesnych technologii. DC3D ma być także miejscem badań nad nowymi materiałami do druku i ich zastosowaniami.

- Już teraz działamy z innowacyjnymi przedsiębiorcami, którzy zajmują się robotyzacją, urządzeniami autonomicznymi, czy robotami współpracującymi z ludźmi. Do tego na terenie DC3D działają firmy specjalizujące się w rzeczywistości wirtualnej i dronach. Druk jest częścią składową tzw. przemysłu 4.0 - mówi Jakub Trzyna.

90 proc. hali i 70 proc. powierzchni biurowej zostało już skomercjalizowane, a swoją siedzibę tutaj przeniosło wiele przedsiębiorstw z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W związku z pandemią, a następnie sytuacją na Ukrainie, termin realizacji projektu został wydłużony do grudnia 2022 r., a hala magazynowa została przekształcona w międzynarodowy węzeł pomocy humanitarnej dla Ukrainy i przez kilka miesięcy pełnił właśnie taką funkcję.

Dolnośląskie Centrum Druku 3D powstało w ramach projektu pt. "Wsparcie przedsiębiorców sektora MŚP dzięki utworzeniu nowoczesnego Dolnośląskiego Inkubatora Druku 3D we Wrocławiu", realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wynosi 35 053 015,16 złotych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska