Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył Rządowy Program Odbudowy Zabytków. Na Dolnym Śląsku mamy ich najwięcej. Potrzebujemy na nie pieniędzy

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Nowy program rządowy to pieniądze na pomoc przy utrzymaniu zabytków szczególnie dla mniejszych samorządów. Na Dolnym Śląsku z pewnością wielu z tego zechce skorzystać.
Nowy program rządowy to pieniądze na pomoc przy utrzymaniu zabytków szczególnie dla mniejszych samorządów. Na Dolnym Śląsku z pewnością wielu z tego zechce skorzystać. Paweł Relikowski
Co czwarty zabytek w Polsce znajduje się na Dolnym Śląsku. To oznacza, że region potrzebuje więcej pieniędzy niż inne na utrzymanie cennych obiektów. Ruszył nowy rządowy Program Odbudowy Zabytków. O jakich kwotach mowa?

Ruszył Rządowy Programowi Odbudowy Zabytków (RPOZ). Inicjatywa ma na celu przywrócenie dawnego blasku zabytkom, a dzięki temu wsparcie rozwoju w obszarze kultury, turystyki i lokalnych społeczności. W ramach nowego programu samorządy mogą liczyć na wsparcie w postaci 3 mld zł w skali kraju.

Nie uronić ani złotówki z programu

- W poprzednich edycjach Polskiego Ładu również była możliwość wysokiej dotacji, wspierającej samorządy dla ratowania zabytków. Niektóre gminy z tego korzystały. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że zabytki w Polsce wymagają wsparcia. Koszty renowacji idą w górę. A należy przypomnieć, że jedna czwarta obecnych polskich zabytków znajduje się u nas. To oczywiście radosna informacja, ale jednak świadcząca także o tym, że potrzebujemy sporo pieniędzy na ich utrzymanie. Więcej niż w innych regionach – mówi Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

Na Dolnym Śląsku zachodzi tzw. przekleństwo dobrobytu. Mówimy o najbardziej nasyconym regionie w Polsce pod względem zabytków i to najwyższej klasy, co potwierdzają liczne wpisy na listę pomników historii czy na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

- Jest już możliwość odpisu podatku w przypadku obiektów wpisanych do rejestru zabytków, czy od prac remontowych. Istnieje też program „Pałacyk plus” - wylicza Daniel Gibski, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Teraz rusza kolejne wsparcie. To dobry kierunek. Współpracujemy z samorządami i wiemy jak wiele obiektów wymaga pomocy. Nie chcemy uronić ani złotówki z programu, bo potrzeby są ogromne. Obiekty rezydencjonalne, parkowe, mury miejskie dolnośląskich miast, wymagają prac rewitalizacyjnych. Teraz jest okazja, by dokończyć pewne zadania, które do tej pory przerastały możliwości samorządów - wyjaśnia konserwator.

Od jutra odbędą się szkolenia w zakresie RPOZ dla chętnych samorządowców i nie tylko. Podane zostaną szczegóły dotyczące programu, statusu innych edycji oraz informacje na temat zmian w programie.

Ile pieniędzy na zabytki z programów?

•I edycja - ponad 4 tys. dofinansowań na 24 mld zł
•II edycja - 5 tys. dofinansowań na 30 mld zł
•III edycja – 2 tys. dofinansowań na 4 mld zł
•IV edycja – 54 dofinansowania na 240 mln zł
•V edycja - 52 dofinansowania na 5 mld zł

- Na Dolnym Śląsku choćby w ramach piątej edycji - niedawno rozstrzygniętej, dotyczącej stref przemysłowych - przyznano 15 dofinansowań z 52 w całej Polsce, na kwotę 1,4 mld złotych. To rzeczywiście duże uprzywilejowanie w stosunku do innych województw, gdzie tych dofinansowań było 2-3 na region - referuje Piotr Buzar, menedżer ds. rozwoju relacji społecznych, koordynujący województwo dolnośląskie z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Podkreśla, że program trafia do mniejszych samorządów, które do tej pory nie miały wielkich szans na dofinansowania.

- Widzimy, że samorządowcy uczą się wykorzystywać środki publiczne, by poprawiać status mieszkańców i komfort życia. Z edycji na edycję jest coraz lepiej – stwierdza P. Buzar.

Każdy samorząd może złożyć 10 wniosków o dofinansowania do kwoty 3,5 mln zł każdy. Wniosek nie musi dotyczyć tylko zabytku podlegającego samorządowi.

- Dofinansowanie można przeznaczyć na dotacje dla właściciela zabytku zewnętrznego – prywatnego właściciela czy fundacji, albo związku wyznaniowego. Okres na złożenie wniosków trwa do końca stycznia. Od grudnia przeprowadzamy szkolenia w tym zakresie w całym województwie – informuje menadżer Banku Gospodarstwa Krajowego.

Już nie do miejskiego konserwatora, ale do dolnośląskiego

Przypominamy też, że w związku z upływem terminu trzymiesięcznej karencji wypowiedzianego przez prezydenta Wrocławia „_Porozumienia w sprawie powierzenia prowadzenia niektórych zadań z zakresu właściwości Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków_”, z dniem 6 stycznia roku całość kompetencji w zakresie terenowym województwa dolnośląskiego wraz z miastem Wrocławiem przejął Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Akta spraw niezakończonych przez Miejskiego Konserwatora Zabytków przekazane zostały dolnośląskiemu konserwatorowi w dniu 13 stycznia.

Od 6 stycznia wnioski składać można osobiście w kancelarii Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ul. Wł. Łokietka 11 we Wrocławiu, za pośrednictwem operatora pocztowego, platformy e-PUAP lub elektronicznie (z użyciem kwalifikowanego podpisu cyfrowego).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska