Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył Przylądek Nadziei - nowy szpital onkologiczny dla dzieci "To pomnik ludzkiej wrażliwości"

Agata Grzelińska, Janusz Wójtowicz
We Wrocławiu ruszył w poniedziałek Przylądek Nadziei - najnowocześniejszy w Polsce szpital onkologiczny dla dzieci. Powstał w kompleksie Uniwersytetu Medycznego przy ul. Borowskiej. W pierwszym dniu działalności nowego szpitala portal GazetaWroclawska.pl był tam z kamerą. - Ta klinika to coś więcej niż przyjazny budynek. To pomnik ludzkiej wrażliwości i solidarności - mówi o budowie Przylądka Nadziei Agnieszka Aleksandrowicz, szefowa Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

Tak wygląda nowy szpital onkologiczny. Zobacz Przylądek Nadziei wewnątrz

Prof. Alicja Chybicka: - Dzisiejszy dzień jest szczęśliwym dniem dla dzieci chorych na nowotwory, bo to one są najważniejsze od 40 lat mojej pracy. I cieszę się, że będą walczyły o życie w godnych warunkach.

- Kocham Wrocław. Wrocław to moje miasto. Zostawiłam tu serce wiele lat temu. Przylądek Nadziei będę budować do końca życia - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl Martyna Wojeciechowska.

- To było coś na kształt pospolitego ruszenia. Ta klinika to coś więcej niż przyjazny budynek. To pomnik ludzkiej solidarności i wrażliwości - mówi o budowie Przylądka Nadziei Agnieszka Aleksandrowicz, szefowa Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

Do nowego szpitala w ciągu najbliższych tygodni przeniosą się dzieci z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, działającej dotąd w starym, poniemieckim budynku przy ul. Bujwida. - Pękające rury, zacieki, brak klimatyzacji, zagrzybione mury od wielu lat stanowiły zagrożenie dla procesu leczenia – wylicza prof. Alicja Chybicka, szefowa Kliniki. – Poza tym, w niezwykle ciasnych i wąskich salach brakowało miejsca dla mam naszych małych pacjentów.

Nowy szpital - Przylądek Nadziei - powstał we Wrocławiu dzięki wspólnej inicjatywie Uniwersytetu Medycznego oraz Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”.
Budynek Przylądka Nadziei jest bardzo przyjazny małym pacjentom. Jest mocno przeszklony, a wnętrza są słoneczne. Wszystkie pomieszczenia są pomalowane jasnymi farbami, a ściany zdobią grafiki przygotowane przez artystów z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Przylądek Nadziei będzie miał status Ponadregionalnego Centrum Onkologii Dziecięcej we Wrocławiu. Będzie odpowiadać za leczenie dzieci chorujących na nowotwory nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w pozostałych województwach. Rocznie będzie to nawet dwa tysiące małych pacjentów z całej Polski. W Przylądku Nadziei na łóżkach stacjonarnych jednocześnie będzie mogło się leczyć 75 dzieci. Dodatkowo w szpitalu jest też oddział dzienny z 10 łóżkami. Będą z nich korzystać dzieci, które po zabiegu, albo przyjęciu leków będą mogły wrócić do domu. Wszystkie sale w nowej klinice są jedno- lub dwułóżkowe. Na każdej z nich pacjentom będą mogli towarzyszyć rodzice, bo w każdej znajdują się rozkładane miejsca do spania.

Przylądek Nadziei będzie częścią Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, powstał tuż obok budynku szpitala i jest połączony z nim podziemnym korytarzem. Dzięki temu nowa klinika będzie korzystać między innymi ze szpitalnego oddziału ratunkowego, pracowni obrazowania i laboratorium.

W nowej klinice będzie wydzielona strefa nauki i zabawy. Dzieci będą korzystać ze świetlicy, biblioteki i dwóch szkolnych sal, a także pokoi zabaw. Bezpośrednio przy budynku jest plac zabaw i niewielki park.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska