Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza remont zalewu w Sulistrowicach. Ma być rajem dla kajakarzy!

Jan Both
W przyszłym roku zalew w Sulistrowicach pod Wrocławiem będzie już zmodernizowany. Wypełnianie wodą potrwa kilka miesięcy. Będzie tu raj dla kajakarzy, ale tama chroni też przecież przed powodzią 11 tysięcy osób.

Gmina Sobótka przystąpiła do remontu zbiornika wodnego i zapory w Sulistrowicach. Zrujnowany zalew w Ślężańskim Parku Krajobrazowym odzyska swoje funkcje przeciwpowodziowe, przyrodnicze i przeciwpożarowe. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przeznaczył ponad milion złotych na remont, który potrwa do maja 2017 r.

-Zbiornik powstał w 1974 roku - mówi Andrzej Szawan z Urzędu Miasta i Gminy w Sobótce. - Powódź z 2010 roku pokazała, że jego odbudowa jest konieczna. Taki nakaz wydał również Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu.

Sama renowacja ma zakończyć się do maja 2017 roku, ale napełnianie wodą ze strumienia będzie trwać kilka miesięcy. Koszt inwestycji wyniesie 1,7 mln złotych.

- Użytkowane od 40 lat zapora i zbiornik, który może pomieścić ponad 200 tys. metrów sześciennych wody,, są w opłakanym stanie technicznym - ocenia Aleksander Marek Skorupa, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu. - Płyty betonowe są popękane i zwietrzałe, urządzenia upustowe zżera rdza, a dno pokrywa warstwa mułu. Największe zniszczenia 264-metrowej tamy przyniosły powodzie i wezbrania dopływu Sulistrowickiego Potoku z lat 2009 i 2013 - dodaje. A przecież tama tworzy ochronę przeciwpowodziową dla 11 tys. osób.

Prace obejmą m.in. odmulenie dna zbiornika, uszczelnienie żelbetonowego ekranu, remont drogi na koronie zapory, naprawę ścian wieży przelewowej i sztolni odpływowej oraz wymianę skorodowanych instalacji. - Zbiornik ma służyć nie tylko do celów retencyjnych, ale także turystycznych - mówi Andrzej Szawan z Urzędu Miasta i Gminy Sobótka. - Będzie tu doskonałe miejsce do pływania kajakami i uprawiania innych sportów.

Na inwestycji mają zyskać też mieszkańcy Sulistrowic i okolicy. Więcej turystów oznacza wyższe dochody ze sprzedaży i wynajmu pokoi. Mogą powstać kolejne pensjonaty i restauracje. - Zbiornik może przyciągać ludzi z Wrocławia - uważa Aleksander Marek Skorupa. - Już teraz przyjeżdża tu sporo osób, aby wejść na Ślężę czy Radunię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska