Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza kwalifikacja wojskowa we Wrocławiu. Wezwania dostaną też kobiety [TERMINY]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Podczas kwalifikacji wydawana jest książeczka wojskowa, a w niej kategoria A, B, D lub E
Podczas kwalifikacji wydawana jest książeczka wojskowa, a w niej kategoria A, B, D lub E Arkadiusz Lawrywianiec / Polska Press
We Wrocławiu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa, której celem jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej. Wezwania otrzymają mężczyźni i kobiety. Zgłaszać się mogą także w trybie ochotniczym osoby, które ukończyły 18. rok życia. O szczegółach oraz terminach piszemy poniżej.

Oprócz określenia zdolności do czynnej służby wojskowej, podczas kwalifikacji zakładana jest także ewidencja wojskowa, książeczka wojskowa (czyli wojskowy dokument osobisty) oraz wydawane jest wstępne przeznaczenie do poszczególnych form obowiązku ochrony Rzeczypospolitej.

Ocenę zdolności do czynnej służby wojskowej wydają powiatowe i wojewódzkie komisje lekarskie. Każda z osób podlegająca obowiązkowi kwalifikacji otrzyma od wójta, burmistrza, lub - jak to jest w przypadku Wrocławia - prezydenta miasta imienne wezwanie w formie listu. Wyznaczony jest w nim dokładny termin i miejsce stawienia z informacją, jakie dokumenty wziąć ze sobą.

Warto pamiętać, że nawet gdy nie otrzymamy takiego wezwania nie zwalnia nas to z konieczności odbycia kwalifikacji wojskowej. Jeśli jednak nie możemy przyjść na badania, musimy zgłosić ten fakt do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który wyznaczy inny termin.

Kto podlega obowiązkowi kwalifikacji wojskowej w 2022 roku?

  • Mężczyźni urodzeni w 2003 roku, czyli w wieku 19 lat.
  • Mężczyźni urodzeni w latach 1998–2002, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
  • Kobiety w wieku od 19 do 24 lat posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety uczące się się w celu nabycia takich kwalifikacji. Chodzi o studentki lub absolwentki na kierunkach psychologicznych, medycznych, weterynaryjnych.
  • Osoby urodzone w latach 2001–2002, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.
  • Osoby urodzone w latach 2001–2002, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.
  • Do kwalifikacji wojskowej mogą się stawić również ochotnicy, w tym kobiety, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą dwadzieścia cztery lata życia, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej osiemnaście lat życia.

A, B, D, E - kategorie wojskowe wydawane podczas badania. Co oznaczają?

Stosowne orzeczenie lekarskie o zdolności pełnienia służby wydaje powiatowa komisja lekarska. Otrzymać je można z kategorią:

  • "A"– zdolny do czynnej służby wojskowej. Oznacza to zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej oraz służby zastępczej. Aktualnie, nie ma obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych, w związku z tym wszystkie osoby, którym orzeczono kategorię A, jeżeli nie zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, będą przenoszone do rezerwy,
  • "B" – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej. To oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została niezdolność.
  • "D" – niezdolny lub niezdolna do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej.
  • "E" – trwale i całkowicie niezdolny lub niezdolna do czynnej służby wojskowej. Dotyczy to zarówno sytuacji w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Osoby te nie zostają ujęte w ewidencji wojskowej. Będą miały także uregulowany stosunek do służby wojskowej i nie będą podlegały obowiązkowi służby wojskowej.

Orzeczenie o zaliczeniu do jednej z powyższych kategorii otrzymujemy na podstawie badań, które przeprowadzają lekarze z powiatowych komisji lekarskich. Biorą pod uwagę także dostarczoną dokumentację medyczną. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, przewodniczący komisji może skierować badanego na dodatkowe badania lub obserwację szpitalną.

Przeniesienie do rezerwy. O co chodzi?

Osoby, które otrzymają kategorię "A" lub "D" po dwóch tygodniach od orzeczenia lekarskiego zostaną przeniesione do rezerwy. Oznacza to, że będą miał uregulowany stosunek do służby wojskowej. Ewentualne powołanie do wojska osób z kategorią "A" może nastąpić tylko na ochotnika, na wniosek osoby zainteresowanej. Osoby, które otrzymają kategorię "B", czyli czasową niezdolność do pełnienia służby wojskowej, nie zostaną przeniesione do rezerwy. Będą musiały ponownie zgłosić się na badania lekarskie, po upływie okresu niezdolności do wykonywania służby wojskowej. Natomiast osoby z kategorią "E" są skreślone z ewidencji wojskowej i nie będą podlegały obowiązkowi służby w wojsku.

Żołnierze rezerwy mogą być powołani na krótkotrwałe ćwiczenia lub do czynnej służby wojskowej w przypadku ogłoszenia mobilizacji lub wojny. Zasoby rezerwy są zarządzane przez wojskowe komendy uzupełnień.

Terminy kwalifikacji wojskowej we Wrocławiu i pobliskich powiatów

Powiatowa Komisja Lekarska - Wrocław Fabryczna
Termin: 4.04.2022 - 9.05.2022, w godz. 16-21. Adres: Centrum Kultury Wrocław Zachód, ul. Chociebuska 4-6, Wrocław.
Zasięg działania komisji: dzielnica Fabryczna

Powiatowa Komisja Lekarska - Wrocław Psie Pole
Termin: 10.05.2022 - 10.06.2022, w godz. 8-15. Adres: Centrum Kultury Wrocław Zachód, ul. Chociebuska 4-6, Wrocław.
Zasięg działania komisji: dzielnice Psie Pole i Śródmieście.

Powiatowa Komisja Lekarska - Wrocław Krzyki
Termin: 10.05.2022 - 10.06.2022, w godz. 16-21. Adres: Centrum Kultury Wrocław Zachód, ul. Chociebuska 4-6, Wrocław.
Zasięg działania komisji: dzielnice Krzyki i Stare Miasto

Powiatowa Komisja Lekarska - Powiat Wrocławski
Termin: 4.04.2022 - 6.05.2022, w godz. 8-14. Adres: Centrum Kultury Wrocław Zachód, ul. Chociebuska 4-6, Wrocław.
Zasięg działania komisji: miasto: Siechnice; miasto i gminy: Sobótka, Kąty Wrocławskie; gminy: Czernica, Długołęka, Jordanów Śląski, Kobierzyce, Mietków, Żórawina.

Powiatowa Komisja Lekarska - Powiat Oławski
Termin: 23.05.2022 - 10.06.2022, w godz. 7.30-14. Adres: Urząd Miejski, ul. 3 Maja 18 i/u, Oława.
Zasięg działania komisji: miasto: Oława; miasto i gmina: Jelcz Laskowice; gminy: Domaniów, Oława.

Powiatowa Komisja Lekarska - Powiat Oleśnicki
Termin: 19.04.2022 - 20.05.2022, w godz. 8-14. Adres: ul. Wojska Polskiego 56, Oleśnica.
Zasięg działania komisji: miasto: Oleśnica; miasta i gminy: Twardogóra, Syców, Międzybórz, Bierutów; gminy: Dobroszyce, Dziadowa Kłoda, Oleśnica.

Powiatowa Komisja Lekarska - Powiat Średzki
Termin: 4.04.2022 - 25.04.2022, w godz. 16-20. Adres: Powiatowe Centrum Kultury Alternatywnej, ul. Przyszkolna 3, Środa Śląska.
Zasięg działania komisji: miasto i gmina: Środa Śląska, gminy: Kostomłoty, Malczyce, Miękinia, Udanin.

Powiatowa Komisja Lekarska - Powiat Strzeliński
Termin: 4.04.2022 - 14.04.2022, w godz. 8-13. Adres: Starostwo Powiatowe, ul. Kamienna 10, Strzelin.
Zasięg działania komisji: miasta i gminy: Strzelin, Wiązów, gminy: Borów, Kondratowice, Przeworno.

Powiatowa Komisja Lekarska - Powiat Milicki
Termin: 4.04.2022 - 13.04.2022, w godz. 8-13. Adres: I Liceum Ogólnokształcące, ul. 11 Listopada 5, Milicz.
Zasięg działania komisji: miasto i gmina: Milicz; gminy: Cieszków, Krośnice.

Powiatowa Komisja Lekarska - Powiat Trzebnicki
Termin: 4.04.2022 - 26.04.2022, w godz. 8-16. Adres: Szkoła Podstawowa nr 4 przy Szpitalu, ul. Prusicka 53-55, Trzebnica.
Zasięg działania komisji: miasta i gminy: Oborniki Śląskie, Trzebnica, Żmigród, Prusice; gminy: Wisznia Mała, Zawonia.

Więcej informacji o kwalifikacji wojskowej oraz czynnościach wykonywanych w czasie jej przebiegu można uzyskać w Wojskowej Komendzie Uzupełnień we Wrocławiu (telefon 261 656 120 lub 261 656 142).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska