Rusza kolejna odsłona ekogry dla najmłodszych, której partnerem jest wrocławska KOGENERACJA

Materiał informacyjny KOGENERACJA

Ekoeksperymentarium – wyjątkowa, ogólnodostępna gra online dla całej rodziny, która uczy ekologii i promuje zdrowy styl życia właśnie wzbogaciła się o nowy pokój zagadek. Zadania rozmieszczone w salonie domu rodziny Łaskotków dotyczą oszczędzania energii. Jednym z partnerów projektu jest Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA, należący do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE.

W grę stworzoną przez kolektyw Mamy Projekt, dzięki której można dowiedzieć się, jak troszczyć się o środowisko za pomocą dobrych nawyków, zagrało już, od początku grudnia minionego roku 100 tys. osób. Do projektu przystąpiło również 2500 nauczycieli, dla których gra stała się tematem zajęć szkolnych.

Kolejna odsłona gry przenosi uczestników do wirtualnego salonu, gdzie muszą zmierzyć się z „energetycznymi wampirami” pochłaniającymi prąd z włączonych telewizorów i ładowarek. Autorzy projektu podpowiadają tym samym, jak dbać o środowisko przez oszczędzanie energii i ciepła oraz zachęcają do ponownego wykorzystywania przedmiotów, zamiast kupowania nowych.

- Ogromną wartością projektu Ekoeksperymentarium jest to, że gra, poprzez zabawę, przekonuje najmłodszych do świadomych, mądrych wyborów, ucząc ich przy tym odpowiedzialności i poszanowania zasobów planety - podkreśla Andrzej Jedut, prezes KOGENERACJI.

Joanna Studzińska, współautorka gry z kolektywu Mamy Projekt, wyjaśnia, że jednym z celów projektu jest pokazanie dzieciom, że każdy przedmiot czy nawet ciepło i energia elektryczna powstają przy wykorzystaniu zasobów naturalnych. – To, co teraz wypracujemy z dziećmi, zostanie z nami na lata. Bo chcąc ratować świat, musimy zacząć od nas samych i młodego pokolenia – tłumaczy Studzińska.

Małgorzata Żmijska, współautorka gry, dodaje: – Dzieci są przeładowane informacjami, szczególnie teraz, kiedy przed ekranami komputerów spędzają znacznie więcej czasu. Dlatego postanowiłyśmy przygotować grę, która naukę ukryje pod różnymi zagadkami i zadaniami, jakie z łatwością można wykonać w domu.

Gra została dostosowana do możliwości poznawczych dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Jak podkreślają jej twórcy, kluczem do sukcesu jest wyjaśnienie złożonych kwestii łatwym językiem i użycie odniesień do codzienności. Dzięki temu dziecko może zestawić zadania z gry z własnymi przyzwyczajeniami.

Projekt Ekoeksperymentarium został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego Mecenasem jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a wsparcia finansowego udzielili partnerzy: Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA, spółka należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, Bank Ochrony Środowiska, Fiskars, Interseroh Organizacja Odzyskiwania Opakowań, Kaercher – firmy, które od lat działają na rzecz środowiska naturalnego i klimatu wdrażając nowoczesne rozwiązania w zakresie ekologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska