We Wrocławiu mieszkania z programu Mieszkanie+ powstaną na 17 hektarach należących głównie do PKP i Poczty Polskiej. To sześć działek na Psim Polu w rejonie ul. Mirkowskiej, cztery działki na Muchoborze, trzy przy ul. Buforowej i jedna działka na Kozanowie przy ul. Ignuta.
- Budując mieszkania chcemy zwiększyć możliwości na rynku nieruchomości - wyjaśnia Tomasz Żuchowski, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury i budownictwa.

Mieszkanie wynająć, także z opcją wykupu będą mogły jedynie osoby, które nie posiadają na własność mieszkania.

- Pierwszeństwo będą miały osoby, których mieszkania i domy zostały zniszczone w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof budowlanych lub zostały wywłaszczone na potrzeby np. budowy dróg - wyjaśnia Żuchowski.

We Wrocław cena wynajmu mieszkania z programu Mieszkanie+ wyniesie 11 zł, a z opcją wykupu 15 zł, co oznacza, że za 50-metrowe mieszkanie zapłacimy ok. 550 do 750 zł. Wynajem takiego mieszkania od prywatnego właściciela kosztuje nawet 2 tys. zł. W pozostałych gminach, które przystąpiły do programu ceny te wyniosą odpowiednio 8 i 10 zł.

W połowie grudnia grunty okaże się, na których gruntach należących do Skarbu Państwa będą mogły powstać mieszkania.
- Te mieszkania będą musiały być dostosowane także do struktury danego miasta. Jeśli wybudujemy mieszkania zbyt daleko od szkoły, a pojawią się w nich rodziny z dziećmi, to też przekażemy pieniądze na budowę szkoły - zapewnia Tomasz Żuchowski.

Budowa mieszkań na Dolnym Śląsku, jak zapewnia sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury i budownictwa, rozpocznie się wiosną.
- Klucze do pierwszych mieszkań, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem oddamy w połowie 2019 r. - zapowiada Tomasz Żuchowski

Oprócz Wrocławia 215 mieszkań w ramach programu Mieszkanie+ powstanie także w Wałbrzychu. Będzie to pięć bloków. Ponadto 1000 mieszkań samorządy we współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości zbudują w Bielawie, Głogowie, Oławie i Świdnicy. Kolejne 9 gmin, które podpisały listy intencyjne z Krajowym Zasobem Nieruchomości to Legnica - 665 mieszkań, głównie na Zakaczawiu, Kudowa-Zdrój (65), Zgorzelec (54), Jaworzyna Śląska (45), Pieńsk, Radwanice i Trzebnica (po 30), Strzelin (25) i Walim (20).