Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rusza budowa gigantycznego szpitala we Wrocławiu. Zobacz

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Nowy szpital onkologiczny przy ulicy Kosmonautów we Wrocławiu - wizualizacja.
Nowy szpital onkologiczny przy ulicy Kosmonautów we Wrocławiu - wizualizacja. DUM
Nowe centrum onkologiczne powstanie przy ulicy Kosmonautów. Połączy trzy istniejące już placówki.

Ruszyły prace archeologiczne i saperskie związane z budową nowego szpitala onkologicznego przy ulicy Kosmonautów we Wrocławiu. Budowa szpitala pochłonie 700 mln zł. Rocznie będzie w nim prowadzonych 32 tys. hospitalizacji i 200 tys. świadczeń ambulatoryjnych.

Działka, na której ma stanąć nowy szpital, znajduje się przy ulicy Kosmonautów we Wrocławiu i ma powierzchnie 22 ha. Nowa placówka połączy w jedno dotychczasowe Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc. Planowany termin uruchomienia placówki to 2025 rok. Rocznie będzie w nim prowadzonych 32 tys. hospitalizacji i 200 tys. świadczeń ambulatoryjnych.

- Do tej pory pracowaliśmy nad wyborem koncepcji budowy nowego szpitala oraz przygotowaniem dokumentacji. Cieszę się, że dziś możemy zobaczyć pierwsze fizyczne postępy prac związane z przygotowaniem terenu przez archeologów i saperów. Ta niezwykle ważna dla Dolnoślązaków inwestycja nabiera realnego kształtu, choć przed nami jeszcze wiele wyzwań. Budowa nowego szpitala onkologicznego to priorytet dla samorządu województwa. Jest to jedna z najważniejszych inwestycji nie tylko w skali naszego województwa, ale również w skali całego kraju - mówi Marcin Krzyżanowski wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Rozmowy na temat budowy nowego szpitala onkologicznego trwały 20 lat, dziś fizyczne efekty prac są już zauważalne. Archeolodzy i saperzy weszli już na teren przygotowany pod budowę nowego szpitala. Ich zadaniem jest sprawdzenie gruntu pod względem bezpieczeństwa i niezwłoczna reakcja w razie wykrycia w ziemi zagrożenia, takiego jak np. powojenne niewypały, niewybuchy czy pociski.

Na terenie nowego szpitala znajdują się dwa stanowiska archeologiczne. Zakończenie prac archeologicznych i saperskich zaplanowane jest na koniec 2021 roku, umowa z wykonawcą tego zadania opiewa na kwotę 1,9 mln zł. Kończą się również prace nad drugim etapem, jakim jest koncepcja architektoniczna.

Kolejny etap działań jest związanych z połączeniem Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych Onkologii z Dolnośląskim Centrum Onkologii. Połączenie tych dwóch podmiotów zaplanowane jest na lipiec 2021 roku. Natomiast połączenie Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc z dwoma pozostałymi szpitalami zaplanowane jest na koniec bieżącego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska