I choć Polska jeszcze swojej Sophii nie ma, to prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR, przyznaje, że także u nas obserwowany jest w ostatnich latach dynamiczny rozwój prac nad AI. Dlatego sztuczna inteligencja jest jedną z dziedzin rozwijanych przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Świadczy o tym choćby rosnąca liczba wniosków o dofinansowanie projektów dotyczących m.in. AI.
Prof. Maciej Chorowski, który również będzie speakerem na Impct’18, zwraca uwagę, że wdrażanie i szerokie stosowanie AI jest wpisane do rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zaś sam rozwój sztucznej inteligencji warunkuje współistnienie trzech elementów. To, po pierwsze, umiejętności efektywnego pozyskiwania, gromadzenia, udostępnienia, anonimizacji i ochrony danych. Po drugie – rozwój algorytmów i ich implementacji, oraz po trzecie - umiejętności właściwego zdefiniowania obszarów i zakresu zastosowania w poszczególnych dziedzinach i branżach np. medycynie, energetyce, rolnictwie czy bezpieczeństwie.
- Projekty dotyczące sztucznej inteligencji współfinansujemy także w ramach naszych konkursów z obszaru bezpieczeństwa i obronności państwa, których obszary badawcze i tematy są definiowane zgodnie z potrzebami zgłoszonymi przez właściwe ministerstwa, m.in. MON i MSWiA. Mamy możliwości i zasoby, by ogłosić dedykowany konkurs zorientowany na wykorzystanie sztucznej inteligencji w wybranych obszarach, jak np. w diagnostyce medycznej – wyjaśnia prof. Chorowski. - Z naszego wsparcia korzystają już m.in. projekty dotyczące systemu wsparcia pracy chirurgów w czasie rzeczywistym, inteligentnej nakładki sprzętowo-programowej na systemy automatyki budynków biurowych czy samouczącego się bota rekrutacyjnego, który jest już testowany przez działy HR – dodaje dyrektor NCBR.
Prof. Chorowski dodaje, że na wsparcie projektów B+R (w tym tych dotyczących AI) NCBR przeznaczy w tym roku ponad 5 mld zł. Gros tych środków przeznaczone jest dla przedsiębiorców, którzy mogą uzyskać dotację pokrywającą od 25 do nawet 80% kosztów projektu. Jednostki naukowe mogą liczyć na wsparcie nawet do 100% dofinansowania i mogą brać udział w wybranych konkursach samodzielnie lub w konsorcjum z przedsiębiorcami. Mogą również prowadzić prace badawczo – rozwojowe na rzecz przedsiębiorców w zakresie zgłoszonych przez nich projektów. Ponadto NCBR w ramach programów typu „problem driven research”, pomaga nie tylko w rozwijaniu danej technologii, ale także w jej przetestowaniu na rynku, co daje większą szansę na odniesienie sukcesu komercyjnego.