Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczynają odwierty geotermalne na Dolnym Śląsku

Damian Bednarz
W zeszłym tygodniu podpisano umowę w sprawie dotacji na odwiert geotermalny w Lądku-Zdroju. Umowa przewiduje dofinansowanie inwestycji geotermalnych w Lądku-Zdroju kwotą 18,8 milionów złotych.

- Podpisana umowa jest zwieńczeniem wieloletnich starań o pozyskanie dofinansowania na odwiert geotermalny w Lądku-Zdroju. Ta inwestycja wprowadzi naszą gminę, ale również cały region na zupełnie inny poziom i będzie niesamowitym bodźcem prorozwojowym. Chciałbym bardzo podziękować za życzliwe podejście Ministerstwu Środowiska, Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a w szczególności Ministrowi Michałowi Dworczykowi, bez wsparcia którego prawdopodobnie nie otrzymalibyśmy dotacji - mówi Roman Kaczmarczyk, burmistrz Lądka-Zdroju.

Program „Geologia i górnictwo Część 1. Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych”, w ramach którego Lądek-Zdrój otrzymał dofinansowanie, jest to element nowej polityki energetycznej Polski, która przewiduje m.in. dywersyfikację źródeł energii oraz położenie akcentów na stabilne, odnawialne źródła energii (OZE). Plany zakładają również decentralizację gospodarki energią i wprowadzenie - tam, gdzie jest to możliwe z ekonomicznego i środowiskowego punktu widzenia - małych i ekologicznie bezpiecznych systemów energii cieplnej, opartych o odnawialne źródła energii, w tym geotermalne, czyli pochodzące z podziemnych zasobów gorącej wody i skał.

W tej chwili burmistrz Roman Kaczmarczyk przebywa na Islandii, gdzie poleciał na zaproszenie wyspiarzy. Ma tam przyglądać się sposobowi wykorzystania gorących źródeł.

Ambitne plany

Jak udało nam się ustalić, rozpisanie przetargu to dosłownie kwestia kilku dni. Włodarze miasta chcą, aby jeszcze tej zimy rozpoczęły się prace przy odwiercie. A czy jest szansa na to, że gorące źródła zostaną odkryte? Co do tego wątpliwości nie ma burmistrz Roman Kaczmarczyk. -Lądek-Zdrój leży na terenie wygasłego wulkan. Świadczy o tym chociażby skład naszych wód. W uskoku tektonicznym, który znajduje się na obrzeżach miasta znajduje się najprawdopodobniej woda. Jeżeli są tam gorące skały, to i woda będzie gorąca - mówi.

Miasto chciałoby wybudować baseny geotermalne, z których woda trafiałaby do szklarni.

A w szklarniach ma być hodowana zdrowa żywność, ale na tym nie koniec. Zużyta woda szklarniowa w zimie posłuży do jeszcze jednego, niecodziennego celu. Burmistrz chciałby, dzięki niej odśnieżać drogi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska