Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. Co lepsze: liceum, technikum czy szkoła branżowa?

Bartłomiej Łata
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Fot. Malgorzata Genca / Polskapresse
Ruszyła rekrutacja do liceów, techników i szkół branżowych. Przygotowano łącznie 6400 miejsc w regionie. Absolwenci gimnazjów mogą złożyć 3 wnioski do trzech różnych placówek. Na pierwszym miejscu powinna znaleźć się najbardziej preferowana szkoła.

W ubiegłym roku kandydaci najchętniej wybierali licea ogólnokształcące - 45 proc. i technika - 42 proc. Jedynie 13 proc. absolwentów gimnazjów zdecydowało się kontynuować naukę w szkole branżowej I stopnia. Jak będzie w tym roku?

Ofertę szkół można sprawdzić w systemie rekrutacyjnym na www.rekrutacje.edu.wroclaw.pl. Po wejściu na stronę w pierwszym kroku uczniowie uzupełniają swoje dane osobowe. W kolejnym wybierają szkoły, do których chcą kandydować. Wypełniony wniosek trzeba wydrukować i dać do podpisu rodzicom lub opiekunom prawnym, a następnie zanieść do szkoły pierwszego wyboru (do 20 czerwca, godz. 15).

Kolejny etap rekrutacji ruszy, gdy gimnazjaliści dostaną świadectwa z ocenami. W dniach 22-26 czerwca do godz. 15 muszą ponownie zalogować się na stronę www.rekrutacje.edu.wroclaw.pl i uzupełnić informacje o ocenach, wynikach egzaminu i o konkursach, za które można otrzymać dodatkowe punkty rekrutacyjne. Ponownie odwiedzą też szkołę pierwszego wyboru, do której trzeba zanieść kopię świadectwa, zaświadczenie o wynikach egzaminu i dokumenty potwierdzające udział w konkursach.

Po złożeniu dokumentów warto sprawdzić w systemie, czy jednostka zaakceptowała wszystkie dane wprowadzone przez kandydata do systemu. Jeśli nie, trzeba szybko wyjaśnić wszelkie wątpliwości w szkole pierwszego wyboru.

Wyniki kwalifikacji zostaną opublikowane w systemie i w szkołach ponadgimnazjalnych 13 lipca o godzinie 10.

Na tych, którzy nie zakwalifikują się do żadnej z wybranych szkół, czeka rekrutacja uzupełniająca. Jej uczestnicy powinni do 31 lipca złożyć dokumenty w szkołach, które ogłoszą wolne miejsca i czekać na decyzje Szkolnych Komisji Rekrutacyjnych.
Ostateczne zakończenie rekrutacji uzupełniającej i opublikowanie list przyjętych i nieprzyjętych nastąpi 29 sierpnia.

Jakie kierunki wybierali kandydaci do techników i szkół branżowych w ubiegłym roku?

Kandydaci do technikum wyraźnie stawiali na informatykę, profesjonalne żywienie i ekonomię. Zdecydowanie najmniejsze zainteresowanie budziły kierunki związane z hotelarstwem.

W szkołach branżowych I stopnia najwięcej kandydatów chciało kształcić się na mechanika samochodowego i kucharza. Najmniej chętnych przyciągnął zawód elektromechanika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska