18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z Tomaszem Dobrzańskim, dyrektorem artystycznym festiwalu Forum Musicum – muzyki dawnej

Małgorzata Matuszewska
Tomasz Hołod
Forum Musicum to festiwal muzyki dawnej, granej na historycznych instrumentach. Zacznie się 18 sierpnia we Wrocławiu, potrwa do 28 sierpnia.

W tym roku Forum Musicum odbędzie się pod hasłem „Mediterranea – brzmienia śródziemnomorskie”. Skąd pomysł takiego ujęcia muzyki dawnej, granej na historycznych instrumentach?
Muzyka europejska narodziła się właśnie na południu, w basenie Morza Śródziemnego. Poezja trubadurów i truwerów jako pierwszy przejaw kultury dworskiej, których nośnikiem była muzyka, powstała we Francji. Trzy czwarte mu-zycznej kultury europejskiej powstało w Italii. Region śródziemnomorski to kulturowy tygiel, mamy więc w programie elementy islamskie i wieczór bałkański.

W programie pierwszego koncertu, poświęconego chrześcijańskiej i muzułmańskiej muzyce w siedemnastowiecznej Polsce i Turcji, jest swojsko brzmiące nazwisko: Wojciech Bobowski. Kim był?
Urodził się w 1610 roku we Lwowie, był wzięty w jasyr przez Tatarów krymskich i sprzedany na dwór sułtana Murada IV, został paziem pałacowym. Przeszedł na islam, był tłumaczem – znał 17 języków – muzykiem, nauczycielem muzyki, ważną postacią. Zostawił rękopisy, które są świadectwem jego kolekcjonowania muzyki. Jako wyznawca islamu pisał hymny muzułmańskie. Najciekawszym jego dziełem jest przetłumaczenie na turecki tekstów z Psałterza hugenockiego (genewskiego) i zaadaptowanie tych tekstów do oryginalnych melodii, które były wykonywane na modłę turecką. Znakomitą próbę tej twórczości usłyszymy 18 sierpnia, podczas koncertu Ensemble Sarband w ratuszu.

Tradycją Forum Musicum stały się lżejsze muzyczne wieczory w Mleczarni, połączone z tańcami...
Lubelski zespół folkowy Čači Vorba muzyczną działalność koncentruje na południowym wschodzie Europy. W Mleczarni wystąpią z koncertem muzyki bałkańskiej. Będzie to wieczór bałkański, spontaniczny – w Mleczarni będzie można posłuchać muzyki i zatańczyć.

Jeśli się potrafi tańczyć...
Podczas tanecznych wydarzeń zawsze trafiają się koryfeusze takich działań, więc będzie można po prostu pójść w ich ślady.

Wrześniowy Festiwal Wratislavia Cantans odbędzie się pod hasłem „Podróż na południe”, więc Forum Musicum z brzmieniami śródziemnomorskimi wydaje się wstępem do niego.
Tak się rzeczywiście złożyło. W programie mamy sporo muzyki włoskiej. Włoskie arie sopranowe z trąbką usłyszymy w wykonaniu zespołu Alla Polacca z Kolonii, będzie też można posłuchać przepięknych motetów Claudia Monteverdiego i „Stabat Mater” Domenica Scarlattiego w wykonaniu zespołu Cappella Viridimontana z Zielonej Góry. Antonio Vivaldi w repertuarze głównie instrumentalnym. Bogactwo form i gatunków Antonia Vivaldiego w repertuarze głównie instrumentalnym zaprezentuje Consortium Sedinum.

Niektórzy, słysząc „muzyka dawna”, myślą: „to za trudne do słuchania...”. A jak jest naprawdę?
Publiczność często kojarzy muzykę dawną ze światem ezoterycznym, niezrozumiałym. A ona jest pełna znaczeń, powstała jako muzyka związana z przejawami konkretnego życia. Warto oczywiście znać konteksty powstania tej muzyki. Przedstawiona w zrozumiały sposób – trafia do słuchacza.

Jakie stare i już egzotyczne instrumenty usłyszymy?
Pierwszego dnia muzycy z Turcji przywiozą swoje instrumentarium, które rzadko jest prezentowane w Polsce. To kanun – instrument strunowy podobny do cytry, kemençe – strunowy instrument w kształcie gruszki. Ostatni koncert, 28 sierpnia, poświęcony jest pieśniom franko-cypryjskim późnego średniowiecza – francuskiej muzyce świeckiej z francuskiego dworu na Cyprze. W dawnych wiekach dwór rodziny Lusignan miał tam centrum administracyjne, wojenne i oczywiście kulturalne. Usłyszymy m.in. smyczkowy fidel, flety proste, klawesyn balum – instrument średniowieczny.

Jak zwykle, promuje Pan młode zespoły w koncercie laureatów Konkursu Schola Cantorum w Kaliszu.
W tym roku wystąpią dwa zespoły: Zespół Muzyki Dawnej Capella all’Antico z Zamościa – zagra „Barwy średniowiecza” – i Zespół Muzyki Dawnej All’Antico z Chojnowa – przedstawi „Muzykę rozkwitu baroku”. Polskie zespoły amatorskie to nieodzowny składnik festiwalu od samego początku jego istnienia. Nie trzeba ich bronić, bo są znakomite. Warto jednak zawsze o nich wspominać i stawiać za wzór młodym ludziom, żeby zajęli się czymś ciekawym, z podobną pasją, choć oczywiście nie wszyscy muszą grać muzykę dawną.

Program Forum Musicum: www.wroclaw.naszemiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska