MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozlicz PIT we Wrocławiu. Nie musisz być tu zameldowany. Wyjaśniamy, co należy zrobić

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Połowa mieszkańców Wrocławia rozlicza swój PIT w innych gminach. To duża strata dla budżetu miasta. Ponad 40 procent rocznego podatku dochodowego PIT nie trafia bowiem do skarbu państwa, a jest przekazywane gminie, w której zostało dokonane rozliczenie. To spory zastrzyk gotówki. Szacuje się, że średni dochód gminy z PIT od jednego mieszkańca to ponad 3 tys. zł. Pieniądze te mogłyby zostać przeznaczone na budżet obywatelski, transport publiczny czy edukację. Aby rozliczyć PIT we Wrocławiu, nie trzeba być tu zameldowanym. Wystarczy w rozliczeniu podać swój adres zamieszkania. Każdy, kto to zrobi, może odebrać darmowe wejściówki i zniżki.

We Wrocławiu oficjalnie zameldowanych jest obecnie 584,8 tys. osób. Z badań Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji wynika, że w rzeczywistości mieszka ich w stolicy Dolnego Śląska 825 tys. Różnica wynosi w takim wypadku aż 240 tys. osób. Nasz podatek dochodowy PIT automatycznie rozlicza się w gminie, gdzie jesteśmy zameldowani i wspiera tym samym tamtejszą gospodarkę. Jeśli jednak ktoś mieszka w stolicy Dolnego Śląska i jest z miastem związany, może swój podatek zostawić tutaj. Wystarczy, że w zeznaniu za rok 2019 wpisze wrocławski adres. Do celów podatkowych bowiem liczy się miejsce zamieszkania, a nie zameldowania.

Instrukcja zmiany adresu do rozliczenia podatku dochodowego PIT:

  1. Wejdź na platformę Twój e-PIT. Następnie zaloguj się podając swój numer PESEL oraz kwotę przychodów za rok 2018 lub 2019. Można też zrobić to za pomocą profilu zaufanego.
  2. Po zalogowaniu na platformie Twój e-PIT zobaczysz szczegóły swojego rocznego zeznania podatkowego. Są one wypełnione automatycznie na podstawie danych w systemie. Można rozliczać się samodzielnie, bądź wspólnie z małżonkiem. Aby zostawić podatek we Wrocławiu należy wybrać przycisk „edytuj pozostałe dane”.
  3. Następnie trzeba dokonać 2 zmian: podać swój adres zamieszkania we Wrocławiu i wybrać urząd skarbowy odpowiedni dla miejsca zamieszkania.
  4. W trakcie zmiany adresu zamieszkania pojawi się specjalny formularz z rubrykami do podania informacji takich, jak miejscowość, ulica czy numer domu.
  5. Po zaakceptowaniu zmian wyświetli się podsumowanie, a w nim szczegóły rozliczenia z uwzględnieniem nowych danych. W tym miejscu możemy także wybrać organizację, która otrzyma nasz 1 procent podatku. Jeśli wszystko jest poprawne, należy kliknąć w przycisk „Akceptuj i wyślij”.

Ważna informacja! Rząd w tym roku przedłużył możliwość składania PITów do końca maja, ale są pewne warunki.

- Jeśli rozliczamy się m.in. na drukach PIT-37 i PIT-38 to w portalu Twój e-PIT są już gotowe zeznania podatkowe, czekające na akceptację. Jeśli nie wykażemy aktywności w portalu do 30 kwietnia, to system automatycznie wyśle za nas rozliczenie. Warto pamiętać więc o tym, żeby zaktualizować miejsce zamieszkania na Wrocław w portalu do końca kwietnia, nim system wyśle nasze rozliczenie - wyjaśnia Marcin Obłoza z biura prasowego UM we Wrocławiu.

W ubiegłych latach swój PIT we Wrocławiu rozliczało około 400 tys. osób (dane z 2017 i 2018 roku). Średni dochód gminy z PITa od jednego mieszkańca w 2018 r. wynosił ok. 3100 zł.

Rozlicz PIT we Wrocławiu – otrzymaj nagrody

Każdy, kto płaci podatki we Wrocławiu, może wziąć udział w programie „Nasz Wrocław”. W jego ramach zyskuje się dostęp do ofert ponad 50 partnerów, którzy oferują swoje usługi z rabatami od 10 do 50 procent. Oprócz tego, po dołączeniu do akcji promocyjnej "Wrocław 365", każdy zarejestrowany uczestnik otrzyma darmowe wejścia do Aquaparku, zoo Wrocław, Hydropolis, na mecz WKS Śląsk Wrocław oraz na Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska