Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozbudują Wrocławski Park Technologiczny

Paweł Kuś
Tak będą wyglądały nowe obiekty we Wrocławskim Parku Technologicznym
Tak będą wyglądały nowe obiekty we Wrocławskim Parku Technologicznym Materiały prasowe
Wrocławski Park Technologiczny to najlepsza tego typu placówka w Polsce i jedna z najlepszych w Europie Środkowo-Wschodniej. Obecnie wynajmuje tam powierzchnie 115 przedsiębiorstw (o 35 więcej niż w zeszłym roku), w których jest zatrudnionych ponad 1000 osób. Dzięki dotacjom park znacznie się rozbuduje.

Niedawno przystąpiono tam do realizacji kolejnej części projektu "Od Wrocławskiego Parku Technologicznego do Innopolis Wrocław". W lipcu rozpoczęła się budowa dwóch nowych budynków: Omega i Delta.

Inwestycja jest współfinansowana z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Wartość projektu wynosi ok. 110 mln zł. WPT otrzymał na ten cel dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ok. 60 proc. wartości projektu Innopolis przeznaczone jest na budowę czterech obiektów biurowo-laboratoryjnych, a pozostałą część na zakup aparatury laboratoryjno-technologicznej, z której będą mogły skorzystać firmy funkcjonujące na terenie WPT.

Przewiduje się, że dzięki temu projektowi z usług o charakterze badawczo-rozwojowym skorzysta ok. 200, w dużej mierze nowych, przedsiębiorstw.

- Udzielimy im też wsparcia pieniężnego w wysokości około 2-2,5 miliona złotych. A już w tym roku sięgniemy kwoty miliona złotych dofinansowań - twierdzi Marek Winkowski, wiceprezes WPT.

Pierwszym obiektem w kompleksie zlokalizowanym na Muchoborze Małym jest budynek Alfa przy ul. Klecińskiej (wybudowany w 2009 r.).

Kolejne obiekty powstaną się przy ulicy Duńskiej. Będą to budynki o charakterze technologicznym i biurowo-laboratoryjnym. Korzystać z nich będą małe i średnie firmy, zajmujące się działalnością: naukowo-badawczą, projektową, doświadczalną i nieuciążliwą produkcją. Wykorzystywać do tego mogą zaplecze i usługi laboratoryjne oferowane przez WPT.

- Poza działalnością podstawową w budynku zlokalizujemy przedszkole, fitness czy sale do zajęć sportowych - mówi Winkowski.

Obecnie trwa wznoszenie budynku technologiczno-biurowego Omega. Jego powierzchnia wyniesie 2777 mkw. Będzie on pełnić funkcje związane z wytwarzaniem energii i przetwarzaniem jej na czynniki grzewcze i chłodzące. Tam będzie przetwarzana energia z kolektorów słonecznych rozmieszczonych na terenie całego kompleksu.

- Planowany węzeł trigeneracyjny ma pokrywać zapotrzebowanie na ciepło, prąd oraz klimatyzację dla całego WPT - twierdzi Winkowski.
W fazie budowy znajduje się też obiekt biurowo-laboratoryjny Delta. Będzie to nowoczesny, pięciokondygnacyjny (25 metrów wysokości) budynek z garażem podziemnym. Jego powierzchnia wyniesie ponad 11 tys. mkw.; starczy tam miejsca dla 560 pracowników. W budynku zostaną umieszczone laboratoria do badań mikrobiologicznych, chemicznych oraz własności fizycznych. Będzie wyposażony w kolektory słoneczne oraz inteligentne systemy oszczędzania energii.

W przyszłości planowana jest również budowa Laboratorium Badań Nieniszczących. To oddzielny obiekt technologiczny kompleksu Innopolis na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego.

- Podstawowym zadaniem Laboratorium Badań Nieniszczących będzie wykonywanie usług w zakresie niedestrukcyjnego badania wyrobów przemysłowych o znacznej grubości (nawet do 0,5 m dla stali) oraz prowadzenie eksperymentów dla celów naukowych - wyjaśnia Winkowski.

Po skończeniu projektu WPT planuje rozwinięcie swojej oferty za granicę. Już teraz podjęto współpracę z laboratorium spod Hamburga.

- W przyszłości chcemy być liczącym się graczem w całej Europie, a ten projekt to wielki krok w tym kierunku - przekonuje Winkowski.

W WPT działa wiele innowacyjnych przedsiębiorstw, które osiągają już znaczące sukcesy na rynku. Michał Kowalczyk, który swój biznes rozpoczynał w pomieszczeniach wynajętych w WPT, został np. Mikroprzedsiębiorcą Roku 2009. Jego firma Nexwell produkuje systemy do inteligentnych domów. Prace nad tym produktem rozpoczęto jeszcze na Politechnice Wrocławskiej.

Natomiast firma Lediko pracuje nad rozwojem przyszłościowego oświetlenia diodowego. Oświetlenie wrocławskiej firmy znajdziemy między innymi w hotelu Mariott w Warszawie, Manufakturze w Łodzi czy Bibliotece Narodową. Również świetlne iluminacje multimedialnej fontanny przy pergoli wrocławianie mogą oglądać dzięki technologiom Lediko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska