Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Róża nie tylko w ogrodzie, przetworzone płatki lub dzikie owoce mają wiele zastosowań. To polski superfood. Zobacz, co można zrobić z róży

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Róże cieszą nie tylko oko, mają dobroczynny wpływ na nasz organizm.
Róże cieszą nie tylko oko, mają dobroczynny wpływ na nasz organizm. GettyImages/Krasimir Kanchev
Róża kojarzy się nam się z miłością, namiętnością i walorami estetycznymi. Zdobi nasze wazony, rośnie w ogrodach, ale czy zdajemy sobie sprawę, że oprócz wyglądu ma wiele innych zastosowań? Sprawdzi się w kuchni, kosmetyce, a dzika róża nawet w medycynie. Można wykorzystać płatki lub owoce, w zależności od gatunku. Zobacz, jaką moc mają polskie róże.

Spis treści

Róża na polskim stole. Właściwości i zastosowanie róży są szerokie

Do stołu jako przekąskę można podać… róże. Oczywiście przetworzone, ale warto wiedzieć, że zarówno piękne kwiaty, jak i owoce dzikiej rośliny, sprawdzą się w przygotowaniu przetworów. W Polsce roślina kojarzy się jako ta dekoracyjna, ale w naturalnym leczeniu suszone płatki są znane nie od dziś. Najlepiej uzyskać je z gatunku damasceńskiego, z kolei owoce czerpie się z tych dziko rosnących, np. róży pomarszczonej.

Co można zrobić z płatków róż?

Płatki róż można wykorzystać przy tworzeniu kosmetyków, olejków eterycznych, świec, da się z nich także zrobić herbaty lub konfitury. Oprócz pięknego zapachu mają działanie przeciwzapalne i kojące. Napar pomoże na bóle lub biegunkę, olejek zmiękczy i nawilży skórę, zaś woda na bazie róży dobrze wpłynie na cerę.

Owoce dzikiej róży to dawka witamin

Owoce dzikiej róży kojarzą się z sezonem jesienno-zimowym. Preparaty na bazie surowca są bombą witaminową, dostarczają m.in. flawonoidów, kwasów organicznych i wielu witamin. W porównaniu z innymi sezonowymi owocami te różane mają w sobie więcej przeciwutleniaczy.

Jak wygląda w Polsce rynek różany?

W Polsce o edukację na temat właściwości róży dba Fundacja-Instytut „Polska Róża”, która szczególnie przekazuje wiedzę na temat owoców dzikiej róży. Pod tym samym szyldem funkcjonuje firma, która zajmuje się produkcją preparatów na bazie rośliny.

- Sok z róży jest kojarzony z odpornością i bardzo słusznie, ponieważ jest źródłem witaminy C. W 100 ml soku naszej produkcji jest jej 450 mg, jest to naturalna witamina C, która przeszła z owoców do produktu – przekonuje Agnieszka Michalska, prezes „Polskiej Róży”.

Choć uprawa róży w Polsce mogłaby być większa, setki hektarów pozwalają jednak na spore możliwości przetwórcze. O walorach gatunków dzikich i ozdobnych zaczyna być głośno na całym świecie. Podczas czerwcowych targów Summer Fancy Food Show w Nowym Jorku na stoisku Stowarzyszenia „Polska Ekologia” promowano ekologiczną żywność z Europy, w tym różany sok, który zawojował kubkami smakowymi gości.

- Teraz na plantacji jest sezon na płatki róży – bo rośliny kwitną. Robimy z konfiturę z płatków róży oraz przecier. Płatki róży w cukrze są wykorzystywane do pączków, lodów, ciast, tortów, kawy, herbaty, lemoniad – dodaje prezes firmy.

Pomysłów na wykorzystanie róży jest mnóstwo. Zobacz, do czego przydatne będą płatki, a w czym sprawdzi się owoc dzikiej róży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska