Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowery miejskie do naprawy! Strach nimi jeździć

Marcin Kaźmierczak
.
. Pawel Relikowski / Polska Press
Niesprawne hamulce, rozregulowane przerzutki, niedające się dokręcić siodełka czy niedziałające oświetlenie. Operator systemu 
- firma Nextbike - twierdzi, że 
rowery przeszły zimą szczegółowy 
przegląd. Ale wsiadając teraz na nie, można odnieść wrażenie, że jak spakowano je w listopadzie, tak wyciągnięto z garażu na początku marca.

W tym roku co czwarty wrocławianin korzysta z Wrocławskiego Roweru Miejskiego. W systemie zarejestrowanych jest ponad 160 tysięcy użytkowników. 
Od 1 marca rowery wypożyczyli 15 tys. razy. Niestety, choć od tego czasu minęły zaledwie dwa tygodnie, już teraz 
- wybierając się na stację rowerową
- trudno o sprawny jednoślad.

Według Macieja Nowackiego, który zgłosił nam problem, najwięcej zepsutych rowerów jest na stacjach w pobliżu pl. Grunwaldzkiego, Sky Tower, Dworca Głównego i przy Tekach.

- A to zerwany łańcuch, zepsute przerzutki, a czasami również kompletnie rozregulowane hamulce czy niedokręcone siodełko. Tu nie chodzi o komfort jazdy, ale o bezpieczeństwo - mówi Maciej Nowacki, mieszkaniec Dąbia, i wspomina sytuację z ubiegłego piątku. - Prawie się przewróciłem przez rozregulowane przerzutki, gdy przejeżdżałem przez skrzyżowanie. Nagle zmienił się bieg i niemal zsunąłem się z siodełka.

Postanowiliśmy sami sprawdzić stan tego sprzętu i wybraliśmy się na przejażdżkę szlakiem wypożyczalni rowerów miejskich. Zaczęliśmy przy alei Kromera. Na siedem rowerów sprawne były dwa. W trzech pozostałych nie działały przednie hamulce, w dwóch zaciski regulujące wysokość siodełka. Jak się jednak okazało, wypożyczone rowery też nie były całkiem sprawne. W jednym zerwany był kabel od dynama, a w drugim przez niesprawne przerzutki dwa razy spadł łańcuch. Rowery w podobnym stanie zastaliśmy też przy mostach Warszawskich, pl. Grunwaldzkim, moście Grunwaldzkim, ul. Olszewskiego, Tekach i pl. Legionów.

Ale Nextbike i urzędnicy uparcie twierdzą, że stan rowerów jest według nich... zadowalający!

- W przerwie zimowej wszystkie rowery systemu Wrocławskiego Roweru Miejskiego przeszły szczegółowy przegląd. Uszkodzone lub zużyte elementy zostały naprawione lub wymienione. Zakres prac przy każdym rowerze był inny i wynikał z jego stanu technicznego - mówi Marek Pogorzelski, rzecznik prasowy firmy Nextbike.

Jak dodaje, w najbliższym czasie serwisanci zwrócą szczególną uwagę na rowery w punktach, które my sprawdziliśmy, i usterki, które zgłosiliśmy firmie.

Ze stanu technicznego rowerów zadowoleni są miejscy urzędnicy, którzy podczas zimowej przerwy wyrywkowo sprawdzili stan techniczny 150 pojazdów (jest ich 810). Przegląd wykazał, że rowery są wyczyszczone i sprawne technicznie.

ZOBACZ: Rowerzysto! Sprawdź, za co możesz dostać mandat

- W trakcie kontroli zostały stwierdzone tylko drobne uchybienia, np. niedziałające lampki, które wykonawca zobowiązał się poprawić do momentu uruchomienia systemu - informuje Anna Worsztynowicz z biura prasowego magistratu.

W trakcie sezonu, który we Wrocławiu trwa od marca do końca listopada, serwisanci firmy Nextbike sprawdzają stan techniczny rowerów jedynie podczas przewożenia ich z przepełnionych stacji do pustych.

Jak twierdzi Anna Worsztynowicz, rowery są mocno wyeksploatowane, bo służą wrocławianom od trzech sezonów. - Niektóre były wypożyczane blisko dwa tysiące razy na sezon, co oczywiście nie zwalnia operatora od utrzymania ich w pełnej sprawności - twierdzi Anna Worsztynowicz i zapewnia, że urzędnicy na bieżąco sprawdzają stan techniczny rowerów.

- W ramach obowiązującego kontraktu na bieżąco sprawdzamy wyrywkowe działanie rowerów i stacji - tłumaczy Anna Worsztynowicz. Każdą zauważoną usterkę można zgłaszać do urzędu miejskiego lub bezpośrednio do firmy Nextbike poprzez aplikację mobilną lub biuro obsługi klienta pod numerami telefonów 71 738 11 11 i 71 715 27 72.

Wsiadając na zepsuty rower miejski, ryzykujemy nie tylko utratę zdrowia, ale i mandat. - Osoba, która wypożycza rower, jest zobowiązana do upewnienia się, że jest on w pełni sprawny i ma wszystkie wymagane przepisami elementy, przede wszystkim oświetlenie, dzwonek i sprawne hamulce - mówi Paweł Petrykowski z dolnośląskiej policji.

Co nam grozi, jeśli policjant zatrzyma nas i stwierdzi, że rower, którym jedziemy, jest niesprawny? To może być mandat, ale też pouczenie. Przede wszystkim jednak powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy rower jest sprawny, ze względu na swoje bezpieczeństwo - podkreśla asp. sztab. Paweł Petrykowski.

- Inną sprawą jest, że firma wypożyczająca powinna zapewnić odpowiedni stan techniczny rowerów. Jeśli widzimy, że rower jest niesprawny, nie wsiadajmy na niego - dodaje policjant.

Na nowe rowery nie mamy jednak co liczyć. Przynajmniej do końca tego roku, gdy wygaśnie umowa z firmą Nextbike. Jak informuje Anna Worsztynowicz, w drugim lub trzecim kwartale tego roku ogłoszony zostanie przetarg na nowego operatora.

- Jesteśmy w trakcie pracy nad specyfikacją - mówi Anna Worsztynowicz i jak dodaje, serwis rowerów w trakcie obowiązywania umowy będzie jednym z czynników, które miasto weźmie pod uwagę przy wyborze nowego operatora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska