Wasze zdjęcia
  Galeria wrocławskich kotów

  Dzień Kota 2019

  Rozwiń
  Rowery miejskie będą leżeć na ziemi. Tak jak hulajnogi

  Rowery miejskie będą leżeć na ziemi. Tak jak hulajnogi

  Zdjęcie autora materiału

  Kinga Czernichowska

  Aktualizacja:

  Zdjęcie ilustracyjne
  1/4
  przejdź do galerii

  Zdjęcie ilustracyjne ©Paweł Relikowski / Gazeta Wroclawska

  Pozostawianie rowerów w dowolnym miejscu, a nie na stacjach jak dotychczas, jest prawdopodobnie tylko kwestią czasu. Czy możemy spodziewać się komunikacyjnego chaosu?
  - W najbliższym sezonie, który rozpocznie się w marcu, wprowadzimy system rowerów czwartej generacji. Wrocławianie będą mieli do dyspozycji ponad 2 tys. rowerów. W tej chwili ustalamy z zamawiającym treść regulaminu. Być może zawarta w nim będzie możliwość pozostawiania rowerów poza stacjami, np. za dodatkową opłatą - mówi Marek Pogorzelski, rzecznik prasowy Nextbike.

  O tym, jak wysoka może być ta opłata, przedstawiciele Nextbike nie chcą na razie mówić, bo to jest w trakcie ustaleń.
  Jednak fakt, że rower moglibyśmy pozostawić w zupełnie dowolnie wybranym miejscu, może powstać bałagan. Z pewnością byłaby to dość istotna zmiana w systemie Wrocławskiego Roweru Miejskiego, a to, że wejdzie w życie, jest najprawdopodobniej tylko kwestią czasu.

  System jest na to gotowy

  - Jesteśmy na taką zmianę przygotowani. Rowery wyposażone są już w lokalizatory. Wciąż trwają prace nad regulaminem, ale ma on dopuszczać możliwość pozostawienia rowerów poza stacjami - mówi Daniel Chojnacki, oficer rowerowy. - Ze względu na to, że rozwijają się systemy bezsstacyjne, my również jako miasto wymagaliśmy, żeby operator to umożliwiał. Nie jest to jednak wymóg. Teraz czekamy na wniosek operatora o wprowadzenie takiej zmiany.

  Szczegóły takiego rozwiązania muszą jednak zostać doprecyzowane. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że pojawiły się pomysły, by pozostawianie rowerów w dowolnych miejscach było możliwe tylko w określonych strefach. To jednak tylko propozycja. Nie jest pewne też to, że zmiana wejdzie w życie od razu na początku sezonu. Zarówno miasto, jak i przedstawiciele Nextbike, chcą się do niej dobrze przygotować.

  - Trzeba będzie zastanowić się, co w sytuacji, kiedy rower będzie na przykład zastawiał chodnik, czy będzie to w gestii operatora, by go stamtąd usunąć? - dodaje Daniel Chojnacki. - Są też miasta, w których taki system powoduje problemy komunikacyjne. W Chinach były całe pryzmy pozostawionych w ten sposób rowerów. Ale za chwilę podobną zmianę wdroży Trójmiasto.

  Taki system funkcjonuje już w Krakowie.

  - Ma to plusy i minusy. Z jednej strony możemy korzystać prościej, łatwiej, używając aplikacji, z drugiej pojawiają się pewne obawy, że stworzy to pewnego rodzaju chaos. Dlatego zależy nam, by takie zmiany wprowadzać stopniowo, przetestować i zobaczyć, jak to się będzie sprawdzać - twierdzi Daniel Chojnacki.

  Za ewentualny bałagan na chodnikach nie będzie natomiast odpowiadał Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta.

  - Kwestia nieuprawnionego zajmowania chodnika przez pojazdy rozstrzyga służba porządkowa. Zgodnie z przepisami nie ma tu nielegalnego zajęcia pasa drogowego, a tylko możemy zastosować restrykcje, jak to czynimy w przypadku kontenerów, pojemników, palet z towarem lub materiałami budowlanymi, rusztowaniami czy ogródkami gastronomicznymi - mówi Ewa Mazur, rzeczniczka ZDiUM.

  Będą kary za utrudnianie ruchu pieszym?

  Oprócz tego mogą pojawić się wątpliwości, w jakim stopniu pozostawienie roweru w dowolnym miejscu będzie zgodne z przepisami.

  - Każdy ponosi odpowiedzialność za to, co robi. To, w którym miejscu, pozostawimy rower, musi być zgodne z przepisami ruchu drogowego. Trzeba na przykład wziąć pod uwagę to, czy pojazd nie stanowi zagrożenia i utrudnień dla ruchu pieszych - mówi Waldemar Forysiak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej. - Jeden zapewne nie, ale co, jeśli będzie już 20 w jednym miejscu?

  Forysiak powołuje się przy tym na art. 90. Kodeksu Wykroczeń. Brzmi on: "Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, podlega karze grzywny lub nagany".

  - Na pewno należy zachować zdrowy rozsądek - komentuje Waldemar Forysiak. - Pozostawiony w ten sposób rower może spowodować na przykład, że osoba niedowidząca przewróci się, odniesie jakieś obrażenia. Co wtedy? Wtedy to osoba, która zaparkowała w ten sposób rower, będzie ponosiła odpowiedzialność.

  A sąd mógłby wówczas zażądać należności odszkodowawczej. Z punktu widzenia prawnego odpowiedzialność spoczywa na kierowcy.

  - Mimo że umowa z operatorem przestaje obowiązywać w chwili pozostawienia roweru, to jednak mimo wszystko jesteśmy odpowiedzialni za to, co robimy - mówi Marcin Zatorski, prawnik. Również podkreśla, że we wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek - To tak jak z Vozillą. Wypożyczamy samochód, ale to my ponosimy odpowiedzialność, jeżeli przekroczymy dozwoloną prędkość. Oczywiście, po upływie kilku dni, moglibyśmy powoływać się na to, że firma nie usunęła pojazdu z drogi. Wówczas być może operator musiałby poczuwać się do współodpowiedzialności.

  Grzywna za stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym mogłaby wynosić od 50 do 5 tys. zł. Prawdopodobnie mielibyśmy do czynienia z kwotami z dolnego progu tego przedziału. W zależności od sytuacji, gdyby doszło do wypadku, to na użytkownikach roweru spoczywałoby zapłacenie odszkodowania zasadnego do wyrządzonej szkody i ewentualnego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych.

  Kiedy pytamy oficera rowerowego o miasto, które najlepiej sobie radzi z systemem rowerów miejskich, odpowiada: - Nie znam dobrego systemu rowerów miejskich czy takiego, który nie miałby żadnych zastrzeżeń.

  To nie jedyna nowość Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Przedstawiciele Nextbike zapowiadają, że tegoroczna przerwa zimowa jest ostatnią w historii Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Od tego roku system będzie całoroczny, co oznacza, że rowery będzie można będzie wypożyczać przez 12 miesięcy w roku, także w zimie.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (153)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  antoni

  wpo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Następnym krokiem będzie możliwość pozostawiania byle gdzie starych telewizorów, łóżek i śmieci ...
  Aha, już można syfić byle gdzie gumami do żucia i petami ... Takiej żulowni na chodnikach, jak...rozwiń całość

  Następnym krokiem będzie możliwość pozostawiania byle gdzie starych telewizorów, łóżek i śmieci ...
  Aha, już można syfić byle gdzie gumami do żucia i petami ... Takiej żulowni na chodnikach, jak we Wrocławiu - zwłaszcza pod klubami - nie widziałem nigdy ...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wrocław w normie

  Alicja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  zapraszam do Szkocji czy San Sebastian jak chcesz zobaczyć żulernie pod klubami, widać że siedzisz tylko w swojej podradomskiej wsi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Problem nie jest w rowerach

  labeo7

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

  tylko mentalności Polaków. Nie tylko hulajnogi są porzucane, można spotkać wiele aut tarasujących drogi, chodniki czy zaparkowanych niechlujnie. Z rowerami będzie tak samo nie ze względu na to, że...rozwiń całość

  tylko mentalności Polaków. Nie tylko hulajnogi są porzucane, można spotkać wiele aut tarasujących drogi, chodniki czy zaparkowanych niechlujnie. Z rowerami będzie tak samo nie ze względu na to, że jest to rower tylko, że ci sami ludzie.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Problem nie jest w rowerach

  elf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13

  Problem faktycznie nie leży w sprzęcie. Obecnie hulajnogi walają się gdzie podpadnie. Oddam rower zgodnie z przepisami, a później ktoś po pijaku wyrzuci go na ulicę. Mam za to zapłacić mandat?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak, tak, wszędzie lepiej gdzie nas nie ma

  x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

  Idź się lecz z tych kompleksów człowieku.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rowery? Ależ tak!

  silas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 12

  Podobny system działa z powodzeniem w Rzymie. Jest dużo wygodniejszy. Brawo!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  takie coś sprawdziło się w Chinach

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 3

  W końcu dobre rozwiązanie. W chinach też tak wprowadzono. Wszędzie leżały stosy rowerów. I w końcu nastąpił upadek wypożyczalni rowerów. A potem nastąpił porządek.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BA, W CHINACH NAWET NIEDZIEL NIEHANDLOWYCH NIE MA

  A PAŃSTWO PROMUJE MAŁY BIZNES ZWOLNIENIAMI OD PODATKÓW (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  I DLATEGO KAŻDEGO STAĆ NA SWÓJ WŁASNY ROWER, A NAWET SKUTER ;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  na głupotę nie ma rady ?

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

  Jeśli tak będzie, to będzie kolejny przykład skretynienia decydentów ...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A weź, człowieku, "rzuć" swoje auto byle gdzie!

  realista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

  Zaraz "psy prezydenta" cię dopadną.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie dla takiego rozwiązania

  Iww (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 5

  Porozwalane hulajnogi wystarczą.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wprowadzimy system rowerów czwartej generacji - rowery miejskie będą leżeć na ziemi.

  obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 4

  Mój kolega w weekendy uprawia clubbing czwartej generacji - często po imprezach, po wyjściu
  z kolejnego klubu leży spontanicznie gdzieś na ziemi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A

  Ante (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 12

  W Berlinie rowery nextbike można zostawiać gdzie się chce i nie ma z tym problemu.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Racja, ale Berlin leży w Niemczech, czyli kraju intelektualnie i moralnie wyprzedzającym zacofaną me

  jw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 14

  Racja, ale Berlin leży w Niemczech, czyli kraju intelektualnie i moralnie wyprzedzającym zacofaną mentalnie i klerykalnie Polskę o lata świetlne...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Będzie burdel pierwszej wody

  Kika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 6

  Jakie miasto takie porządek. Jak widać bajzel to drugie imię Wrocławia. Jak dorzucić jeszcze potencjalnych 2000 matołów jeżdżących po chodnikach i dzwoniacych na pieszych to się pytam czy to...rozwiń całość

  Jakie miasto takie porządek. Jak widać bajzel to drugie imię Wrocławia. Jak dorzucić jeszcze potencjalnych 2000 matołów jeżdżących po chodnikach i dzwoniacych na pieszych to się pytam czy to ludzie czy to małpy na rowerach? zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  We

  Wroc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 15

  A co dopiero można powiedzieć o matolach za kierownicą, którzy blokują chodniki, wjeżdżają w przystanki autobusowe i notorycznie przekraczają prędkość? Albo o matołach pieszych, którzy łażą drogami...rozwiń całość

  A co dopiero można powiedzieć o matolach za kierownicą, którzy blokują chodniki, wjeżdżają w przystanki autobusowe i notorycznie przekraczają prędkość? Albo o matołach pieszych, którzy łażą drogami rowerowymi?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Burdel i bajzel? Chcesz chyba tego tak jak i autorka jasnowidzka

  andy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  Dokładnie niżej pisałem o takich wpisach w tej gazecie mających sugerować że Polacy to podludzie w stosunku do Niemców, którzy zamierzają wrócić na te ziemi które im zabrano.
  Polska, Wrocław ma...rozwiń całość

  Dokładnie niżej pisałem o takich wpisach w tej gazecie mających sugerować że Polacy to podludzie w stosunku do Niemców, którzy zamierzają wrócić na te ziemi które im zabrano.
  Polska, Wrocław ma drugie imię "bajzel"
  W Niemczech żaden rower ani hulajnoga się nie przewróci.

  I jest tu grupa głupków, która to łyka.
  To przecież nie przypadek, że Wirtualne Niemcy, Onet,Interia GWno itd wszyscy piszą to samo.
  Duda, to duda tamto, Duda owamto.
  A kto to jest Duda?
  Chodzi o prezydenta Polski?
  Na dodatek stosuje psychotechnikę że wszystkie zdjęcia czarno-białe.
  Wszystko się ponoć zawali, wszyscy wyjdą na ulice , wszyscy niezadowolenie z zarobków itd

  Wroga propaganda a im jest jej więcej tym bardziej Polacy popierają polski rząd i chcą tu wojsk amerykańskich aby przystopować niemieckie zapędy, bo nie po to przegoniliśmy ruskich aby ich miejsce zajęli Niemcy.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo