Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba nowych mieszkań we Wrocławiu. Ceny też rosną

Bartosz Moch
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Fot. Karolina Misztal
Wrocław ustępuje jedynie Warszawie i Krakowowi pod względem liczby nowych mieszkań. Niestety, mimo rosnącej podaży, ceny również rosną.

„Jeszcze trzy lata temu Wrocław rywalizował z Trójmiastem o miano trzeciego rynku mieszkaniowego w Polsce. Obecnie zajmuje niezagrożoną trzecią pozycję zarówno pod względem wielkości oferty na rynku pierwotnym, jak i liczby mieszkań sprzedanych” – czytamy w grudniowym raporcie z 2015 r., wykonanym przez firmę REAS, specjalizującą się w badaniach rynku mieszkaniowego w Polsce. Dane tej firmy podsumowujące drugi kwartał 2016 roku tylko tę opinię potwierdzają.

We Wrocławiu w czerwcu bieżącego roku liczba nowych mieszkań wyniosła ok. 9 tys., wliczając zarówno mieszkania ukończone, jak i w budowie. Pod tym względem tylko Warszawa – 20 tys. i Kraków – ok. 10 tys. mogą się pochwalić bogatszą ofertą na rynku pierwotnym. Kolejne miasta do czołowej trójki tracą już spory dystans. Czwarte w tym zestawieniu Trójmiasto oferuje ok. 5,5 tys. mieszkań, Poznań 4 tys., a Łódź 2,5 tys.

Natomiast biorąc pod uwagę 28% wzrost liczby nowych mieszkań w ciągu ostatnich pięciu lat Wrocław jest już samodzielnym liderem. Drugi Kraków zwiększył swoją bazę o 23%, a Warszawa zaledwie o 9%.

- Od kilku kwartałów obserwujemy większą aktywność deweloperów, na którą nakłada się duży popyt, którego sporą część generują inwestorzy kupujący mieszkania na wynajem – komentuje Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości Home Broker.

Podobnego zdania o dobrej formie lokalnego rynku jest Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl: - Wrocławski rynek bez wątpienia przeżywa okres dobrej koniunktury. Od stycznia do grudnia 2015 r. na 1000 wrocławian przypadało 9,42 mieszkania oddanego przez inwestorów. To najlepszy wynik ze wszystkich krajowych metropolii.

Od ponad 3 lat na rynku mieszkaniowym w całej Polsce trwa nieprzerwanie hossa, co przejawia się nie tylko zwiększaniem liczby wprowadzanych do oferty nowych mieszkań, ale również parametrami sprzedaży. - Trend ten jest widoczny praktycznie we wszystkich dużych aglomeracjach, niemniej to właśnie Wrocław charakteryzuje się największą dynamiką wzrostu. Gdyby porównać dane z tego roku do tych z 2011 i 2012 r., to okazuje się, że kwartalna sprzedaż jest 2,5 razy wyższa – informuje Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp, dewelopera, który buduje mieszkania w największych miastach w Polsce.

Mimo że liczba mieszkań i inwestycji deweloperskich szybko rośnie, ceny za wymarzone cztery kąty wciąż utrzymują się na stabilnym, wysokim poziomie. - Jest to spowodowane dużym popytem. Mimo trudności na rynku kredytów hipotecznych, nie brakuje chętnych na nowe mieszkania – wyjaśnia Krasoń.

Co ciekawe, aktualna cena za m.kw. w stolicy Dolnego Śląska to ok. 6150 złotych, a to mniej niż w Warszawie czy Krakowie, ale również w Poznaniu czy w Trójmieście. Z największych metropolii tańsze ceny mieszkań na rynku pierwotnym są obecnie tylko w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska