MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Roman Kowalczyk został nowym kuratorem oświaty

Redakcja
Nowy kurator oświaty doczekał się nawet tego, że uczniowie nazwali drzewo jego imieniem. Wielki Roman - tak  nazywa się dąb rosnący na dziedzińcu XVII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Tęczowej we Wrocławiu
Nowy kurator oświaty doczekał się nawet tego, że uczniowie nazwali drzewo jego imieniem. Wielki Roman - tak nazywa się dąb rosnący na dziedzińcu XVII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Tęczowej we Wrocławiu Pawel Relikowski / Polska Press
Zakończył się konkurs na Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Komisja konkursowa jednogłośnie wybrała na to stanowisko Romana Kowalczyka, dotychczasowego dyrektora XVII LO we Wrocławiu. To żadne zaskoczenie, bo o tym że to związany z PiS radny sejmiku zostanie najważniejszym człowiekiem w dolnośląskiej oświacie mówiło się już od wielu miesięcy. Ośmioosobowa komisja wybierała spośród trzech kandydatów. Kowalczyk oficjalnie zostanie kuratorem i rozpocznie urzędowanie w ciągu kilku najbliższych dni, po mianowaniu przez ministra edukacji narodowej.

Roman Kowalczyk to wojewódzki radny, aktywny działacz PiS i dyrektor XVII LO we Wrocławiu. Teraz będzie musiał złożyć mandat radnego. Zgodnie z kodeksem wyborczym, miejsce Kowalczyka zajmie osoba, która w wyborach zajęła kolejne miejsce na liście PiS w okręgu wrocławskim. To Sergiusz Kmiecik z Polski Razem Jarosława Gowina. Gowin będzie miał teraz dwóch radnych w 9-osobowym klubie PiS.

Nowy kurator oświaty doczekał się nawet tego, że uczniowie nazwali drzewo jego imieniem. Wielki Roman - tak nazywa się dąb rosnący na dziedzińcu XVII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Tęczowej we Wrocławiu.

Dzięki najnowszej nowelizacji ustawy o systemie oświaty kuratorzy będą mieli większy wpływ na samorządy. Chodzi o to, że kurator będzie mógł zawetować uchwałę rady gminy dotyczącą likwidacji szkoły. Do tej pory gmina, która chciała zlikwidować publiczną szkołę, musiała uzyskać opinię kuratora. Ale przepisy nie wymagały, by była to opinia pozytywna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska