Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnik ma pole za granicą, a tutaj - szlaban i obowiązek kwarantanny. Co wtedy?

Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
Kontrole sanitarne na granicy w Kołbaskowie
Kontrole sanitarne na granicy w Kołbaskowie Andrzej Szkocki
Kto powraca do Polski, w dobie koronawirusa, musi liczyć się z obowiązkową 14-dniową kwarantanną. Co z rolnikami, którzy - chcąc prowadzić gospodarstwa - muszą przekraczać granicę?

Szlabany na granicy i obowiązkowa izolacja po jej przekroczeniu dają się we znaki wielu osobom. Mowa zwłaszcza o mieszkańcach przygranicznych miast (Słubice, Zgorzelec czy Cieszyn), którzy nie mogą dostać się do pracy. Od czasów koronawirusa, z kłopotami zaczęli też borykać się również gospodarze mający pola uprawne po dwóch stronach granicy.

Nasza Straż Graniczna zwróciła się do szefów sąsiednich służb granicznych. Chodziło o wprowadzenie rozwiązań umożliwiających przekraczanie granicy w celu prac polowych, wraz z propozycją opracowanego algorytmu postępowania w przypadku zgłoszenia takich zamiarów - podaje samorząd rolniczy.

Strona czeska przychylnie odniosła się do tej propozycji. Obostrzenia nie zostaną na razie wprowadzone przez Słowaków. A co z Litwą? Tamtejsza strona nie zaakceptowała pomysłu. Wskazała, że takie specjalne pozwolenie leży w gestii litewskiego ministra rolnictwa. "Gdybyśmy wpuścili wszystkich chętnych, kwarantanna nie miałaby sensu" - wskazał szef litewskiego resortu.

Co dalej? W końcu Litwa zapewniła, że rolnicy otrzymają wielorazową zgodę na wjazd w celu dokonywania sezonowych prac rolnych. Dodatkowym warunkiem ze strony litewskiego szefa resortu rolnictwa, było uzupełnienie przekazanych wcześniej przez Polskę list (o dokumenty świadczące o prawie do korzystania z określonych gruntów).

Czytaj również: Czy koronawirus może przenosić się na żywności?

Jak wygląda przekraczanie granicy przez rolnika, który chce wykonać prace sezonowej po czeskiej stronie?

Krajowa Rada Izb Rolniczych wskazuje: Należy złożyć wniosek o przekraczanie granicy do Komendanta Głównego Straży Granicznej za pośrednictwem właściwego miejscowo komendanta placówki. Wniosek powinien zawierać dane personalne i korespondencyjne, datę i miejsce planowanego przekroczenia granicy wraz z uzasadnieniem. Wniosek może obejmować określony okres czasu związany z koniecznością wykonania konkretnych prac polowych w danym gospodarstwie. Do wniosku należy dołączyć dokumentację potwierdzającą prawo do dysponowania gospodarstwem lub prawo wykonywania prac.

Po uzyskaniu zgody, gospodarz powinien każdorazowo informować placówkę Straży Granicznej, z wyprzedzeniem co najmniej czterech godzin, o zamiarze przekroczenia granicy w uzgodnionym miejscu. Można używać maili i telefonów.

Źródło: KRIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rolnik ma pole za granicą, a tutaj - szlaban i obowiązek kwarantanny. Co wtedy? - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska