Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok 2015 był udany dla samorządów i specjalnych stref ekonomicznych

Katarzyna Gęsiarz
Rok 2015 był udany dla samorządów i specjalnych stref ekonomicznych
Rok 2015 był udany dla samorządów i specjalnych stref ekonomicznych Piotr Krzyżanowski
Mijający rok był dla Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej czasem wielkich wyzwań i inicjowania nowych kierunków działalności strefy. To rok szczególny, ponieważ po raz pierwszy w historii LSSE przekroczyła swoim zasięgiem granice Dolnego Śląska i od listopada obecna jest też w woj. lubuskim, gdzie posiada ponad 52-hektarową podstrefę w Iłowej.

To efekt decyzji Rady Ministrów, która rozszerzyła jesienią obszar LSSE o grunty w Zgorzelcu, Jaworze, Męcince, Miękini oraz w Iłowej. W sumie strefa zyskała ponad 551 ha nowych terenów inwestycyjnych, które oferuje przedsiębiorstwom zainteresowanym inwestowaniem w niej.
Droga wielkich możliwości
Dzięki włączeniu nowych gruntów do LSSE, w dyspozycji strefy znalazł się także jeden z największych kompleksów inwestycyjnych w kraju – Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej – S3 Jawor licząca ponad 422,6 ha. To bardzo ważny punkt na inwestycyjnej mapie Europy. Grunt ten jest uznawany za jedno z najlepszych miejsc do lokowania biznesu nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Świadczy o tym fakt, że jaworska oferta została wybrana przez firmę Jaguar spośród kilkunastu lokalizacji na całym świecie i doszła do finału walki o inwestycję koncernu.
Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej – S3 Jawor jest jednym z elementów ważnych projektów gospodarczych zapoczątkowanych w tym roku w LSSE. Są to projekty „S5 – Kierunek Dobrych Inwestycji” oraz „S3 – Droga Wielkich Możliwo- ści” polegające na stworzeniu mocnego obszaru aktywności gospodarczej wzdłuż dróg ekspresowych S3 i S5. Projekty te będą kontynuowane w kolejnych latach.

– W 2015 roku inicjowaliśmy i rozwijaliśmy w strefie dzia-łalność trzech dolnośląskich klastrów: motoryzacyjnego, edukacyjnego i lotniczego – mówi Rafał Jurkowlaniec, prezes LSSE. – To ważne, że firmy, instytucje, samorządy i placówki edukacyjne poczuły potrzebę współpracy i budowania silnej gospodarki w regionie. Razem naprawdę możemy zrobić więcej – sięgać po środki unijne, dzielić się doświadczeniami, kształcić najlepsze kadry czy obniżać koszty poprzez wspólne zakupy, np. energii.

Jedną z najważniejszych inicjatyw realizowanych w ostatnim czasie było też powołanie przez: strefę, Gminę Miejską Głogów i firmę NCC Spec Bau  Głogow-skiego Parku Przemysłowego, w którym powstaje pierwsza hala pod wynajem. To nowy kierunek działania LSSE, odpowiadający oczekiwaniom inwestorów i znacznie przyspieszający oraz ułatwiający możliwość zainwestowania na terenie strefy małym i średnim przedsiębiorstwom. Hala ma zostać oddana do użytku do końca 2016 roku. W 2015 r. do grona inwestorów LSSE dołączyły firmy: Bisek-Asfalt, Schnei-der Pojemniki Transportowe Centrum Intermodal Ritex Transport Spedycja Logistyka, Atlas Copco Polska.
Obejmują około 3000 ha
Od początku 2015 roku w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zdecydowało się zainwestować 21 firm. 17 z nich to przedsiębiorstwa, które dopiero rozpoczynają funkcjonowanie w WSEE, natomiast 4 firmy zdecydowały się na kolejną inwestycję (np. rozbudowę zakładu). W sumie zadeklarowali oni nakłady przekraczające 900 mln złotych oraz stworzenie 1034 miejsc pracy. Są wśród nich międzynarodowe koncerny, jak Bombardier Transportation Poland (produkcja karoserii do superszybkich pociągów), Gestamp (produkcja metalowych elementów dla motoryzacji), Kayser Automotive Systems (produkcja przewodów powietrznych, paliwowych i ciśnieniowych), Cedrob (polski producent pasz dla zwierząt) oraz Mondelez International (światowy lider w produkcji słodyczy, który wybuduje centrum badań i rozwoju) czy Electrolux (produkcja sprzętu AGD).
Rozpoczętych jest również 9 procedur wydawania kolejnych zezwoleń, co oznacza, że rok 2015 WSSE powinna zakończyć z 30 nowymi projektami inwestycyjnymi.
Do tej pory w wałbrzyskiej strefie działa już 183 przedsiębiorców, którzy zainwestowali blisko 20 mld złotych i zatrudniają 41 327 osób.
Jak wyjaśnia Barbara Kaśnikowska, prezes WSSE, w 2015 roku w obszar WSSE włączono 318 ha terenu. Powiększyły się już istniejące lokalizacje wałbrzyskiej strefy oraz utworzono 5 nowych podstref: Dąbrowa (woj. opolskie, 109 ha), Lewin Brzeski (woj. opolskie, 31 ha), Niemodlin (woj. opolskie, 2 ha), Świebodzin (woj. lubuskie, 6 ha), Książ Wielkopolski (woj. wielkopolskie, 50 ha)
Wałbrzyska strefa obejmuje obecnie blisko 3000 ha terenu w 48 miejscowościach, z czego wolnych pozostaje prawie 1300 ha. WSSE jest największą z 14 specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. W 2015 WSSE zaangażowała się w poszukiwania firmy doradczej związanej z rynkiem mediów. Włączono 20 przedsiębiorstw działających w WSSE do Grupy Zakupowej INNPACT 2016. W wyniku negocjacji z dostawcami energii udało się obniżyć koszty zakupu prądu nawet o 23 proc. Kolejni przedsiębiorcy już wyrazili chęć dołączenia do tego projektu.
Strefa się powiększy
Nadrzędnym celem w roku 2015 Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości w Kamiennej Górze, było przede wszystkim wspieranie i tworzenie warunków do inwestowania długookresowego, tworzenie stabilności i warunków rozwoju w regionach. Zrealizowane zostały m.in. inwestycje drogowe zapewniające sprawną komunikację wewnątrz terenów strefowych i ich połączenie z lokalną siecią dróg.
Jak mówi Iwona Krawczyk, prezes SSE Małej Przedsiębiorczości, jeszcze w tym roku spółka złoży w Ministerstwie Gospodarki projekt rozporządzenia w sprawie objęcia statusem kamiennogórskiej SSE nowych obszarów, zamierzając utworzenie nowych podstref w Bogatyni, Kowarach, Lwówku Śląskim, Nowych Skalmierzycach oraz rozszerzenie obszaru dotychczas funkcjonujących podstref w Janowicach Wielkich, Nowogrodźcu, Lubaniu i Lubawce. Obszar strefy powiększy się o ponad 246 ha.
 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska