RODZINA ŚLĄSKA. Cywka: Sędziowie debilami nie są, ale czasem...

  RODZINA ŚLĄSKA. Cywka: Sędziowie debilami nie są, ale czasem dają się nabrać

  Jakub Guder

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  RODZINA ŚLĄSKA. Cywka: Sędziowie debilami nie są, ale czasem dają się nabrać

  ©fot. facebook

  Adam Cywka na mecze Śląska Wrocław chodzi regularnie z 14-letnim synem Staszkiem. - To on mnie tym zaraził - przyznaje. Z aktorem Teatru Polskiego we Wrocławiu, wykładowcą akademickim i kibicem Śląska Wrocław, rozmawia Jakub Guder.
  RODZINA ŚLĄSKA. Cywka: Sędziowie debilami nie są, ale czasem dają się nabrać

  ©fot. facebook

  Pana zawód i zawód piłkarza mają coś wspólnego ze sobą. W obu przypadkach "udajecie". Często, jak zawodnik udaje faul, to mówi się, że "przyaktorzył"
  Na pewno nie zgodzę się z tym, że łączy nas udawanie... To znaczy my udajemy, ale kreujemy przez to jakąś rzeczywistość na potrzeby spektaklu. Ale niech będzie - przyjmijmy, że aktor "udaje"...

  To duże uproszczenie?
  Tak. W Barcelonie jest cały dział treningu, który uczy udawania, że się zostało sfaulowanym. Chodzi o to, żeby sędzia w to uwierzył. W internecie można znaleźć takie filmiki.

  Aktorsko - jak najlepiej udawać faul? Mój kuzyn, który grał w niższych ligach, mówił żonie, że jak głośno krzyczy po faulu na nim, to mu nic nie jest.
  Dokładnie. Cała sztuka polega na tym, żeby nie "przefajnować" w tym udawaniu. Oczywiście sędziowie nie są debilami, ale czasami dają się nabrać. Zawsze lepsze jest przeciwnikiem dobrego. W naszym zawodzie też tak jest. Jeśli chcemy być na siłę śmieszni lub na siłę tragiczni, to jest to nieprawdziwe. Widz albo nie identyfikuje się z tym, albo marszczy czoło i mówi na przykład, że aktor strasznie jęczy. Wszystko musi być poparte prawdą. Jeśli przegniemy w jedną albo w drugą stronę, to arbiter nie da się nabrać, a my wyjdziemy na pajaców.

  Ogląda Pan polską ligę?
  Tak. Zaraził mnie tym mój 14-letni syn Staszek. Wabikiem był tak naprawdę nowy stadion. Kiedy poszliśmy na mecz Polska - Włochy, to przyznam szczerze, że pierwszy raz w życiu byłem na meczu na stadionie, a przecież byłem już po 40... Wcześniej nie ciągnęło mnie na Oporowską, ale też poziom nie wskazywał, że może być ciekawie. Zresztą z tym poziomem to wciąż jest różnie. Atmosfera na Pilczycach zrobiła na nas ogromne wrażenie. No i zaczęliśmy chodzić na mecze.

  Czyli wszystko dzięki synowi.
  Dokładnie. Ja na początku nie miałem zielonego pojęcia, kto gra, jacy zawodnicy. On tymczasem wcześniej zaraził się Śląskiem w jednej z wrocławskich szkółek piłkarskich. Teraz dla nas to jest ogromna przyjemność, kiedy możemy na spotkanie WKS-u iść razem. Chociaż, oczywiście, on jest bardziej zaangażowany kibicowsko. Gdyby mógł, to poszedłby na młyn, ale nie ze względy na poglądy, tylko na oddanie klubowi. Ja mu to wybijam z głowy, bo idąc tam, jednak utożsamia się ze wszystkimi, którzy tam są, a mnie się to średnio podoba.

  Gdy poszedł Pan pierwszy raz na Śląsk, to nie był Pan zniesmaczony? Umówmy się - doping nie zawsze jest kulturalny.
  Funkcjonował taki mit, że młyn i kibole stwarzają bardzo duże niebezpieczeństwo. Dzisiaj tak nie jest. Środki bezpieczeństwa są takie, że jeśli już coś ma się wydarzyć, to po meczu. Chodzę na Śląsk trzeci sezon i właściwie nigdy nie było żadnych zajść. Natomiast nawet przy moim bardzo dużym dystansie do prawicowo-narodowych i ksenofobicznych haseł, które czasem wygłaszane są przez kiboli, to trzeba im przyznać, że oni robią atmosferę meczu. Nawet jeśli na naszym stadionie jest 8 tys. ludzi, to młyn zawsze, konsekwentnie, od początku do końca wspiera drużynę. Oprawy, które przygotowują, są godne obejrzenia.

  Zima nie odstrasza przed ostatnimi meczami w tym roku?
  Właśnie mówiłem synowi, że to fatalnie, kiedy na stadion nie można iść w t-shircie. Odpowiedział, że najlepiej wspomina nasz wspólny wyjazd na mecz Śląska do Krakowa w listopadzie. W tych grubych kurtach, kiedy trzeba wkładać kalesony i dwie pary skarpet (śmiech).

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak

  Ława (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Tak to dno

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cywka ma rację

  Tylko Śląsk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Zgadzam się z aktorem, a na mecze chodzę od 30 lat. Dla wszystkich krytyków mam informację już wkrótce otworzą Narodowe Forum Muzyki, muzeum Pana Tadeusza itp. przybytki. Tam niebędzie tzw. kiboli...rozwiń całość

  Zgadzam się z aktorem, a na mecze chodzę od 30 lat. Dla wszystkich krytyków mam informację już wkrótce otworzą Narodowe Forum Muzyki, muzeum Pana Tadeusza itp. przybytki. Tam niebędzie tzw. kiboli i przypominania naszej historii i to wszystko za ponad 550 mln +etaty dla znajomków.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  aktor ale w/g wyborczej kibol

  fgnngf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  gfgbf


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  adfs

  adfs (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  i nacjonalista, a może nawet faszysta

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trzciciele Złotego Donka!

  P.solny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  No szczególnie ostatnio 4000 - dno!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pp

  pp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  "Nawet jeśli na naszym stadionie jest 8 tys. ludzi, to młyn zawsze, konsekwentnie, od początku do końca wspiera drużynę. Oprawy, które przygotowują, są godne obejrzenia. "

  juz proponuję ustawić tą...rozwiń całość

  "Nawet jeśli na naszym stadionie jest 8 tys. ludzi, to młyn zawsze, konsekwentnie, od początku do końca wspiera drużynę. Oprawy, które przygotowują, są godne obejrzenia. "

  juz proponuję ustawić tą poprzeczkę do 4000, tak jak ostatnimi czasy.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oprawy

  bubu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

  jasne,szczególnie te patriotyczne,haha

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo