Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice nie dostaną zasiłku opiekuńczego za czas strajku nauczycieli? To zależy, jak firma zinterpretuje prawo

Andrzej Zwoliński
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Lukasz Gdak
Litera prawa to jedno, ale zupełnie inną kwestią jest to, jak strajk nauczycieli potraktują pracodawcy – usłyszeliśmy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Zobacz, czy masz szansę na urlop i pieniądze.

WZÓR WNIOSKU O ZASIŁEK OPIEKUŃCZY - POBIERZ TUTAJ

OŚWIADCZENIE O ZAMKNIĘTEJ PLACÓWCE OPIEKUŃCZEJ - POBIERZ TUTAJ

Zacznijmy od tego, co mówią przepisy i jak je interpretuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak poinformowano nas w dolnośląskim oddziale Zakładu - gdy przedszkole lub szkoła przystąpi do strajku tylko rodzice małych dzieci mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Wniosek mogą złożyć wyłącznie rodzice dziecka, które jeszcze nie ukończyło ośmiu lat. Żeby móc zostać z dzieckiem w domu, wystarczy swojemu pracodawcy złożyć wniosek o wypłatę i oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły. Zasiłek, o który mogą wystąpić zarówno ojciec jak i matka dziecka - wypłacany jest w wysokości zasiłku chorobowego, czyli 80 proc. pensji. Jednak żeby go dostać, trzeba spełnić kilka warunków.

Pierwszy warunek i wątpliwość – co to znaczy małe dziecko i czy chodzi tylko o własne?

- Pierwszym z warunków jest to żeby dziecko miało mniej niż 8 lat, czyli jeszcze nie obchodziło swoich ósmych urodzin, drugim żeby nikt w czasie zamknięcia szkoły nie mógł opiekować się dzieckiem - odpowiada Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Jak tłumaczy dalej - ustawa pozwala rodzicom skorzystać z zasiłku opiekuńczego zarówno gdy będą opiekować się dziećmi własnymi, dziećmi małżonka jak i dziećmi przysposobionymi, czy przyjętymi na wychowanie i utrzymanie.

Kolejna wątpliwość – co to znaczy nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły?

– Istotne jest jeszcze to, aby zamknięcie placówki, do której chodzi dziecko było nieprzewidziane, czyli żeby o fakcie tym rodzice dowiedzieli się w terminie krótszym niż siedem dni - wyjaśnia Kowalska-Matis. W przypadku wystąpienia o zasiłek opiekuńczy w momencie przystąpienia szkoły czy przedszkola do strajku potrzebne jest tylko samodzielnie napisane oświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem z powodu nieprzewidzianego zamknięcia placówki – wyjaśnia rzeczniczka ZUS i jednocześnie dodaje - dla nas przepisy są jasne, choć pewien margines interpretacji pozostaje po stronie firm.

Sprawa strajku nauczycieli jest o tyle niejasna, że jego zapowiedzi pojawiały się w mediach od tygodni, a jednocześnie nadal nie wiemy czy dana placówka zastrajkuje czy nie, to okaże się dopiero 8 kwietnia – tłumaczy Iwona Kowalska-Matis. W tej sytuacji nie wiadomo jak pracodawcy zinterpretują zapis o nieprzewidywalności zamknięcia placówki i oświadczenia przynoszone przez rodziców. W praktyce bowiem wygląda to tak, że to firmy płacą pracownikom za czas urlopu, a później zwracają się o pieniądze do Zakładu – wyjaśnia. Może się okazać, że szef nie przyjmie oświadczenia od rodzica. Co wtedy? Pozostaje tylko dochodzenie swoich praw w sądzie – odpowiada rzeczniczka ZUS.

WZÓR WNIOSKU O ZASIŁEK OPIEKUŃCZY - POBIERZ TUTAJ

OŚWIADCZENIE O ZAMKNIĘTEJ PLACÓWCE OPIEKUŃCZEJ - POBIERZ TUTAJ

Jak długo możemy pobierać zasiłek?
Warto pamiętać, że w ciągu całego roku kalendarzowego zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko przysługuje maksymalnie przez 60 dni. Jest to łączna liczba dni do wykorzystania przez oboje rodziców na wszystkie zasiłki opiekuńcze w danym roku kalendarzowym. Liczba dni nie zmienia się wraz z liczbą dzieci pod opieką. - Niestety rodzice dwójki dzieci nie mają 120 dni do wykorzystania tylko 60 – przestrzega Iwona Kowalska-Matis. Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i - jak to jest w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, – gdy składkę na tzw. „chorobowe” odprowadzają za siebie dobrowolnie.

Kto, gdzie i jaki dokument musi złożyć?
Jeżeli rodzic jest zatrudniony to wniosek o wypłatę dostarcza swojemu pracodawcy, ale jeśli prowadzi działalność gospodarczą przynosi go do najbliższego ZUS-u. Dokumenty, które należy złożyć w swoim zakładzie pracy niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego to oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15.

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, złożyć trzeba ZAS-36, czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat i dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników albo ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych oraz ZAS-36. Druk wniosku można pobrać ze strony internetowej ZUS albo w osobiście w ZUS. Można także go wydrukować po wypełnieniu - w formie elektronicznej na profilu PUE ZUS.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska