Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Roboty nie tylko w bajkach, czyli warsztaty RoboCap we Wrocławiu

Redakcja
Materiały Prasowe
Najlepsze inicjatywy powstają z pasji, twierdzą pracownicy Capgemini, dzięki którym najmłodsi pasjonaci nowych technologii mogą brać udział w bezpłatnych zajęciach z programowania i robotyki RoboCap. W cyklicznych warsztatach uczestniczyło już około stu małych Wrocławian, w tym pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Kolejna edycja wydarzenia odbyła się 10 października we Wrocławskim Centrum Opieki Wychowania i Adopcji, podczas której podopieczni poznali tajniki sterowania własnoręcznie skonstruowanymi robotami.

U podstaw warsztatów RoboCap leży idea wolontariatu kompetencji realizowana przez grupę pracowników Capgemini.

- Pomysł pierwotnie był realizowany jako zajęcia dla dzieciaków rodziców pracujących w Capgemini. Ponieważ został przez małych uczestników okrzyknięty „rewelacją” odważyliśmy się wyjść z nim poza firmę. W czasie zajęć dzieci uczą się robotyki, elektroniki, programowania i podstaw planowania zadań, świetnie się przy tym bawiąc. Dzięki podziałowi na grupy wiekowe zadnia dostosowane są do ich możliwości. Radzą sobie z nimi już 6-latki. Zadania nie ograniczają się wyłącznie do pracy z komputerem – punktem wyjścia jest współpraca w grupie – wyjaśnia jeden z pomysłodawców inicjatywy, Piotr Smyk z Capgemini.

RoboCap ma już za sobą cztery udane edycje, podczas których dzieci z wrocławskich szkół i szpitali uczyły się logicznego myślenia i podstaw programowania. Starsi uczestnicy mieli okazję samodzielnie ożywiać roboty wykorzystując w tym celu systemy budowania oraz platformy programistyczne. Podczas warsztatów instruktorzy zadbali o to, by połączyć naukę z zabawą.
Zdaniem inicjatorów, każda firma powinna znaleźć obszar w którym działałaby aktywnie na rzecz lokalnych społeczności.

- Naszym nadrzędnym celem jest edukowanie dzieci i zachęcanie ich do poszerzania horyzontów od najmłodszych lat. Chcemy dać coś od siebie społeczności w której funkcjonujemy biznesowo. Obecnie nasze działania koncentrują się przede wszystkim na tych placówkach i tych dzieciakach dla których dostęp do nowinek technologicznych nie jest tak łatwy jak ich rówieśników. Zgłasza się do nas coraz więcej chętnych do współpracy,  dzięki czemu nasz program ciągle się rozwija i obejmuje coraz większą ofertę technologiczną. Jedynym ograniczeniem jest dla nas czas – całość programu jest realizowana w ramach wolontariatu – podsumowuje Piotr Smyk.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska