Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robodrift. Przeciąganie liny i wyścigi robotów na Politechnice [ZDJĘCIA]

Marcin Kaźmierczak
Wyścigi Robotów na Politechnice Wrocławskiej
Wyścigi Robotów na Politechnice Wrocławskiej Marcin Kaźmierczak
Czwarte piętro garażu przy Strefie Kultury Studenckiej Politechniki Wrocławskiej przy ulicy Hoene-Wrońskiego 10 stało się dziś areną zmagań dla robotów i zdalnie sterowanych aut, które rywalizowały w czwartej edycji zawodów Robodrift.

Specjalnie na potrzeby imprezy na czwartym poziomie parkingu przy SKS powstał tor o długości prawie 60 m. Rywalizowało na nim przeszło dwadzieścia maszyn o wadze maksymalnie 20 kg i wysokości do 80 cm. Ścigały się zarówno pojazdy zdalnie sterowane, jak i autonomiczne, które poruszają się bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka.

Nowością podczas tegorocznych zawodów były zmagania na moc silników. Roboty mierzyły się między sobą w przeciąganiu liny, a także próbowały przesunąć kilkutonowy samochód.

- Zorganizowaliśmy także zawody dla robotów ratowniczych, które musiały pokonać specjalny tor przeszkód. Chcemy rozszerzyć działalność naszego koła o tę dziedzinę. To specjalne roboty z manipulatorami, które mogą pomagać ludziom w niebezpiecznych sytuacjach oraz w miejscach, w które nie chcemy wysyłać ludzi. Mogą m.in. otwierać sejfy, czy przełączać bezpieczniki - mówi Sebastian Mróz z międzywydziałowego koła naukowego mechatroniki "Synergia", które było organizatorem zawodów.

W konkurencji na najlepszą konstrukcję zwyciężył z kolei zdalnie sterowany autobus miejski skonstruowany przez Marcina Białasa z Kiełczowa.

- Elektroniką interesuję się od szkoły podstawowej, a robotami od technikum. Teraz rozwijam tę pasję na Politechnice. Byłem na zawodach już w ubiegłym roku i widziałem, że przeważają roboty autonomiczne i samochody wyścigowe, więc postanowiłem pójść w zupełnie innym kierunku i stworzyć autobus. Sam go skonstruowałem i zrobiłem do niego także oprogramowanie – mówi Marcin Białas. – Nie sztuką jest kupić zdalnie sterowany samochód. Dużo więcej frajdy daje stworzenie go od podstaw – dodaje.

Zawody zorganizowało Międzywydziałowe Koło Naukowe Mechatroniki „Synergia” i Stowarzyszenie na Rzecze Rozwoju Nauki i Kultury „Progresja”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska