Rio 2016. Usain Bolt odchodzi jako legenda

Michał Skiba
Jae C. Hong
Usain Bolt zdobył swój trzeci złoty medal w Rio. Z czasem 37,27 poprowadził jamajską sztafetę do zwycięstwa w konkursie 4x100 m. Drugie miejsce niespodziewanie zajęli Japończycy, którzy wyprzedzili Kanadyjczków

Asafa Powell, Yohan Blake, Nickel Ashmeade i Usain Bolt tak składa się zwycięska czwórka sprinterskiej sztafety. Bolt wywalczył tym samym dziewiąty złoty medal w historii olimpijskich startów. Na historyczny trzeci "Hat-trick" Bolta składają się dwa zwycięstwa: na 100 i na 200 metrów. Jamajczyk powtórzył więc wyczyn z Pekinu (2008 r.) i z Londynu (2012 r.).

W finale sztafety Bolt biegł na ostatniej zmianie i w kapitalny sposób odskoczył rywalom. Rewelacyjnie biegnący Japończycy nawet dotrzymywali kroku Jamajczykom, aż do ostatniej "pięćdziesiątki" w wykonaniu Bolta. Brązowy medal miał trafić w ręce Amerykanów, którzy ostatecznie zostali zdyskwalifikowani. Na najniższym stopniu podium wylądowali Kanadyjczycy.

Bolt w piękny sposób żegna się z igrzyskami olimpijskimi. Przed imprezą w Rio zapowiadał, że to jego ostatni start w igrzyskach. Przed nim dziewięć złotych medali wywalczyli: Łarysa Łatynina (ZSRR, gimnastyka), Paavo Nurmi (Finlandia, lekkoatletyka), Mark Spitz (USA, pływanie) i Carl Lewis (USA, lekkoatletyka). Pod względem ilości złotych medali przegrywają tylko z... Michaelem Phelpsem. Pływak z dorobkiem 23 złotych medali na długo pozostanie rekordzistą wszechczasów.

Materiał oryginalny: Rio 2016. Usain Bolt odchodzi jako legenda - Sportowy24