Rewolucja w szpitalu. Karta pacjenta alfabetem Braille'a

BO
Udostępnij:
Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, jako pierwsza placówka medyczna w kraju, otrzymał 17 egzemplarzy Karty Praw Pacjenta napisanych alfabetem Braille'a. W przyszłości niewidomi przeczytają w szpitalu także inne dokumenty.

Karta Praw Pacjenta alfabetem Braille'a dla pacjentów niewidomych i niedowidzących jest już dostępna w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Szpital jest pierwszą w Polsce placówką, która posiada kartę w formacie dostosowanym do osób z dysfunkcjami wzroku.

Kartę Praw Pacjenta napisaną alfabetem Braille'a na foli w formacie A4 przekazał dyrektorowi naczelnemu szpitala - Januszowi Jerzakowi - Krzysztof Pede, prezes zarządu Stowarzyszenia na rzecz Równego Dostępu do Kształcenia „Twoje Nowe Możliwości”. W sumie szpital otrzymał 17 egzemplarzy, które trafią na izby przyjęć oraz oddziały.

- Trafiają do nas ludzie z różnymi schorzeniami czy dysfunkcjami, a to wpływa na m.in. ich samopoczucie czy kontakt z personelem. Dlatego też od wielu lat szkolimy pracowników w zakresie komunikacji z pacjentami, zaspakajaniu ich potrzeb nie tylko w zakresie leczenia, ale i pobytu w naszej placówce – mówił dyrektor Jerzak.

Według dyrektora możliwość samodzielnego przeczytania Karty Praw Pacjenta i świadomość, że w tym szpitalu myśli się o potrzebach ludzi z różnymi dysfunkcjami powinna poprawić ich samopoczucie podczas leczenia, a dobre samopoczucie i komfort są elementami dochodzenia do zdrowia.

- Sukcesywnie chcielibyśmy udostępniać również inne dokumenty w alfabecie: oświadczenia czy różne zgody, tak aby pacjent nie musiał zdawać się na innych, lecz mógł sam się zapoznać z dokumentami – dodał Jerzak.

Obecny na uroczystości Bartłomiej Skrzyński, rzecznik prezydenta Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych uważa, że miasto myśli o osobach niepełnosprawnych: - We Wrocławiu dbamy nie tylko o osoby niesprawne ruchowo, ale i osoby niewidome, i niedowidzące. Wystarczy spojrzeć choćby na wrocławski Rynek, gdzie jest dostępna miniaturka Ratusza w alfabecie Braille'a. Tego typu miniaturek we Wrocławiu jest bardzo dużo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
będzie
dopiero wtedy, gdy pacjenci nie będą musieli czytać karty praw, ale będą z tych praw korzystać.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie