Rewolucja śmieciowa? Nie we Wrocławiu! (ZDJĘCIA)

Magdalena Kozioł, Weronika Skupin
1 lipca miał być dniem wielkiej rewolucji śmieciowej. Od poniedziałku każdy, kto zadeklarował że będzie sortował śmieci, ma obowiązek to robić. Tyle, że we Wrocławiu wciąż nie jest to możliwe. W mieście praktycznie nie ma nowych koszy umożliwiających sortowanie śmieci. Wielu mieszkańców skarży się też, że ich śmieci w ogóle nie są wywożone. Według rzecznika magistratu Arkadiusza Filipowskiego, śmietniki w mieście kontrolowała dziś straż miejska. I w całym Wrocławiu naliczyła... jedenaście przepełnionych kontenerów. Brzmi to, jak kiepski żart.

- Wrocławianie mogą domagać się od miasta obniżenia opłaty za śmieci, jeśli nie są one odbierane - twierdzi Jerzy Barański, miejski rzecznik konsumentów we Wrocławiu. - Za wszelkie niedociągnięcia, wynikające z wprowadzenia w życie ustawy śmieciowej, należy się proporcjonalna obniżka.

ZOBACZ: Wrocław tonie w śmieciach - skąd my to znamy? (ZDJĘCIA ARCHIWALNE)

Opinia rzecznika jest o tyle istotna, że nowe przepisy weszły wczoraj w życie, lecz nie zapewniono nowych pojemników wszystkim mieszkańcom. Co gorsza - nie poznali oni harmonogramu wywozu odpadków. Nie zdołały się z tym uporać firmy, które wygrały przetargi: Trans-Formers i Chemeko System. Ich strony internetowe nie zawierały tych informacji. Sprawdziliśmy też, że nie można się było tam dodzwonić. Dodajmy, że chlubnym wyjątkiem było WPO Alba.

Lista uchybień jest długa. Mieszkańcy Sępolna ucieszyliby się z dostarczonych żółtych worków na plastik, gdyby nie podrzucono ich bezmyślnie przed posesjami. Porwał je wiatr i fruwały potem po całym osiedlu. Na Biskupinie czy Strachocinie nie odebrano na czas worków z plastikiem, więc zalegały przepełnione przy ulicach. Przy ul. Więziennej znaleźliśmy pod śmietnikiem wielki stos odpadów.- Nikt się tym nie interesuje - mówi wrocławianka Marianna Chrostek. Miejscy strażnicy wysłani na kontrolę naliczyli w całym mieście tylko 11 przepełnionych śmietników. Nikt nie zauważył hałd śmieci np. przy ul. Partyzantów, Becka czy Inżynierskiej.

Czy ten bałagan faktycznie uprawnia nas do starań o obniżenie opłaty? Wrocławski prawnik Krzysztof Buck tłumaczy, że nie będzie to proste. Prawnik: Skoro nie ma pojemników na śmieci, można domagać się zwrotu opłaty

CZYTAJ TEŻ: Wrocław: Koniec umowy na sprzątanie ulic miasta. Czy zasypią nas śmieci?

- Do tej pory odpady odbierano w poniedziałki i czwartki. Jest poniedziałek, a śmieciarki jak nie było, tak nie ma. Ludzie już usypują sterty odpadków wokół kubła - irytuje się Mariusz Jaratewski, prezes wspólnoty Pod Kasztanami z ul. Robotniczej 20 we Wrocławiu.

Nie jest jedyny, który nie wie, czy śmieciarka do niego dojedzie. Starych worków już nie ma, a nowych jeszcze nie dostała Agata Błażejewicz z domu przy ul. Szajewskiego. - Mam jeden kubeł i do niego wszystko wyrzucam - przyznaje.

Rewolucja śmieciowa we Wrocławiu na razie jest fikcją. Mieszkańcy narzekają na przepełnione kubły, brak informacji o terminach wywozu opadów. Wielu chciałoby segregować śmieci, ale nie mogą, bo brakuje pojemników. Urzędnicy patrzą na rzeczywistość inaczej. - Nie mamy sygnałów, że wrocławianie nie mają gdzie wyrzucać śmieci - mówi Arkadiusz Filipowski, rzecznik magistratu.

Trzy firmy śmieciowe, które obsługują Wrocław, mają czas do końca wakacji na podstawienie nowych kontenerów. Wrocławianie dostaną jeszcze wrzesień na naukę sztuki sortowania odpadów. Do października możemy odpadki wrzucać jak leci, do jednego pojemnika.

Za co więc będziemy płacić, skoro na razie nie udało się zrealizować wszystkich usług świadczonych w zamian za opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi? Jerzy Barański, miejski rzecznik konsumentów we Wrocławiu, klaruje: - Zażądałbym proporcjonalnego obniżenia opłaty za wszelkie niedociągnięcia.

Jednak radca prawny Krzysztof Buck oponuje, że nie jest to takie proste. - Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi ma charakter publicznoprawny, jest ustalana na podstawie naszej deklaracji, tak jak podatki. Zawiera ona w sobie zarówno opłatę za wywóz, segregację i utylizację śmieci, jak i opłatę za dostarczone pojemniki - wyjaśnia Krzysztof Buck. Nawet ze względu na poważne niedociągnięcia w realizacji uchwał rady miejskiej, nie możemy sami żądać jej obniżenia.

Wrocławski magistrat sam wyszedł w poniedziałek z korzystną propozycją do mieszkańców. - Do czasu, aż firmy śmieciowe nie postawią kontenerów do segregacji odpadów, wrocławianie będą płacić niższą stawkę, tak jakby śmieci segregowali- deklaruje Arkadiusz Filipowski.

Czytaj więcej: Śmieciowy bałagan we Wrocławiu.

Masz górę śmieci pod domem? Zobacz, co zrobić! (CZYTAJ NA DRUGIEJ STRONIE)

Masz górę śmieci przed domem, bo nikt ich nie wywozi? Zabrali Ci kosz na odpady? Zgłoś nam to! Czekamy pod numerem telefonu 71 37 48 205. Możesz też zgłosić to w komentarzach pod tym tekstem lub wysłać e-mail: online@gazeta.wroc.pl. Mile widziane zdjęcia!

Śródmieście: Na podwórku ul. Jedności Narodowej/Żeromskiego notorycznie jest problem z wywozem śmieci, a raczej z niewystarczającą liczbą kontenerów (aż jeden) na 17 kamienic 5-piętrowych i 10 sklepów spożywczych.

Śmieci zalegają także na podwórku przy Reja 2. Jak pisze nam mieszkanka, tak wygląda w tym momencie sytuacja tam. - Nie wiem dokładnie, ile budynków podlega pod ten jeden śmietnik. Od kilku dni zamiast wcześniejszych sporych kontenerów są właśnie te widoczne metalowe, które przepełniły się chyba już po pierwszym dniu. Część mebli zniknęła (było ich jeszcze więcej), a te wciąż stoją mniej więcej od czwartku. Jestem osobą wynajmującą mieszkanie, nie właścicielką dlatego nie znam szczegółów ustaleń ze Spółdzielnią Meszkaniową - pisze nam.

Rodzinny Ogród Działkowy „Radość”, ul. Klecińska: W niedzielę poprzednia firma zabrała kubeł, a miasto nie dowiozło. Nie mamy kubła na 580 działek. Skandal!

Sępolno: Przed budynkami pojawiły się żółte worki na plastik - rozrzucono je przed wejściami do budynków. Wystarczyło kilka minut, by wiatr rozrzucił je po całej okolicy. Tak jest m.in. przy ul. Nullo, Okrzei i Potebni. Na osiedlu nie ma nowych kontenerów na odpady, w wielu miejscach zalegają góry śmieci.

Biskupin: Śmieci zalegają w kontenerze na alejce Olgi Boznańskiej.

Krzyki:Góry śmieci jeszcze nie ma, ale nie ma harmonogramu i odpowiedzi na zapytanie, kiedy pojawi się harmonogram, kiedy otrzymam pojemniki, itd. Góra śmieci będzie jutro – z chęcią podeślę jutro również zdjęcia.

Pierwsze sygnały od naszych Czytelników dostaliśmy z Hub: Mieszkam przy ulicy Wesołej. Nasze podwórko tonie w śmiech. A ilość kontenerów do sortowania odpadów jest stanowczo za mała. Mieszkańcy zostawiają śmieci przed zsypami, obok kontenerów, pod przejściem na podwórko - dosłownie wszędzie. A firmy wywożącej odpady, jak nie było tak nie ma - pisze mk.

Kto od dziś wywozi śmieci z Wrocławia?

Sektor I – Stare Miasto i Śródmieście. Konsorcjum: WPO ALBA S.A. i Przedsiębiorstwo Higieny Komunalnej TRANS-FORMERS WROCŁAW Sp. z o.o. BOK dla Starego Miasta i Śródmieście -WPO ALBA, ul. Ostrowskiego 7, 53-238 Wrocław, tel +48 71 33 75 100

Sektor II - Krzyki. Konsorcjum: Przedsiębiorstwo Higieny Komunalnej TRANS-FORMERS WROCŁAW Sp. z o.o. i WPO ALBA S.A. BOK dla Krzyków Trans-Formers ul. Kobierzycka 10, 52-315 Wrocław, tel. +48 71 328 70 36

Sektor III – Fabryczna. Konsorcjum: CHEMEKO-SYSTEM Sp. z o.o. Zakład Utylizacji, Recyklingu, Przerobu i Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych i Przemysłowych. WPO ALBA S.A. BOK dla Fabrycznej, Chemeko-System, ul. Jerzmanowska 4-6, 54-519 Wrocław, tel. +48 71 349 90 71

Sektor IV - Psie Pole. Konsorcjum: WPO ALBA S.A., CHEMEKO-SYSTEM Sp. z o.o. Zakład Utylizacji, Recyklingu, Przerobu i Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych i Przemysłowych. BOK dla Psiego Pola WPO ALBA, ul. Ostrowskiego 7, 53-238 Wrocław
tel. +48 71 33 75 100

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 158

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

M
Miasto

Nie rozwalisz ustawy bo posprzatamy a rachunek przyjdzie to bie zaplacic

w
wrocławiak

jeżeli wszyscy będą wyrzucać śmieci obok pojemników a te będą stały puste to razem rozwalimy tą ustawę i nawet jak dutkiewicz się weźmie do pracy i sam będzie zbierał te śmieci to nie dadzą rady i ustawa bez sensu...wtedy albo posłuchają nas albo wrocław zaśmiecony

w
wrocławiak

jeżeli wszyscy będą wyrzucać śmieci obok pojemników a te będą stały puste to razem rozwalimy tą ustawę i nawet jak dutkiewicz się weźmie do pracy i sam będzie zbierał te śmieci to nie dadzą rady i ustawa bez sensu...wtedy albo posłuchają nas albo wrocław zaśmiecony

w
wrocławiak

wyrzucajcie gdzie popadnie..płacicie to niech zbierają śmieci...jeśli każdy pomyśli i będzie wyrzucał śmieci obok pojemników (obojętnie czy sortowane czy nie)a one będą stały puste a wokół pełno śmieci to razem rozwalimy tą głupią ustawę...

w
wrocławiak

dutkiewicz to złodziej

w
wrocławiak

jest las i mnóstwo innych miejsc które można zaśmiecić i to za darmo....a w ramach protestu śmieci będę zostawiał zawsze obok pojemnika nawet jeśli będzie pusty...płacę to niech za mnie wyrzucają śmieci...

n
niestety

nie u nas, tu wszyscy doją podatników, dobrze robią tylko przejezdnym, a mieszkańcy mają przewalone

p
podatnik

to właśnie wina pazernych władz lokalnych

W niektórych gminach płacą mniej niż do tej pory, a są też takie, w których nic nie muszą płacić, bo okazało się, że firmom opłaca się odbierać posegregowane śmieci.

A
Aneta

Nie można oceniać zamożności człowieka na podstawie mkw mieszkania, w którym mieszka.
Mieszkanie można odziedziczyć, a ceny mieszkań na przestrzeni lat są bardzo zróżnicowane.
Poza tym mieszkanie nie musi być Twoją własnością, możesz je wynajmować.
Poza tym to nie metraż generuje śmieci, więc twierdzenie że osoby z większym metrażem płacą mnie jest co najmniej dla mnie dziwne.
Śmieci generuje człowiek, niezależnie jaki jest zamożny.

Przyjęte przez miasto naliczenie opłat za śmieci jest krzywdzące i niesprawiedliwe.
Ani nie odzwierciedla tego metraż, ani ilość osób zamieszkałych.
To jest indywidualna sprawa osoby, ile generuje odpadów.

Poza tym jak chcesz porównać ceny za mkw i za osobę? Tego nie da się porównać.
Skąd w ogóle pomysł aby uzależnić cenę od mkw mieszkania.
Podatek śmieciowy powinien zawierać już produkt, który kupujemy.
A śmieci powinny być odbierane za darmo. Co za różnica w jakiej formie narzucą nam ten podatek. Tylko sposób naliczania niech będzie sprawiedliwy.

r
rew

bo ten ciul wyżej (BLADE) wszystko pożera razem z opakowaniem i obierkami i kto tu jest brudasem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
a jak już coś ma to nie wyrzuci do swojego kosza (no bo przecież ten ma być czysty i pusty) tylko wywozi do lasu
CWANIAK !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

a
aks

"Różnica ceny jednego mkw przy zakupie mieszkania nie jest żadnym wyznacznikiem zamożności" - mi nie chodziło o cenę za mkw tylko o ich ilość... bo chyba osoba którą stać na 100mkw ma trochę więcej pieniędzy niż tak którą stać na 53mkw (granica rozliczania metraż/osoba to 27mkw/osobę).

ale tu nie do końca chodziło mi o to bo metraż nie generuje śmieci jednakże dlaczego osoby w większym metrażem mają niższe ceny?!?

dlaczego na granicy 27mkw na osobę ceny się nie zazębiają?

27mkw*0,85=22,95 za selektywne
27mkw*1,27=34,29 za nieposortowane

przy cenach za osobę odpowiednio:
19zł selektywne
28,50zł nieposortowane

O
Opłaty za śmieci

Różnica ceny jednego mkw przy zakupie mieszkania nie jest żadnym wyznacznikiem zamożności. Koszt mkw we Wrocławiu to 3000 - 8000 zł. Pomnóż ten koszt razy 20 mkw, to jest już chyba istotna różnica. Nie kwestionuję tutaj jednak zasadności Twojego przykładu. Ogólnie twierdzę, że wyliczenia są krzywdzące, dla wszystkich. Pamiętaj jednak, że dla Twoich wyliczeń:

Dwie sytuacje:
1. 2 osoby mieszkające na 53m2
2. 2 osoby mieszkające na więcej niż 54m2

opłata za śmieci: selektywnie nieposortowane

1. 45,05zł 67,31zł
2. 38zł 57zł

w przypadku gdy urodzi Ci się jedno dzieciątko i rodzina będzie już 3osobowa:

1. 45,05zł 67,31zł czyli bez zmian bo płacisz od mkw mieszkania
2. 45,90zł 68,58zł czyli już zaczyna wzrastać

dla rodziny 4osobowej
1. 45,05zł 67,31zł
2. 45,90zł 68,58zł

natomiast dla osoby, która ma 75 mkw to odpowiednio:
2 osoby: 38zł 57zł
3 osoby: 63,75zł 95,25zł
4 osoby: 63,75zł 95,25zł

To jest chyba różnica dla takiej samej rodziny, ale dysponującej znacznie większym mieszkaniem.

O
Osiedle maślice

Jak stwierdziłam '' większość '' a pan jak sam stwierdził '' mniejszość '' więc skoro są jacyś kibice w porządku to i tak jest to mała część całość (nie ukrywam że szkoda że nie wszyscy są tacy jak pan o ile pańskie zachowanie podczas imprez rzeczywiście jest w stosunku do ludzi którzy muszą żyć z takim betonem pod oknem)

a
aks

a wystarczyło ustalić ceny za śmieci w zależności od zużytej wody. Studenty by się nie wymigały i problem z deklaracjami też by zniknął, ale w taki sposób nowo powołana spółka miejska nie miała by co robić!!!

Złodzieje!!!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3