Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja na Przedmieściu Oławskim. Czy filmowe ulice staną się najbardziej pożądanym adresem we Wrocławiu?

RED
Zmienia się oblicze wrocławskiego Przedmieścia Oławskiego, miejsca, ze względu na swoisty klimat, lubianego przez filmowców.
Zmienia się oblicze wrocławskiego Przedmieścia Oławskiego, miejsca, ze względu na swoisty klimat, lubianego przez filmowców. Paweł Relikowski
Nad rzeką, pośród historycznych kamienic, powstają nowe budynki. Na Przedmieście Oławskie wraca życie. O okolicę zadbało miasto, a teraz budują tu także prywatni deweloperzy.

Ulica Miernicza, pośrodku Przedmieścia Oławskiego, była planem filmowym dla „Zimnej Wojny” (2017). Kameralna ulica, na której można przenieść się kilka dekad wstecz, zachwyciła też Stevena Spielberga – nakręcił tu część „Mostu Szpiegów” (2015) oraz Jana Komasę – „Miasto 44” (2013). Klimatyczne zakątki stały się również łakomym kąskiem dla deweloperów remontujących stare lub stawiających zupełnie nowe budynki.

Za linią historycznych kamienic, przy placu Wróblewskiego, otwarto niedawno biurowiec City One o dość współczesnym wyglądzie. Z drugiej strony wpisuje się on – swoimi rozmiarami – w kamieniczną zabudowę okolicy. Nieco dalej, w pobliżu nabrzeży Oławy, rośnie apartamentowiec Angel City, który wraz z innymi realizacjami dewelopera (Angel Wings i Angel River) oferuje luksusowe mieszkania w klimatycznej okolicy.

Nowe życie nad rzeką

Zmiany na Przedmieściu Oławskim wspiera wrocławski ratusz, a także mieszkańcy. Zaangażowanie społeczności widać przy okazji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, dzięki któremu przy Hercena 13 powstał tzw. Przed-Pokój, czyli przestrzeń dla organizacji pozarządowych. Ratusz z kolei otworzył tutaj Centrum Aktywności Lokalnej oferujące zajęcia i warsztaty dla wszystkich grup społecznych. W powstanie tego miejsca zaangażował się prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Miasto stopniowo remontuje również klimatyczne kamienice w okolicach „filmowej” ulicy Mierniczej.

Przedmieście Oławskie włączono do programu „Czyste Powietrze”. Do 2024 roku znikną stąd tzw. „kopciuchy”, a trzysta miejskich budynków zyska podłączenie do sieci ciepłowniczej. Mieszkańcy mogą też zapisać się do programów „Kawka plus” lub „Termo kawka” i wymienić okna lub stare piece na ekologiczne odpowiedniki. Z kolei organizacje, grupy nieformalne oraz poszczególni aktywiści czy twórcy mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach „Minigrantów”, które mają wyzwolić artystyczny klimat okolicy.

Koniec rewitalizacji

Zmiany na Przedmieściu Oławskim na co dzień obserwują przedstawiciele Rady Osiedla, która zyskała nowy adres.
- W nowej lokalizacji przy ul. Kościuszki 184, oprócz przestronnej sali sesyjnej, znajdują się pomieszczenie biurowe, dwie sale warsztatowe i funkcjonalne pokój z nowoczesnym aneksem kuchennym - wylicza radna Marita Weber. - Do dyspozycji mamy także pełne zaplecze sanitarne i gospodarcze, a wszystkie pomieszczenia są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Lokal będzie nie tylko miejscem pracy Rady i Zarządu Osiedla, ale także miejscem spotkań społeczności lokalnej naszego osiedla. Radni zapewniają, że w tym roku zorganizują więcej wydarzeń dla mieszkańców, w tym wspólną Wigilię, wykłady dla seniorów i spotkania z ciekawymi ludźmi.

Niedawno prezydent Wrocławia zaprosił mieszkańców na spacer po Przedmieściu Oławskim. Tym samym zapowiedział, że proces rewitalizacji okolicy został zakończony. Choć do zrobienia jest jeszcze sporo, można zauważyć, że okolica zyskała drugie życie i wkrótce może stać się jednym z najbardziej atrakcyjnych adresów we Wrocławiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska