Rewolucja 3D w medycynie? Nowe technologie ułatwią leczenie

Materiał informacyjny Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki S.A.

W dobie zaawansowanego obrazowania medycznego oczywistym staje się połączenie wyników badań wykonanych rezonansem magnetycznym czy tomografem komputerowym z technologiami wytwórczymi. Na podstawie takich danych możemy wykonać segmentację danych w celu wytworzenia cyfrowego modelu przestrzennego, następnie wyeksportować go do drukarki 3D, która wytworzy model fizyczny. Dzięki temu możemy znacznie zoptymalizować procesy leczenia.

Źródło: Dolnośląski Park Innowacji i Nauki S.A.

Nowe możliwości w planowaniu zabiegów

Artykuły czy też inne klasyczne prezentacje poświęcone technologii 3D nie zawsze będą mogły oddać w pełni to, co niesie za sobą wykorzystanie technologii przyrostowych. Dopiero realne zetknięcie się z wydrukiem 3D pozwala nam na uświadomienie sobie, jak przełomowe może być jego wykorzystanie w różnych dziedzinach np. medycynie.

Na powyższym zdjęciu widzimy model części szczęki pacjenta w skali 1:1 powstały na podstawie zdjęcia z rezonansu magnetycznego. Dzięki zastosowaniu materiału o określonej skali transparentności, możemy w sposób nieinwazyjny - fizycznie zobrazować korzeń zęba pacjenta.

Uzyskujemy zupełnie nowe możliwości w planowaniu zabiegów chirurgicznych

Źródło: Dolnośląski Park Innowacji i Nauki S.A.

Źródło: Dolnośląski Park Innowacji i Nauki S.A.

Wcześniej wspomniana segmentacja pozwala nam na selektywne odseparowanie tkanki miękkiej od kostnej, a możliwość drukowania z kilku materiałów w jednym procesie otwiera nowe możliwości.

Wydruk 3D może być częścią protezy kończyny dolnej jak i górnej. Spasowany, komfortowy, a zarazem bezpieczny lej ortopedyczny jest możliwy do wykonania w dwóch technologiach druku 3D. Firma Proteo z Łodzi zweryfikowała, a następnie zaimplementowała u siebie produkcję tej części. Zastanawiające jest to jak wielu pacjentów wie, że na co dzień obcuje z tak zwaną „technologią przyszłości”?

Źródło: zdjęcie

Warto poznać historię Piotra Sajdaka i poświęcić niecałe 4 minuty na zaznajomienie się z powyższym filmem. Firma Glaze Prosthetics z Krakowa to dobry przykład zastosowania i potencjału „druku 3D” w medycynie.

Druk 3D w weterynarii

Wykorzystanie technologii przyrostowych w dziedzinie weterynarii powinno rozwijać się dynamicznie, nie tylko przez wzgląd na o wiele mniejsze obostrzenie związane z produktami medycznymi niż u ludzi. Dzięki dokładnej personalizacji kształtów, która jest jednym z największych atutów technologii druku 3D, możemy otrzymać dokładny model anatomiczny pacjenta.

Do postawienia odpowiedniej diagnozy dla weterynarza wystarczy wykonanie tomografii komputerowej lub zwykłego zdjęcia rentgenowskiego. Na podstawie takich danych możemy również wykonać model stawu naszego pacjenta, dzięki czemu lekarz może dokładniej ocenić sytuację i dobrać odpowiednie zabiegi, jednocześnie o wiele łatwiej wytłumaczyć klientowi, dlaczego zachodzi konieczność wykonania danego zabiegu.

Jedną z firm, która wykorzystuje technologie drukarek 3D jest Cabiomede, która wykonuje modele anatomiczne, szablony chirurgiczne oraz organizery anatomiczne.

Wkładki do butów, ortezy oraz gorsety ortopedyczne również są wykonywane przez drukarki 3D. Pamiętajmy jednak o tym, że za obsługę drukarki, skanera 3D jak i oprogramowania 3D odpowiadają specjaliści. Celem Dolnośląskiego Inkubatora Druku 3D jest edukowanie i szkolenie z zakresu wdrożenia technologii w danej dziedzinie. W tym celu nawiązujemy współpracę ze specjalistami z danej branży i wspólnymi siłami komercjalizujemy wyniki naszej pracy.

Jako Dolnośląski Park Innowacji i Nauki S.A. dostrzegamy pewne niedoskonałości w systemie wdrożenia nowych technologii w medycynie i wraz z Partnerami zamierza wypracować nowe rozwiązania. W tym celu 1 grudnia 2020 roku została podpisana z Politechniką Rzeszowską UMOWA O WSPÓŁPRACY NAUKOWO-BADAWCZEJ ORAZ DYDAKTYCZNEJ W ZAKRESIE MODELOWANIA, PROJEKTOWANIA, TECHNOLOGII WYTWARZANIA DLA POTRZEB MEDYCYNY ORAZ ROZWOJU METOD I TECHNOLOGII W ZAKRESIE INŻYNIERII MEDYCZNEJ. Pełnoletnie doświadczenie z zakresu segmentacji kadry nauczycielskiej zostanie wykorzystane przy edukacji nowych inżynierów, którzy będą gotowi do współpracy z medykami.

Jesteśmy otwarci na współpracę z kolejnymi jednostkami z branży medycznej. Jeżeli masz ochotę porozmawiać o możliwościach druku 3D, szukasz partnera, wiedzy… zapraszam do kontaktu [email protected]

Wideo

Dodaj ogłoszenie