Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remonty w byłym obozie Gross-Rosen

Artur Szałkowski
Za pozyskane przez muzeum dotacje  odrestaurowano m.in. krematorium
Za pozyskane przez muzeum dotacje odrestaurowano m.in. krematorium FOT. ARTUR SZAŁKOWSKI
Obszar muzeum na terenie byłego obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen w Rogoźnicy powiększył się o blisko 11 hektarów. Wykarczowany został las, który po zakończeniu II wojny światowej wyrósł na tzw. części oświęcimskiej obozu. Dzięki temu odsłonięte zostały pozostałości stojących tam niegdyś baraków i instalacji obozowych.

- Na wykarczowanym obszarze przeprowadzono prace archeologiczne - mówi Janusz Barszcz, dyrektor Muzeum Gross-Rosen. - Odnalezione w ich trakcie przedmioty związane z historią obozu zostaną wyeksponowane w gablotach.

Karczowanie lasu było jednym z elementów inwestycji "Kamienne Piekło KL Gross-Rosen I". Jego całkowita wartość to 10 mln zł. Połowę funduszy muzeum pozyskało z Unii Europejskiej, pozostała część to wkład z budżetów: państwa i województwa dolnośląskiego. W ramach inwestycji wykonano między innymi prace remontowo-konserwatorskie przy budynku głównej bramy obozowej, kuchni więźniarskiej, polowego krematorium i dawnej łaźni. W jej wnętrzu odtworzono wygląd baraku więźniarskiego. Są tam, między innymi, oryginalne prycze, które jako stały depozyt przekazało Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Niebawem na terenie byłego obozu ma zostać również zrekonstruowany jeden z baraków, na razie prowadzone są prace remontowe pozostałych po barakach fundamentów. Ponadto planowana jest rekonstrukcja jednej z wież wartowniczych. Stanie w najwyższym punkcie obozu i będzie pełniła funkcję punktu widokowego.

Cała inwestycja ma być zakończona do 30 listopada 2011 roku. Dyrekcja muzeum czyni już jednak starania o fundusze na realizację drugiego etapu projektu "Kamienne Piekło". Dotyczy on zagospodarowania przyległego do obozu kamieniołomu, w którym niewolniczo pracowali oraz ginęli więźniowie. Realizacja opracowanego już projektu wyniesie co najmniej 30 mln zł. Na razie jest on na rezerwowej liście projektów indywidualnych, które mogą się ubiegać o dofinansowanie z programu infrastruktura i środowisko Unii Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska