Nasza Loteria

Remont Stadionu Olimpijskiego dla kibiców, a nie dla sanepidu (LIST DO PREZYDENTA)

List czytelnika
Kibic Sparty Betardu Wrocław napisał list otwarty do prezydenta Rafała Dutkiewicza. Chodzi o działania miasta w sprawie żużla na World Games 2017 oraz remontu Stadionu Olimpijskiego. - Jeśli patrzy się ze strony kibica żużlowego to nasuwa się analogia z przebudową toru żużlowego. Pieniądze wydano, a efektu nie ma. Ja jako kibic żużla obawiam się, że z renowacją będzie podobnie - pisze w liście. Czy jego obawy są uzasadnione?

Oto cały list naszego czytelnika

List otwarty kibica Sparty do Pana Rafała Dutkiewicza w sprawie warunków obecności żużla na Igrzyskach World Games 2017 oraz w sprawie remontu Stadionu Olimpijskiego.

Panie Dutkiewicz, nie jestem Pana zwolennikiem, ale decyzja o tym, że warunkiem obecności żużla na WG 2017 jest start światowej czołówki speedwaya jak najbardziej słuszna. Nie po to Polska ma pokazać światu co jest u nas popularne, żeby stadion świecił pustkami przy kevlarach. Brawo za decyzję. Dał Pan zagwozdkę i WTS-owi, i szefowi PZM Andrzejowi Witkowskiemu, który będzie niewątpliwie musiał się odnieść do Pana stanowiska. Wreszcie zobaczymy jak ten Pan dba o żużel. Wielkie dzięki za ten, jak sądzę, mimowolny gest.
Ale ja nie o tym. Czy był Pan kiedyś na stadionie, na meczu żużlowym, ale nie na trybunie głównej? Tak gdzieś z boku i gdzieś w dolnych rzędach. Czy widział Pan jak wygląda stamtąd żużel na Stadionie Olimpijskim? Nie sądzę. Proponuję zatem wysłać tam incognoito swojego człowieka. A zobaczy on, że nie widać tam zbyt wiele. Na części toru, po stronie której się siedzi widać co najwyżej kaski zawodników. Tor we Wrocławiu w Polsce znany jest z tego, że jest jednym z najmniej atrakcyjnych w kraju. Każdy kibic żużla spoza Wrocławia, bawiący na stadionie to Panu powie. Nie zmieniła tego tak jak zakładano przebudowa z 2010 roku. Ten Stadion nie był pierwotnie areną żużlową i tak pozostało do dziś. Kiedyś to wystarczało - dziś już nie. A dziś w Polsce remontuje się stadiony żużlowe (Gorzów, Zielona Góra, Rzeszów) lub buduje nowe (Toruń), nie tak jak kiedyś (boisko w środku, a tor na doczepkę jak wyjdzie), tylko tak, żeby żużel na nich był atrakcyjnym widowiskiem.
Są ku temu 2 najważniejsze powody. Atrakcyjny tor pozwalający na tak zwane mijanki i jazdę w kontakcie (nie tylko od wielkiego dzwonu, jak się trafią 2 walczaki) oraz dobra widoczność na tę walkę, czyli tor żużlowy. A widoczność na Stadionie Olimpijskim jest wręcz koszmarna.
Spowodowane jest to głównie tym, że trybuny są płaskie, a najniższe rzędy są na wysokości bandy i niżej. Tak się dziś nie buduje stadionu żużlowego. Tam gdzie widoczność jest lepsza, czyli wyżej, trybuny są z kolei dość sporo oddalone od toru i w porównaniu z trybunami w Toruniu lub Gorzowie nie dają takich odczuć. Tam żużlowcy są na "wyciągnięcie ręki" i żużel dzięki temu jeszcze bardziej działa na zmysły niż np. na trybunach stadionu w Bydgoszczy, gdy siedzi się na łukach. Kibice z Bydgoszczy żartują sobie, że na łuki chodzi się u nich tylko z lornetkami. To bardzo ważne w tym sporcie, który znany jest z tego, że oprócz pasji kibicowania swoim przyciąga do siebie działaniem na zmysły.
Remontując Stadion Olimpijski należy zadać sobie podstawowe pytania. Po co to robimy i dla kogo? czytaj o tym na następnej stronie

A zatem remontując Stadion Olimpijski należy zadać sobie podstawowe pytania. Po co to robimy i dla kogo? Nikt oficjalnie nic nie mówi, ale słuchy są takie, że ów remont na WG 2017 będzie tylko zwykłą renowacją, bez zmiany toru i kąta (bliskości) trybun, obliczoną na to by nie czepiał się sanepid i nadzór budowlany, a zwykły kibic miał gdzie zrobić siku. Niby ok. Ale nasuwa się drugie zasadnicze pytanie, czy żużel na tak odremontowanym stadionie będzie atrakcyjniejszy niż dotychczas. Czy warto wydawać pieniądze na tak wyglądający remont, którego sposób przeprowadzenia przechodzi już dziś do lamusa? Jeśli patrzy się ze strony kibica żużlowego to nasuwa się analogia z przebudową toru żużlowego. Pieniądze wydano, a efektu nie ma. Ja jako kibic żużla obawiam się, że z renowacją będzie podobnie. Umożliwi ona tylko i wyłącznie kontynuowanie rozgrywania zawodów żużlowych we Wrocławiu. Ale frekwencja na stadionie dobitnie pokazuje, że to zbyt mało w dzisiejszych czasach. Szczególnie dla wrocławian, którzy mają multum innych rozrywek pod nosem.

Rozumiem, że Pan jako nie kibic i ktoś kto jest bardziej zainteresowany odnowieniem Stadionu jako zabytku może te argumenty zbyć, ale ja nie mogę. I dlatego apeluję skoro czas, by rozmawiać o remoncie i pieniądzach. Konserwator zabytków nie może patrzeć tylko na to, by stadion nie zmienił według jego mniemania cech, które uznaje za niemożliwe do zmiany. Jest częścią społeczności wrocławskiej, a nie wyalienowanym urzędnikiem z własną wizją. Stadion już nie raz był przebudowywany i odbudowywany. Bo taka jest rola stadionu, by służyć ludziom możliwie najlepiej w danych czasach. A najlepiej służyć będzie gdy zmienią się te rzeczy, które opisałem. No chyba, że komuś zwyczajnie nie zależy na tym by we Wrocławiu był dobry żużel. Może ktoś ma inne plany związane z wyremontowanym Stadionem, gdzie nie będzie miejsca dla żużla? Ale wtedy bije się on z historią tego miasta i jego wiecznie żywą husarią!

Stadion Olimpijski Stadionem Żużlowym!
kibic Sparty Wrocław

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 41

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

...
...Jehowi juz sie dawno na Miejski wyprowadzili...
k
kibic
czyli chcesz wydac 50 mln zlotych dodatkowo tylko po to, by w tv dobrze wygladal stadion we Wroclawiu, by nie bylo wolnych miejsc? aha... to powodzenia. problemem jest tor, a trybuny zostawic takie, jakie są, tylko odswiezyc! Nawet sobie nie wyobrazasz, jakie to pieniadze...
z
ze jak ?
Zalezy na jaka skale sie uprawia - nie we wszystkich krajach w ktorych obecny jest speedway sa profesjonalne ligi, ale speedway jest nie tylko od dawien dawna obecny w doslownie calej Europie ale tez w USA, Australii, Nowej Zelandii czy nawet Argentynie...jest to jedyny sport motocyklowy, druzynowy gdzie wystepuje full contact miedzy zawodnikami i jest znacznie popularniejszy niz widocznie nkektorym sie tu zdaje...
ktos wczesniej tu wspomnial, ze to domena malych miasteczek ? To Krakow, Lodz, Gdansk czy Wroclaw w ktorych sa zuzlowe stadiony i speedway jest obecny to tez male miasteczka ?
Czy to madre pisac o czyms o czym sie nie ma zielonego pojecia ?
w
wywiad
Wywiad z konserwatorem zabytków się kłania?
Q
Quo Vadis Olimpico?
Masz jaką wiedzę o ile droższy byłby remont z wylaniem tych podestów? Ja uważam, że to niezbędne i bez tego można mówić o marnotrawstwie. To jest ta chwila kiedy trzeba chwytac byka za rogi i nie puścić aż padnie. Druga taka szansa się szybko nie powtórzy.
u
uyk
Jak czytam to pismo to myślę, że autor ma wiele racji. Tylko jest problem. Skoro Olimpijski jest zabytkiem to pewnie nie da się zrobić aż takich poprawek. W związku z czym najlepszym pomysłem byłoby wybudowanie nowego stadionu przystosowanego do żużla, ale to jest raczej niemożliwe. Miasta nie stać na kolejny stadion. Poza tym co by się wówczas stało z Olimpijskim? Służyłby już chyba tylko do chrztu dla Jehowych i wystaw psów. Generalnie czarno to widzę, choć znany jestem z tego, że jestem niepoprawnym optymistą. Mam nadzieję, że zmiana nachylenia trybun na obiekcie zabytkowym jest możliwa, bo to chyba jedyne wyjście, które przyniosłoby realne korzyści dla kibiców żużla we Wrocławiu
L
Leszek
Wiesz, czasami kibic żużla ma dość i tak coś chlapnie. Bo ileż można się bujac z tym, ze: a to się nie da bo konserwator, a to się nie da bo pieniędzy nie ma, a to się nie da bo prezydent nieprzychylny. A to się da, ale nie tak żeby żużel był fajny. Ciągle jakies ale od 20 lat, żeby w końcu zrobić coś na miare czasów dla żużla, coś co będzie dobrze służyć przez długie lata bez narzekania. Kibice lekkiej z pewnością by się z Toba nie zgodzili i powiedzieli, że to obiekt lekkoatletyczny skradziony przez żużel. Dla nich i zapewne dla wielu w Ratuszu fakt iż to kawał historii żużla ma mniejsze lub żadne znaczenie. Dlatego trzeba być ostrym zawodnikiem, a najlepiej zawodnikami i mieć jasno sprecyzowane stanowisko i jednocześnie cały czas szukac finansów na własną rękę.
s
sss
ale musisz przyznac ze to sport (?) ktory sie uprawia wparu krajach i gdyby 1 zawodnik mial reprezentowac tylko 1 klub w sezonie to polowa lig by upadla z braku zawodnikow
h
haha
cos jak berlin
G
Gość
Nikt nie zniszczy Stadionu Olimpijskiego, bo barbarzyńskie czasy komuny należą do przeszłości. Trudno odnieść się do takiego steku bredni, ale niech będzie:

1.Stadion jest OBIEKTEM ZABYTKOWYM i jako taki podlega ochronie.
2.Nie jest "pohitlerowski", bo powstał ładnych parę lat przed dojściem Hitlera do władzy, a w okresie III Rzeszy został tylko rozbudowany. Poza tym stylistycznie nie zalicza się do realizmu socjalistycznego (uwielbianego nie tylko w Związku Sowieckim i demoludach, ale również w hitlerowskich Niemczech), a do modernizmu.
3.Olimpijski będzie stał jeszcze długo po tym jak rozlecą się kiepskie współczesne konstrukcje Motoareny i podobnych jej tworów.
4."Naprawdę zabytkowy" Wembley był raptem 5 lat starszy od wrocławskiego obiektu. Faktycznie, kolosalna różnica... Poza tym brytyjski stadion, w przeciwieństwie do naszego Olimpijskiego, pierwotnie miał być tylko obiektem tymczasowym, powstałym na potrzeby wystawy dokumentującej kolonialną potęgę Zjednoczonego Królestwa.
5.Bezmyślne niszczenie poniemieckich obiektów, często znajdujących się w nie najgorszym stanie, a przynajmniej nadających się do remontu, było domeną polityki PRL. Wtedy zaniedbano i celowo zmieciono z powierzchni ziemi wiele pięknych kamienic, budując na ich miejscu ohydne bloki z krzywych betonowych płyt, które nie przetrwają następnego dziesięciolecia. Do tego postępowania nie ma i nie może być powrotu.
6.Stadion Olimpijski jest najbardziej zasłużoną areną czarnego sportu w Polsce, świadkiem najistotniejszych imprez w świecie speedwaya, żywą pamiątką. Nikt przy zdrowych zmysłach nie wyobraża sobie wrocławskiego żużla bez charakterystycznej wieży zegarowej. Ten obiekt niewątpliwie wymaga przebudowy, ale na pewno nie zniszczenia.
7.Stadion Śląski jest kiepskim przykładem, lepszym jest bliższy chronologicznie Stadion Olimpijski w Berlinie.
8.Problemem dużo bardziej istotnym od złej widoczności i stanu infrastruktury stadionowej jest niska atrakcyjność zawodów. Tutaj winien jest tor, a nie sam stadion. Odpowiednia geometria, a przede wszystkim właściwe przygotowanie nawierzchni mogłyby zdziałać naprawdę wiele. Niestety, przebudowa toru sprzed kilku lat okazała się totalnym niewypałem i marnotrawstwem pieniędzy. Prawda jest taka, że KIBIC WOLI OGLĄDAĆ EMOCJONUJĄCE WYŚCIGI SIEDZĄC NA WALE ZIEMNYM, NIŻ JAZDĘ GĘSIEGO Z PERSPEKTYWY LUKSUSOWEJ TRYBUNY.
9.Zanim nasmaruje się idiotyzmy, warto podszkolić się choć odrobinę z historii i architektury, przynajmniej własnego miasta.
f
fajne
sportowefakty.pl/kibice/43856/blog/3782/11ix2011-czyli-antyzuzel-na-lesznienskim-kartoflisku
a
aresco1
Wreszcie ktoś w sensowny sposób poruszył problem stadionu. Widać jakim entuzjazmem obdarzeni są kibice Sparty. szkoda, że nieudolny zarząd miasta i klubu musi to marnować.
A
Andrzej
Czas najwyższy zrobić porządek z tym skansenem. Anglicy nie mieli litości dla starego Wembley który był NAPRAWDĘ ZABYTKIEM i wybudowali na jego gruzach coś wspaniałego.Jeśli mamy pompować kasę tak jak w renowację Stadionu Śląskiego (Chorzów) to lepiej zrobić to jak w Toruniu i za taką samą cenę (120 mln).
w
wts.wroc
Jak można pisać o przywłaszczeniu sobie obiektu skoro WTS płacić właścicielowi za wynajem ???
Pozdrawiam
d
dziwna logika
Co jest przywłaszczeniem? To ze po wojnie odbudowano stadion, polozono tor i rozgrywano zawody, bo wrocławianie pokochali ten sport? Jeśli masz taka definicje to wiesz...w takim razie cały Wrocław został przywłaszczony przez Polaków.
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska