Rektorzy we Wrocławiu o tragedii w Bydgoszczy

  Rektorzy we Wrocławiu o tragedii w Bydgoszczy

  Marcin Walków

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Do tragedii w Bydgoszczy doszło ze środy na czwartek na otrzęsinach na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym
  1/11
  przejdź do galerii

  Do tragedii w Bydgoszczy doszło ze środy na czwartek na otrzęsinach na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym ©Dariusz Bloch

  W Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich we Wrocławiu bierze udział około 100 rektorów i 70 gości z zagranicy. Bezpieczeństwo imprez masowych na uczelniach to jeden z głównych tematów, który będzie poruszany na spotkaniach.
  We Wrocławiu trwają obrady Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, w której bierze udział około 100 rektorów i 70 gości z zagranicy. Jednym z głównych tematów jest tragedia, do jakiej doszło w nocy ze środy na czwartek na otrzęsinach na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. W wąskim łączniku między dwoma budynkami prawdopodobnie wybuchła panika, studenci tratowali się wzajemnie. Zginęła jedna studentka, kilkanaście osób zostało rannych.

  – Musimy dołożyć wszelkich starań, by to się nie powtórzyło, ani w Bydgoszczy, ani na innej uczelni – powiedział prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący KRASP. Dodał, że trzeba wyjaśnić, czy był to nieszczęśliwy wypadek, a może błąd organizacyjny. Komisję powołał rektor UTP, sprawę bada policja i prokuratura. Jutro rektor bydgoskiej uczelni przyjedzie do Wrocławia, by przedstawić dotychczasowe ustalenia.

  Rektor Politechniki Wrocławskiej zwraca uwagę, że przepisy są już jasno zdefiniowane i trzeba ich przestrzegać.
  – Gdy na Juwenalia ogradzaliśmy płotem teki, studenci wywieszali transparenty „nie róbcie nam getta”. Musieliśmy być konsekwentni, wprowadzić ochronę, współpracować z policją, by zapewnić bezpieczeństwo. Podczas tej imprezy gromadzi się tam nawet 12 tysięcy ludzi – mówił dziś prof. Tadeusz Więckowski.

  100 rektorów we Wrocławiu na 70-lecie wrocławskiej nauki


  Obrady KRASP odbywają się we Wrocławiu ze względu na przypadający w tym roku jubileusz 70-lecia środowiska akademickiego w stolicy Dolnego Śląska. Tematy spotkań dotyczą m.in. zmian w finansowaniu szkolnictwa wyższego w najbliższych latach, nowych zasad oceny jednostek naukowych. Rektorzy przedstawili także apel środowiska akademickiego o powstrzymanie mowy nienawiści w debacie publicznej. Obrady rozpoczęły się wczoraj i potrwają do najbliższej soboty.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pani Ministerka

  asystent (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  A jak się Pani Ministerka odniosła do podwyżek, które dostali pracownicy uczelni i które nagle się kończą i płace spadają ...?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podwyżki na uczelniach

  starszy uczony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  W kampanii wyborczej PIS ani słowem nie wspomiano o zagwaratowaniu środków na utrzymanie podwyżek, które - jako tako - dostaliśmy , a o badaniach , innowacjach to już nie wspomnę.
  Dobrze że PO...rozwiń całość

  W kampanii wyborczej PIS ani słowem nie wspomiano o zagwaratowaniu środków na utrzymanie podwyżek, które - jako tako - dostaliśmy , a o badaniach , innowacjach to już nie wspomnę.
  Dobrze że PO zostawia budżet, którym te nakłady rosną - ciekaw jestem czy PIS to utrzyma ??? raczej wątpięzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ciągłe zmiany w ustawie

  alojzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Działania i pomysły MNiSW, ciągle zmiany, ograniczanie autonomii uczelni - to do niczego dobrego prowadzi ...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ograniczanie?

  studencik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jakie ograniczanie? Uczelnie (władze) "nadużywają" autonomii i ... tyle w temacie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jaka kadra taki student

  studencik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Rektor UP to notoryczny kłamca! Za to grozi do 5 lat!! Studenci nie bierzcie z niego przykładu ...
  Macie 5 lat aby się ... wyedukować!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tragedia, ale tło jest głębsze ...

  akademik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Smutny, tragiczny wypadek. Ale to wszystko wina braku dyscypliny na uczelniach, ogólnego rozpuszczenia młodzieży, pozwalania im na coraz więcej ... Picie alkoholu na impreza studenckich na kampusie...rozwiń całość

  Smutny, tragiczny wypadek. Ale to wszystko wina braku dyscypliny na uczelniach, ogólnego rozpuszczenia młodzieży, pozwalania im na coraz więcej ... Picie alkoholu na impreza studenckich na kampusie uczelni powinno być zabronione! Młodzi nie dorośli do posiadania takiego prawa! Cóż, w ustawie czy regulaminach studiów pierw się podaje prawa studentów, a potem obowiązki ... Mnie uczono i wychowano, że aby mieć prawa, to trzeba spełniać obowiązki ...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Samo picie

  to jeszcze (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  najmniejszy problem. Problemem jest nieumiejętność zachowania umiaru. No ale jeżeli taki szczawik po wypiciu dwóch piw dostaje małpiego rozumu to lepiej niech siedzi pod kuratelą rodziców i pije...rozwiń całość

  najmniejszy problem. Problemem jest nieumiejętność zachowania umiaru. No ale jeżeli taki szczawik po wypiciu dwóch piw dostaje małpiego rozumu to lepiej niech siedzi pod kuratelą rodziców i pije mleko ze smoczka.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Miej studentów ,a większa patologia

  Doktor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Miej studentów ,większa patologia . Ten problem treb dokładnie zbadać.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo