Rekrutacja pracowników przez agencję rekrutacyjną - jak się odbywa?

Materiał informacyjny hrk.pl
Samodzielna rekrutacja pracowników nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem dla firmy. Proces zatrudniania nowych osób bywa czasochłonny i skomplikowany, zwłaszcza jeśli szukamy specjalisty, menedżerów wysokiego szczebla lub dużej grupy pracowników fizycznych. W takich sytuacjach lepiej zdać się na agencję, która zajmie się wszystkimi formalnościami.

Kiedy warto skorzystać z usług agencji rekrutacyjnej?

Rekrutacja pracowników wiąże się zwykle z pewną dezorganizacją pracy firmy, nawet jeśli posiada ona swój dział HR. Konieczne jest wyznaczenie osoby lub kilku osób, które będą odpowiedzialne za cały proces, zaplanowanie poszczególnych etapów, dystrybucję ogłoszeń, przygotowanie ewentualnych testów kwalifikacyjnych, prowadzenie rozmów z kandydatami oraz dokumentacji z tym związanej.

Dochodzą do tego tak prozaiczne sprawy, jak wydzielenie pomieszczenia lub sali konferencyjnej, w której będzie można przeprowadzać spotkania. To duże wyzwanie, które staje się jeszcze większe, gdy firma poszukuje wysoko wykwalifikowanych specjalistów, menedżerów wysokiego szczebla lub chce, aby rekrutacja pracowników pozostała utajniona. Niekiedy problemem bywa również fakt, że kandydaci nie stawiają się na rozmowy lub rezygnują z negocjacji.

Agencje rekrutacyjne specjalizują się w tego typu zadaniach. Pracują w nich fachowcy, w tym headhunterzy, którzy wiedzą, jak znaleźć poszukiwanego fachowca, również w zawodach deficytowych oraz zadbać o płynność procesu. Stała współpraca z agencją, która zna potrzeby klienta, ułatwia budowanie zgranego i solidnego zespołu.

Jak wygląda współpraca z agencją rekrutacyjną?

Przed podjęciem współpracy z konkretną agencją, warto upewnić się, czy ma ona doświadczenie w rekrutacji pracowników, którzy nas interesują. Niektóre agencje, jak np. HRK podzielone są na zespoły obsługujące poszczególne sektory rynku pracy. Dzięki temu można mieć pewność, że rekruterzy znają potrzeby konkretnej branży, doskonale orientują się w wymaganiach dotyczących danego stanowiska pracy, a często posiadają własne bazy specjalistów.

Agencja dysponuje gotowymi rozwiązaniami i sprawdzonymi narzędziami, które ułatwiają wyłonienie odpowiednich kandydatów oraz usprawniają cały proces. Eksperci wiedzą, na co zwrócić uwagę, aby rekrutacja pracowników była przede wszystkim skuteczna. Potrafią także zadbać o niezwykle istotne candidate experience, czyli doświadczenie kandydata. Mówiąc w skrócie, jest to suma doświadczeń potencjalnego pracownika w związku z przyszłym pracodawcą. Mają one istotny wpływ na to, czy konkretny specjalista zwiąże się z firmą na dłużej.

Szczególnym wyzwaniem jest prowadzenie tajnej rekrutacji, gdy nazwę firmy ujawnia się dopiero w dalszym etapie w rozmowach z wybranymi kandydatami. To w dużej mierze od sprawności rekruterów zależy zbudowanie zaufania i odpowiednie przedstawienie przyszłego pracodawcy.

W każdej fazie procesu rekrutacyjnego agencja ściśle współpracuje z klientem, przedstawiając profile wyłonionych kandydatów. Zdejmuje jednak z jego barków odpowiedzialność za negocjacje warunków zatrudnienia, co bywa bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Dodaj ogłoszenie