Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowo niskie bezrobocie na Dolnym Śląsku

MAL
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Bartosz Fydrych, Polska Press
W marcu stopa bezrobocia wynosiła 7,3 proc. - to o punkt procentowy mniej niż w kraju i o ponad półtora procent mniej niż w ubiegłym roku. Jeszcze kilkanaście lat temu wskaźnik ten był bliski 25 procent. Władze województwa dolnośląskiego zapowiedziały, że blisko pół miliarda złotych Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy przeznaczy w tym roku na walkę z bezrobociem w naszym regionie.

- Coraz niższe bezrobocie na Dolnym Śląsku to przede wszystkim wpływ korzystnej sytuacji w gospodarce województwa. Od 2013 roku stale wzrasta liczba pracujących. Stopa bezrobocia na przestrzeni ostatnich czterech lat zmniejszyła się prawie dwukrotnie. Wierzę w to, że wciąż będzie spadać, bo na aktywizację osób bezrobotnych przeznaczamy ogromne pieniądze – zaznacza Cezary Przybylski, marszałek województwa.

Najniższa stopa bezrobocia (poniżej 3 proc. na koniec lutego 2017 r.) występuje we Wrocławiu oraz powiecie wrocławskim, natomiast najwyższa (powyżej 15 proc.) występuje w powiatach: wałbrzyskim, złotoryjskim, górowskim, lwóweckim, jaworskim oraz kłodzkim.

− Ważnym zadaniem pozostaje wsparcie dla rodziców, w szczególności matek, które starają się wrócić do pracy po urlopach macierzyńskich, rodzicielskich czy wychowawczych. Staramy się wspierać takie osoby. Oferujemy zarówno programy doszkalające, jak i miejsca opieki dla dzieci. W najbliższym czasie planujemy stworzenie dodatkowych 156 miejsc dla maluchów w 5 dolnośląskich placówkach (żłobkach lub klubach dziecięcych). To jednak nie koniec. Na dofinansowanie żłobków przeznaczymy w tym roku rekordową kwotę 56 mln zł – informuje Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa.

Kolejnym z działań są fundusze przeznaczone na badania profilaktyczne chorób nowotworowych, by Dolnoślązacy byli zdrowi i mogli pracować. − W 2016 r. DWUP przeznaczył prawie 30 mln zł na sprzęt i profilaktyczne badania dla 41 tysięcy pracujących osób. Dotyczą one wczesnego wykrywania raka piersi, szyjki macicy, jelita grubego, a także akcji informacyjnych i pomocy w dojeździe na badania – mówi Ewa Grzebieniak, Dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

- Osoby bezrobotne w wieku 30 lat i powyżej mogą uzyskać wsparcie na założenie działalności gospodarczej. Na ten cel przeznaczono w obecnej perspektywie unijnej 11 mln euro. W ramach wsparcia udzielane będą jednorazowe pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wśród preferowanych przedsięwzięć będą przede wszystkim te, które generują nowe miejsca pracy i koncentrują się na terenie powiatów o najwyższej stopie bezrobocia – dodaje Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rekordowo niskie bezrobocie na Dolnym Śląsku - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska