Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowe granty dla wrocławskich naukowców. Pięcioro badaczy dostanie po 200 tys. zł

Maciej Kołtuniewicz
Dofinansowania w wysokości od 190 tys. do 200 tys. złotych dostali Joanna Bednarska i Maciej Polak z Politechniki Wrocławskiej
Dofinansowania w wysokości od 190 tys. do 200 tys. złotych dostali Joanna Bednarska i Maciej Polak z Politechniki Wrocławskiej Paweł Relikowski/zdjęcie ilustracyjne
Diamentowe Granty rozdane! Aż pięć z wartych prawie 200 tys. zł dofinansowań dostali stypendyści z wrocławskich uczelni.

Już po raz trzeci Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało wysokie stypendia dla zdolnych młodych badaczy i naukowców z polskich uniwersytetów. W tym roku aż 6 z Diamentowych Grantów o wysokości do 200 tysięcy złotych trafiło w ręce studentów i doktorantów z wrocławskich uczelni.

Stypendia i staże w ramach Diamentowych Grantów to 100 dofinansowań na projekty badawcze studentów i doktorantów o łącznej wartości 32 mln złotych. Środki przeznaczone mają być na badania teoretyczne. Jak mówi dyrektor Narodowego Centrum Nauki, prof. Andrzej Jajszczyk, granty mają na celu umożliwienie rozwinięcia się talentom, które stanowić będą o sile polskiej nauki w przyszłości.

Spośród 320 podań o dofinansowanie Narodowe Centrum Nauki nagrodziło sto projektów, w tym 6 z wrocławskich uczelni. Dofinansowania w wysokości od 190 tys. do 200 tys. złotych dostali Joanna Bednarska i Maciej Polak z Politechniki Wrocławskiej. Marta Iskierka i Mateusz Patyk z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich oraz Dorota Wiśniewska z Uniwersytetu Wrocławskiego.

– Uzyskanie Diamentowego Grantu, było dla mnie bardzo miłą niespodzianką. Niewątpliwie mój projekt rywalizował z bardzo wymagającą konkurencją – Przyznaje Mateusz Patyk, jeden z nagrodzonych blisko dwustutysięcznym dofinansowaniem na prowadzenie badań naukowych. Otrzymane fundusze przeznaczy on na prowadzenie badań związanych z leczeniem astmy oskrzelowej. Diamentowy Grant pozwoli mu m. in. na sfinansowanie badań tomografii komputerowej u pacjentów z tym właśnie schorzeniem. Mateusz Patyk na nadzieję znaleźć dzięki swojemu projektowi odpowiedź na liczne, wciąż nierozwiązane kwestie związane z mechanizmami powstawania nadreaktywności oskrzeli przy astmie. – Uzyskanie Diamentowego Grantu, z pewnością pomoże mi w realizacji badań dzięki którym będę mógł przygotować rozprawę doktorską. Pomoże mi to nie tylko w dalszej karierze naukowej, ale przede wszystkim przyszłej pracy lekarza – dodaje stypendysta.

Dlaczego właśnie projekty tych badaczy zostały nagrodzone z 320 przysłanych zgłoszeń? Eksperci z NCN oceniali przy wyborze laureatów głównie wartość merytoryczną przedstawionych projektów oraz dotychczasowe osiągnięcia na polu naukowym, jak publikacje i udziały we wcześniejszych projektach badawczych. Ważne było też rozplanowanie kosztorysu i udowodnienie możliwości realizacji projektu przy otrzymanym wsparciu finansowym.

Serdecznie gratulujemy wrocławskim stypendystom i życzymy powodzenia w realizacji zamierzonych projektów oraz na dalszej ścieżce kariery naukowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska