18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Region: Ratunkowy telefon 112 nadal niezbyt skuteczny

Zygmunt Mułek
Legnica. 112 obsługuje Bożena Śliwak ze straży pożarnej
Legnica. 112 obsługuje Bożena Śliwak ze straży pożarnej Piotr Krzyżanowski
W powiatach legnickim, świdnickim i jeleniogórskim od początku września realizowany jest program pilotażowy wdrażania numeru ratunkowego 112. Teraz wszystkie telefony na ten numer są automatycznie przekierowywane tylko do dyżurnych straży pożarnej.

- To tragedia, mamy już dość! - złości się Leszek Gławęda, oficer dyżurny legnickiej Państwowej Straży Pożarnej z 30-letnim doświadczeniem. - Telefon dzwoni co kilka minut. Głównie z obelgami pod adresem policji.

Andrzej Ciosk, rzecznik jeleniogórskiej straży pożarnej, wyliczył, że 4 września dyżurni podnieśli słuchawkę 194 razy. - Z tego aż 135 rozmówców zadzwoniło, by naubliżać, bo myśleli, że to policja - mówi Andrzej Ciosk. - Na policję przekierowaliśmy 47 telefonów, a na pogotowie 12.

Podobna sytuacja jest w Świdnicy. Strażacy w trzech powiatach mówią, że w takich warunkach nie da się pracować. - Dzwoni ktoś do nas, że w domu jest awantura - mówi dyżurna legnickiej straży Bożena Śliwak. - Próbuję skierować rozmowę na policję, a tam numery zajęte. Muszę więc czekać.

Przed tym eksperymentem było tak, że dzwoniąc na nr 112 z aparatu stacjonarnego łączyliśmy się ze strażą pożarną, a z komórkowego - z policją. Legniccy policjanci wyliczyli, że teraz liczba odbieranych telefonów przez dyżurnych spadła o 30 procent. Ale nadal zdarzają się rozmowy z komórek. - Bywa, że ktoś alarmuje o wypadku na autostradzie koło Środy Śląskiej, a sygnał dociera do nas - dodaje Gławęda. - Wtedy my dzwonimy do odpowiednich służb. A to zajmuje czas. Tak samo, jak wysłuchiwanie wygłupów.

Według Józefa Rzemienia, dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, system ratunkowy powinien zadziałać w 2012 r. A program pilotażowy ma pokazać wady i zalety. Ale wątpliwe jest, że przed Euro 2012 system zaskoczy. Raport NIK mówi wprost: teraz jest nieskuteczny i prowizoryczny. A szanse na poprawę przed Euro 2012 są marne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska