Region: Finanse policyjnych związków pod lupą

Marcin Rybak
Czy prokuratura zajmie się finansami policyjnych związków na Dolnym Śląsku?
Czy prokuratura zajmie się finansami policyjnych związków na Dolnym Śląsku? Fot. Mikołaj Nowacki
Udostępnij:
Finansowe przekręty w związkach zawodowych dolnośląskiej policji wykryła komisja rewizyjna z centrali NSZZ Policjantów. Chodzi m.in. o niegospodarność, nierzetelne rozliczenia finansowe i podatkowe.

Protokół z kontroli jest datowany na koniec maja. Jednak do dziś materiały nie trafiły do prokuratury i urzędów skarbowych. Dlaczego? Związkowcy dyskutują od czerwca, kto formalnie powinien zrobić doniesienie.

- Tym powinien zająć się zarząd główny związku - twierdzi szef zarządu wojewódzkiego związku policjantów Piotr Malon. - W najbliższych dniach na posiedzeniu zarządu będzie dyskusja na ten temat.
Szef policyjnej centrali związkowców Antoni Duda uważa, że komisja rewizyjna "wyszła przed szereg", pisząc w sprawozdaniu o podejrzeniu popełnienia przestępstw.

- Pokrzywdzonym jest Zarząd Wojewódzki - mówi Antoni Duda. - Czekamy na jego oficjalne stanowisko: czy jest jakaś szkoda finansowa, czy nie? Dopiero wtedy może zapaść decyzja o przekazaniu sprawy do prokuratury.

W materiałach, do których dotarliśmy kilka dni temu, jest mowa o poświadczaniu nieprawdy w dokumentach, przestępstwach podatkowych oraz rachunkowych.

Kontrolerzy mieli zastrzeżenia m.in. do wydatków na delegacje służbowe. Nie było rejestru wyjazdów służbowych. Inne dokumenty, na podstawie których można badać zasadność wydatków na delegacje, zostały - wbrew prawu - zniszczone.

Związkowcy przez cztery lata nie składali deklaracji podatkowych. Poważne wątpliwości budzi też prowadzenie księgowości zarządu wojewódzkiego.

Kontrolerzy stwierdzają, że odpowiedzialna za to osoba mogła dopuścić się niegospodarności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
NSZZP
Panie Marcinie brakuje w tekście rzetelnej informacji, że ta sprawa dotyczy władz związkowych, które przegrały wybory w listopadzie 2008 roku i w chwili obecnej nikt z nich nie pełni żadnej funkcji w Zarządzie dolnośląskim. Dlaczego nie napisał Pan że sprawie nadał bieg i poprosił o kontrolę GKR( Główną Komisję Rewizyjną) następujący po nich nowy skład Prezydium, którego do dzisiaj przewodniczącym jest uczciwy i porządny związkowiec Piotr Malon ... Czyżby taki materiał nie nabiłby takiej piany jakby Pan sobie życzył ? Jestem rozczarowany tym tekstem i pańską osobą- zmieniam o panu zdanie- na krytyczne.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie