Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji. Zobacz, do której szkoły będzie chodziło Twoje dziecko (MAPA)

Redakcja
Szkoła Podstawowa nr 51 przy ul. Krępickiej
Szkoła Podstawowa nr 51 przy ul. Krępickiej Pawel Relikowski / Polska Press
W najbliższych tygodniach będziemy prezentować Państwu szczegóły związane z nową siecią szkół, która uwzględnia rządową reformę edukacji. Pokażemy, jak będą wyglądały nowe obwody podstawówek. Naszą prezentację rejonów szkolnych rozpoczynamy od okręgu: Leśnica- Ratyń-Pustki, Żar, Mokra, Marszowice, Pracze Odrzańskie-Janówek, Stabłowice, Maślice Wielkie, Maślice Małe. Od września 2017 roku będą funkcjonować tutaj cztery szkoły podstawowe, w tym jedna w nowo wybudowanym budynku.

Zmiany w edukacji rozpoczną się od września. Uczniowie kończący w tym roku szkolnym klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej - nie pójdą więc do gimnazjów. Tak rozpocznie się stopniowe wygaszanie gimnazjów (w pierwszym roku zostaną w nich jeszcze uczniowie klas drugich i trzecich). W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum. Z dniem 1 września 2019 r. gimnazjów już nie będzie.

Przez najbliższe tygodnie będziemy przedstawiać Państwu, w jaki sposób będą likwidowane gimnazja we Wrocławiu i jak będzie w efekcie wyglądać nowa sieć szkół.

Zmiany zaproponowane przez wrocławski magistrat są na razie w fazie projektu. Propozycję zmian - uwzględniającą rządową reformę - musi teraz zaakceptować Rada Miejska Wrocławia i Dolnośląski Kurator Oświaty. Ostatecznie nowa sieć szkół ma być ustalona do końca marca.

Dziś we Wrocławiu są 54 szkoły podstawowe sześcioletnie. Wszystkie zostaną przekształcone w podstawówki ośmioletnie. Powstanie też jedna zupełnie nowa podstawówka. Do tego w nowe podstawówki zostanie przekształconych dwanaście dotychczasowych gimnazjów. Czternaście gimnazjów magistrat chce włączyć do istniejących już dziś podstawówek.

Leśnica- Ratyń-Pustki, Żar, Mokra, Marszowice, Pracze Odrzańskie-Janówek, Stabłowice, Maślice Wielkie, Maślice Małe - ZMIANY DLA UCZNIÓW

Do wygaszenia - bez przekształcania w podstawówkę albo łączenia z nią - urząd przeznaczył również czternaście wrocławskich gimnazjów. Będą funkcjonować do 2019 roku kiedy opuszczą je ostatni absolwenci. Pomieszczenia, które dziś zajmują - będą przeznaczone na potrzeby innych szkół.

Nowa szkoła dla 1200 uczniów

Nasza prezentację rejonów szkolnych rozpoczynamy od rejonu: Leśnica- Ratyń-Pustki, Żar, Mokra, Marszowice, Pracze Odrzańskie-Janówek, Stabłowice, Maślice Wielkie, Maślice Małe. Od września 2017 roku będą funkcjonować tutaj cztery szkoły podstawowe, w tym jedna w nowo wybudowanym budynku.

1 września 2017 roku w nowym budynku rozpocznie działalność Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 20 (skrzyżowanie ul. Głównej i Towarowej), w skład którego wchodzić będą: Szkoła Podstawowa nr 22 z ul. Stabłowickiej oraz Przedszkole nr 20. Przedszkole liczyć będzie 8 oddziałów, w których znajdzie się miejsce dla 200 dzieci. W Szkole Podstawowej zaś będzie aż 48 oddziałów, w których uczyć się będzie mogło nawet 1200 uczniów. Zakończenie inwestycji planowane jest na maj 2017 roku.

- Obecnie trwają roboty wykończeniowe wewnątrz budynku: malowanie, montaż osłon grzejników, zakładanie okładzin akustycznych, ustawianie ławek. Zakończono częściowe zagospodarowanie terenu wokół budynku, zamontowano instalację fotowoltaiczną - informuje Anna Bytońska z wrocławskiego magistratu.

Dotychczasowy obwód Szkoły Podstawowej nr 22 został w całości przypisany do nowej siedziby szkoły. Dodatkowo zmniejszono obwód Szkoły Podstawowej nr 26 i Szkoły Podstawowej nr 95 przypisując ulice z tych obwodów do nowo utworzonego obwodu SP nr 22.

Według projektu sieci szkół, do obwodu ZSP nr 22 mają także wejść ulice: Starobielawska, Górecka, Jędrzejowska, Piotrkowska, Olbrachtowska, Będkowska, Krzyżowska, Oliwkowa, Ananasowa, Samotna, Hoża, Świeża, Dziarska, Wełniana.

W Leśnicy problemu nie będzie

- CZYTAJ NA KOLEJNEJ STRONIE

Gimnazjum nr 12 przy Eluarda zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 51 przy ul. Krępickiej. Piotr Staniów, dyrektor podstawówki tłumaczy, że w przypadku jego szkoły nie powinno być problemu z wprowadzeniem zmian. Dyrektor w zmianach widzi wręcz pewną zaletę.

- Gdyby nie dodatkowy budynek, którym będziemy dysponowali od września, to najpewniej uczniowie V klas musieliby chodzić do szkoły na dwie zmiany - mówi Piotr Staniów. - Tereny podstawówki i gimnazjum są oddzielone tylko ulicą. Według wstępnych planów w budynku podstawówki będą się uczyć klas od I do V, a w budynku gimnazjum od VI do VIII. Jeżeli będziemy mieli mniej pierwszych klas, to uczniowie z VI klas zostaną w budynku przy ul. Krępickiej - dodaje dyrektor.

W budynku gimnazjum od września uczyć się więc będą na pewno uczniowie VII klasy szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum.

Dyrektor dodaje, że jego podstawówka będzie najprawdopodobniej gotowa do stworzenia dwóch oddziałów „zerówkowych” w szkole.

A co z nauczycielami, czy wszyscy mogą być pewni pracy? - W tym momencie nie można powiedzieć nic na pewno. To, jakie zmiany będą konieczne, dowiemy się jak poznamy rozporządzenie przedstawiające siatkę godzin z poszczególnych przedmiotów - mówi dyrektor podstawówki na Krępickiej.

Piotr Staniów już myśli, w jaki sposób zorganizować stołówkę w budynku przy ul. Eluarda. - Korzystamy z cateringu, więc problemu z przygotowaniem jedzenia nie będzie. Musimy tylko zaadaptować pomieszczenie w gimnazjum na stołówkę - dodaje.

Na Maślicach większa podstawówka

Zmiany będą też w obrębie Szkoły Podstawowej nr 26. Tam Gimnazjum nr 22 z ul. Lubelskiej będzie włączone do podstawówki przy ul. Suwalskiej.

- O sposobie wykorzystania pomieszczeń budynku przy ul. Lubelskiej w nowym roku zadecyduje dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 w porozumieniu z dotychczasowym dyrektorem Gimnazjum nr 22 i rodzicami uczniów, tak aby zapewnić optymalne warunki nauki i pobytu uczniów - tłumaczą we wrocławskim magistracie.

Prawdopodobnie w budynku gimnazjum od września będą się uczyć uczniowie VII klas. Rodzice mają teraz czas na przekazywanie pytań i wątpliwości dyrekcji.

Ile będzie kosztować reforma?

Zmiany mają kosztować ć miejską kasę około 100 mln zł. Ok. 60 mln trzeba będzie wydać na przystosowanie szkolnych budynków: utworzenie kuchni i stołówek, pracowni przedmiotowych (np. do chemii), nowe meble, czy nowe książki do bibliotek. Około 40 mln zł to pieniądze na „ruchy kadrowe”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska