Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji we Wrocławiu. Na Kuźnikach i Gądowie gimnazja będą włączone do podstawówek (MAPA)

Redakcja
Szkoła Podstawowa nr 65 przy ul. Kłodnickiej
Szkoła Podstawowa nr 65 przy ul. Kłodnickiej Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
W najbliższych tygodniach będziemy prezentować Państwu szczegóły związane z nową siecią szkół, która uwzględnia rządową reformę edukacji. Pokażemy, jak będą wyglądać nowe obwody podstawówek. W tym tygodniu prezentujemy szkoły w rejonie: Nowe Żerniki-Kolonie Żernickie, Kuźniki, osiedle Kosmonautów, Gądów Mały. Według projektu dwie szkoły gimnazjalne w tym rejonie zostaną włączone do podstawówek.

W ubiegłym tygodniu wrocławscy radni przyjęli na sesji projekt dostosowujący sieć szkół do wymogów rządowej reformy edukacji. Musi go jeszcze zaakceptować dolnośląski kurator oświaty.

Dziś we Wrocławiu jest 69 szkół podstawowych sześcioletnich. Wszystkie zostaną przekształcone w podstawówki ośmioletnie. Do tego w nowe podstawówki zostanie przekształconych jedenaście dotychczasowych gimnazjów. Trzy zespoły szkół (podstawówka i gimnazjum) zostaną przekształcone w szkoły podstawowe.
W rejonie Wrocławia, który opisujemy w tym tygodniu, są dwa gimnazja. Zostaną one włączone do szkół podstawowych. Logistycznie nie powinno być z tym problemu, ponieważ w obu przypadkach placówki znajdują się w tych samych budynkach.

Gimnazjum nr 9 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 37 (ul. Sarbinowska 10), a Gimnazjum nr 18 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 65 (ul. Kłodnicka 36). Obwód Szkoły Podstawowej nr 37 z ulicy Sarbinowskiej zostanie powiększony o ulice Tańskiego oraz Skrzydlatą.

Konieczna nauka na dwie zmiany

Czytaj więcej na kolejnej stronie

W związku ze zmianami, obwód Szkoły Podstawowej nr 118 (ul. Bulwar Ikara) zostanie zmniejszony o fragment ograniczony ulicami Metalowców, Lotniczą i Idzikowskiego.

Według wstępnych planów w budynku podstawówki mieli się uczyć uczniowie klas I-VI. Dzieci klas VII miały od września uczyć się w innej placówce. Na to jednak nie chcieli się zgodzić rodzice. Postulowali, aby uczniowie dzisiejszych klas szóstych mogli od września, już jako uczniowie klas VII, kontynuować naukę w tym samym budynku. Wrocławski magistrat zgodził sie na takie rozwiązanie. Konieczne będzie jednak ułożenie planu zajęć w trybie dwuzmianowym, co także nie podoba się rodzicom. Na ostatniej sesji rady miejskiej przedstawiali swoje argumenty.

- Uczniowie klas VII będą kończyć lekcje o godz. 19 i później - mówili. Takie rozwiązanie nie podoba się rodzicom uczniów, którzy chodzą do VI klasy. Chcieliby, żeby ich dzieci kończyły lekcje wcześniej.

Jarosław Delewski, dyrektor departamentu edukacji tłumaczył wtedy, że dyrekcja zgodziła się z wnioskiem rodziców, żeby uczniowie klas VII zostali w tym samym budynku, ale szkoła ma ograniczone możliwości, więc konieczne będzie zorganizowanie lekcji na dwie zmiany. Innej możliwości w tym momencie nie ma.

Zresztą, podstawówka nr 118 nie jest jedyną, w której dzieci będą się uczyły na dwie zmiany.

Jak będzie wyglądał nowy plan lekcji?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło już projekt ramowych planów nauczania. Do końca lutego propozycje resortu będą konsultowane.

Pięć lekcji języka polskiego, cztery lekcje matematyki, od piątej klasy po dwie lekcje historii i jedna lekcja informatyki tygodniowo - tak będzie wyglądała nauka w ośmioletniej szkole podstawowej.

Konsekwencją reformy edukacji jest wprowadzenie do ośmioletniej podstawówki nowych, obowiązkowych zajęć edukacyjnych: geografii, biologii, chemii i fizyki. Te nowe zajęcia będą wprowadzane stopniowo, począwszy od klasy piątej. Od klasy siódmej uczniowie będą mieli naukę drugiego języka obcego

W przyszłym tygodniu przedstawimy sieć szkół w rejonie: Jarnołtów-Jerzmanowo, Złotniki, Strachowice-Osiniec, Żerniki, Muchobór Wielki, Nowy Dwór, Muchobór Mały.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska