Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji we Wrocławiu. Co się zmienia na Gajowicach?

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Szkoła Podstawowa nr 68, ulica Szczęśliwa 28
Szkoła Podstawowa nr 68, ulica Szczęśliwa 28 Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Które szkoły z Wrocławia przestaną istnieć? Gdzie pojawią się nowe? W odcinkach prezentujemy założenia zbliżającej się reformy edukacji we Wrocławiu. Dziś zaglądamy w rejon ul. Powstańców Śląskich - zachód, ulicy Mieleckiej oraz osiedla Gajowice.

Obecnie funkcjonuje tam Szkoła Podstawowa nr 30 przy ul. Zaporoskiej, Szkoła Podstawowa nr 68 przy ul. Szczęśliwej 28, Gimnazjum nr 30 przy ul. Jantarowej 5 oraz Zespół Szkół nr 11 przy ul. Grochowej 36-38, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa nr 43 z oddziałami integracyjnymi i Gimnazjum Integracyjne nr 50.

Zespół Szkół nr 11 jest największą placówką integracyjną na terenie Wrocławia. Obecnie uczy się tam 633 uczniów, w tym 140 z różnego rodzaju niepełnosprawnością. Zespół Szkół mieści się w dwóch budynkach połączonych łącznikiem.

Znikną dwa gimnazja

Od września na osiedlu Gajowice i w zachodniej części ulicy Powstańców Śląskich znikną dwie szkoły gimnazjalne. Gimnazjum nr 50 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 43, a Gimnazjum nr 30 - do Liceum Ogólnokształcącego nr 8 przy ul. Zaporoskiej 71.

- Nas ta reforma nie dotyka aż w taki stopniu, gdyż zostajemy w tych budynkach, w których byliśmy. To ważne, że dzieci nie muszą zmieniać budynku. Obecnie wraz z nauczycielami staramy się analizować wszystkie te działania, które wdrożyliśmy w gimnazjum, a które można przeszczepić na grunt szkoły podstawowej- wyjaśnia Ewa Materka, dyrektor Zespołu Szkół nr 11 przy ul. Grochowej. Dodaje, że od nowego roku szkolnego przy ul. Grochowej powstanie jeden oddział przedszkolny integracyjny, cztery klasy pierwsze (w tym trzy integracyjne) oraz cztery klasy siódme.

Zmiany szykują się też w dwujęzycznym Gimnazjum nr 30 przy ul. Jantarowej. Od września liceum i gimnazjum, które sąsiadowały ze sobą „przez boisko”, będą jedną szkołą. 15 maja nauczyciele otrzymają informację, że stają się nauczycielami liceum ogólnokształcącego. - Niektórzy z nauczycieli zapewne będą chcieli przejść na emeryturę, inni pewnie będą chcieli poszukać pracy w klasach siódmych - przyznaje Magdalena Synal, dyrektor placówki przy Jantarowej. Dodaje: - Cieszylibyśmy się bardzo, gdyby gimnazjum zostało. To odpowiadałoby nam najbardziej. W tej sytuacji jednak wolimy połączyć się z liceum niż ze szkołą podstawową, gdyż jesteśmy wyspecjalizowani w nauce uczniów starszych - zaznacza Magdalena Synal.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska