Reforma edukacji we Wrocławiu. Co się zmieni na Ołbinie i Nadodrzu?

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Szkoła podstawowa nr 78
Szkoła podstawowa nr 78 Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Które szkoły z Wrocławia przestaną istnieć? Gdzie pojawią się nowe? W kolejnych odcinkach prezentujemy założenia zbliżającej się reformy edukacji we Wrocławiu. Dziś zaglądamy na Ołbin i Nadodrze.

Obecnie na Nadodrzu i Ołbinie funkcjonują: szkoła podstawowa nr 58 przy ul. Składowej 2/4, szkoła podstawowa nr 74, przy ul. Kleczkowskiej 2, szkoła podstawowa nr 108 przy ul. Bolesława Chrobrego 3, szkoła podstawowa nr 93 przy ul. Juliana Ursyna Niemcewicza 29/31, szkoła podstawowa nr 107, przy ul.Prusa 64, szkoła podstawowa nr 78 przy ul. Jedności Narodowej 195, szkoła podstawowa nr 1 przy ul. Nowowiejskiej 78, szkoła podstawowa nr 84 przy ul. Górnickiego 20 i szkoła podstawowa nr 12 przy ul. Janiszewskiego 14.

Zmiany w szkołach związane są przede wszystkim z dodatkowymi uczniami klas siódmych, którzy pojawią się w w szkołach podstawowych od września.

- Dyrektorzy obecnie wstępnie analizują potrzeby dotyczące zatrudnienia nauczycieli. Decyzje kadrowe będą podejmowane w maju, po zatwierdzeniu arkusza organizacji pracy szkoły - deklaruje Ewa Monastyrska z departamentu edukacji urzędu miasta.

Dyrektorzy już wiedzą, że będą musieli zatrudnić przede wszystkim nauczycieli chemii i fizyki. - Pomimo, że w naszym rejonie nie zostanie zlikwidowane żadne gimnazjum, to jednak zmiany nas nie ominą. W przyszłym roku będziemy mieć dodatkowe dwie klasy siódme. Będziemy musieli również doposażyć sale w krzesła i stoliki odpowiednie dla dzieci z klas siódmych. Szczególnie leżą mi na sercu takie przedmioty jak chemia czy fizyka i odpowiednie wyposażenie pracowni w sprzęt do nauki tych przedmiotów. To trudne zagadnienia i nie chce, żeby dzieci zniechęciły się od razu. W tej chwili rozpoznaję już różne możliwości włącznie z zajęciami poza budynkiem naszej szkoły - deklaruje dyrektor szkoły podstawowej nr 108 przy ul. Bolesława Chrobrego, Stanisława Socha

Dyrektor SP nr 107, Dariusz Cichy, mówi natomiast, że dla niego najtrudniejszym wyzwaniem będzie wychowanie uczniów klas siódmych. - Obecnie w szkole mamy 348 uczniów. W nowym roku szkolnym liczba uczniów zwiększy się o trzy klasy siódme. Będziemy musieli przystosować dla nich sale. Poza tym dotychczas w podstawówkach nie uczono biologii, chemii czy fizyki, więc będziemy musieli zadbać zarówno o pracownie do tych przedmiotów, jak i o nauczycieli, którzy będą nauczać fizyki czy chemii. Czy ta reforma jest dobra? To pokaże czas. Dla nas jednak największym wyzwaniem będzie wychowanie uczniów klas siódmych - przyznaje Cichy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

n
nie bedzie zwolnien
tylko nowi nauczyciele potrzebni? czyzby pan Broniarz klamal?
n
nix0n
jak napisano, żadne gimnazjum w rejonie nie zniknie
d
do "zlikwidować"
Masz rację , ale nie do końca bo wytyczne UE mówią , że lekcje religii won ze szkoły ,
ale szkoła musi istnieć, bo gdzie dzieci będą się uczyć jak sobie lub koledze ( -żance)
zrobić dobrze , albo jeszcze i sobie .
n
no istny cud
tyle tekstu, a tak niewiele informacji! Że te podstawówki były - raczej wiemy. Że pozostaną - to wynika z metody. Że przyjmą klasy 7 i 8 - idzie się domyślić. Ale np. co z G13 przy Reja? Tego się nie dowiemy....
k
kolo ze styropianu
Jakoś trzeba uzasadnić przed mieszkańcami zadłużenie Wrocławia z czasów rządów JKM Dudkiewicza .
b
bronek kawalarz
Na pewno nic dobrego nie wyniknie z reformy . Szczególnie jak tekst pisze gazeta wyborcza ... łups ... chciałem powiedzieć wrocławska .
G
Gość
Wymyślone przez pis zmiany w szkołach mają kosztować we Wrocławiu 100 milionów złotych. Czy rzeczywiście nie można sensowniej wydać tych pieniędzy? Nie wierzę.
C
CZARNA
Opinie dzieci na temat tego księdza są jednakowe- dlaczego by nie zainteresować się tym szerzej ?
C
CZARNA
Jestem rozczarowana tą szkołą, gronem pedagogicznym ale przede wszystkim Panią Dyrektor. W szkole dzieci są pozbawione należytego zainteresowania, same sobie bardzo często czy to na przerwach, czy na świetlicy. Jedynie małżeństwo Pani Agnieszka i Pan Miłosz oddani są swojej pracy i dzieciakom. I w ich ślady powinni iść inni - nie co zastali w swoich poczynaniach nauczyciele. Pani Dyrektor jak aspiryna-nie pomoże i nie zaszkodzi. Nie robi w zasadzie nic nade to, co było stworzone przez poprzednią Panią Dyrektor, która mocno trzymała wszystko w tej szkole. Jestem przerażona poziomem intelektualnym, wulgaryzmami, brakiem zainteresowania i niestety także niesprawiedliwością nauczycieli w stosunku do dzieci. W latach poprzedniej Pani Dyrektor ta szkoła miała swoje dobre imię, teraz niestety nie ma nawet pozytywnej opinii. Ubolewam nad tym faktem.
s
szkoły
całkowicie - wystarczy lekcja religii
k
kyn marx
SP 78 powinna zostać ZAMKNIETA, a teren zaorany najlepiej. Grono pedagogiczne jest niekompetentne, wypalone zawodowo, a pani dyrektor nie potrafi bynajmniej tą szkołą zarządzać!
P
Polak
Dzięki likwidacji gimnazjum nr 4 uczniowie SP 108 i 58 nie będą uczyć się na dwie zmiany
A
Ars
Co za denny artykuł
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie