Razem w cyfrowym świecie – startują darmowe programy dla szkół MegaMisja i #SuperKoderzy

Materiał informacyjny Orange

Razem w cyfrowym świecie - pod tym hasłem Fundacja Orange zaprasza szkoły z całej Polski do udziału w bezpłatnych programach - MegaMisji i #SuperKoderach. Dzięki tym inicjatywom dzieci i młodzież mogą lepiej poznać i zrozumieć cyfrowy świat. Udział mogą wziąć szkoły duże i małe, z miast i wsi - rekrutacja trwa do 16 maja! Zgłaszać można się na stronie https://fundacja.orange.pl/nabor-szkol.

Cyfrowe kompetencje to nie tylko obsługa smartfonów i aplikacji. To także umiejętność krytycznego myślenia, zachowania balansu między życiem onaline i offline i kreatywnego korzystania z technologii. Pandemia czy wojna w Ukrainie pokazują – jak ważne jest, żeby dzieci i młodzież rozumiały cyfrowy świat i były w nim bezpieczne.

Kompetencje cyfrowe – dlaczego są tak ważne?

Pandemia i związana z nią przedłużająca się edukacja zdalna miały ogromny wpływ na postawy oraz nawyki dzieci i młodzieży, nie tylko znacznie wydłużając czas spędzany przez najmłodszych przed ekranami, ale też zmieniając charakter większości ich relacji, zwłaszcza z rówieśnikami.

Dziś zaś, gdy za naszą wschodnią granicą trwa wojna, jeszcze wyraźniej niż dotychczas dostrzegamy, jaką siłę rażenia mają fake newsy i chaos informacyjny, z którymi młodzi ludzie spotykają się w internecie na co dzień.

Jak rozwijać kompetencje cyfrowe, pracując z dziećmi i młodzieżą?

Niezwykle ważne jest, by w cyfrowej rzeczywistości najmłodsi nie byli pozostawieni sami sobie. Odkrywanie jej w asyście dorosłych w kreatywny, nieszablonowy sposób to dobra droga do tego, by wyposażyć dzieci w odpowiednie kompetencje cyfrowe.
Programy realizowane przez Fundację Orange – MegaMisja oraz #SuperKoderzy – pomagają uczniom poznawać świat cyfrowy i oferowane przez niego możliwości pod czujnym okiem nauczycieli. Do dziś w obu tych programach wzięło udział 50 000 dzieci z ponad 2000 szkół – dużych i małych, miejskich i wiejskich – w całej Polsce.

Zarówno MegaMisja, jak i #SuperKoderzy nie wiążą się z żadnymi kosztami dla szkół, wpisują się w obowiązującą podstawę programową . Co ważne nauczyciele, nie muszą być specjalistami od nowych technologii, bo otrzymują scenariusze zajęć, dostęp do platformy na której mogą wymienić się wątpliwościami z innymi uczestnikami oraz merytoryczne wsparcie od Fundacji.

Kompetencje cyfrowe dla klasy 1-3 - program MegaMisja Fundacji Orange

Czy warto włączać w działania związane z edukacją kompetencji cyfrowych uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych? Jak najbardziej – to właśnie do nich skierowany jest program MegaMisja. To 10-miesięczny cykl zajęć oparty na formule bajki, który w angażujący sposób uczy dzieci z klas 1-3, jak bezpiecznie i odpowiedzialnie korzystać z nowych technologii.

Pierwszaki od początku były zafascynowane lekcjami, w których towarzyszył im Psotnik, czyli główny bohater projektuopowiada pani Eliza Idczak, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Nowaka w Dąbrówce, która wraz ze swoimi uczniami wzięła udział w poprzedniej edycji programu MegaMisja. - Dobór jego stroju, nagrody gwarantowane, filmiki, ciekawe scenariusze motywowały do pracy nad kolejnymi tematami, a twórcze podejście i wielokierunkowość sprawiały, że dzieci chłonęły wiadomości jak gąbki, coraz świadomiej i bezpieczniej działając w sieci.

Nauczyciele, wyposażeni przez Fundację Orange w gotowe scenariusze lekcji, a także w niezbędny sprzęt, uczą swoich podopiecznych m. in. jakie treści można udostępniać w internecie, jak tworzyć grafikę i wideo czy jak odróżniać fake newsy od prawdy. Ale to nie wszystko. - Zdobyte podczas zajęć MegaMisji doświadczenie przekłada się na codzienne życie szkolnepodkreśla pani Eliza. - Ciekawość nowego i radość z kolejnych wyzwań wspiera rozwój emocjonalny dzieci, wpływa na tworzące się relacje. Zajęcia niejednokrotnie ośmielają do zadawania pytań, włączenia się w rozmowę, pochwalenia się jakimś spostrzeżeniem, rodzą poczucie przynależności do zespołu.

Kopetencje cyfrowe dla klasy 4-8, czyli z robotami przez… podstawę programową – program #SuperKoderzy

Z myślą o rozwoju kompetencji cyfrowych nieco starszych dzieciach, uczęszczających do klas 4-8, powstali natomiast #SuperKoderzy. To program, który pokazuje dzieciom szerokie spektrum możliwości, jakie niosą ze sobą nowe technologie. Ten cykl zajęć pozwala bowiem wplatać elementy kodowania w lekcje przeróżnych przedmiotów, od matematyki przez przyrodę, historię do języków obcych.

W ten sposób swoje lekcje urozmaiciła pani Marta Kriger, nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej w Jarantowicach: - #SuperKoderzy pozwalają na zupełnie nowe podejście do podstawy programowej. Projekt z języka angielskiego zakłada, że uczniowie mają stworzyć interaktywne przedstawienie „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Ich zadaniem jest przede wszystkim zaprogramować robota, by poruszał się w odpowiedni sposób i zawoził Dorotkę – główną bohaterkę spektaklu – w kolejne zakątki krainy przedstawionej na specjalnej planszy. Rozwój umiejętności technologicznych idzie w parze z rozwojem językowym: uczniowie nagrywają bowiem też swój głos z kolejnymi kwestiami wypowiadanymi przez bohaterów, używając języka w praktyce i poszerzając swoje słownictwo.

Pani Marta podkreśla też, że udział w programie ze strony nauczyciela nie jest tak czasochłonny, jak mogłoby się wydawać: - Fundacja Orange zapewnia nauczycielom duże wsparcie, m.in. organizując całodniowe szkolenie, w której sami przechodzimy przez projekt niejako z perspektywy ucznia. Mamy też do dyspozycji gotowe scenariusze, które krok po kroku szczegółowo prowadzą nas przez kolejne zajęcia.

Jak zgłosić szkołę do programów MegaMisja i SuperKoderzy?

Brzmi intrygująco? Czas włączyć się do akcji! Jak to zrobić?
Każda szkoła, która chce rozwijać kompetencje cyfrowe swoich uczniów i przystąpić do MegaMisji lub do #SuperKoderów (lub do obu tych programów), powinna do 16 maja 2022 r. wypełnić formularz online, dostępny na stronie Fundacji Orange, i dołączyć do niego pracę zgłoszeniową wykonaną razem z uczniami. Spośród nadesłanych wniosków Komisja wyłoni 180 szkół, które zaprosi do udziału w MegaMisji, oraz 140 szkół, które przystąpią do programu #SuperKoderzy. Cykl zajęć rozpocznie się we wrześniu 2022 r. i potrwa 10 miesięcy. Szczegółowe informacje, a także formularz zgłoszeniowy znajdziecie na stronie https://fundacja.orange.pl/nabor-szkol.

Powodzenia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Razem w cyfrowym świecie – startują darmowe programy dla szkół MegaMisja i #SuperKoderzy - Portal i.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska