Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratunek dla psychiatrii dziecięcej: Ośrodek zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży powstanie w rozbudowanym wrocławskim szpitalu

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Nowy ośrodek ma powstać na terenie istniejącego szpitala przy ul. Koszarowej
Nowy ośrodek ma powstać na terenie istniejącego szpitala przy ul. Koszarowej Pawe£ Relikowski / Polskapress
Połączenie sił Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej oraz Dziennego Ośrodka Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży pozwoli na stworzenie kompleksowego ośrodka zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Prace związane z przygotowaniem dokumentacji już trwają, natomiast koniec prac budowlanych planuje się na koniec 2023 roku.

Nowa inwestycja zlokalizowana będzie na terenie kompleksu istniejących budynków szpitalnych przy ul. Koszarowej 5. Teren szpitala jest uzbrojony we wszystkie potrzebne instalacje i urządzenia oraz posiada wjazdy i drogi wewnętrzne.

- To kolejna z naszych inwestycji, które znacząco poprawią opiekę medyczną mieszkańców regionu. Czas długotrwałej izolacji spowodowany przez pandemię COVID-19 mocno doświadczył wielu Dolnoślązaków, szczególnie dzieci, które w warunkach nauki zdalnej nie miały możliwości codziennego kontaktu z rówieśnikami. To zaowocowało wieloma zaburzeniami i dysfunkcjami psychicznymi wśród dzieci i młodzieży. Dostrzegamy ten problem i chcemy ułatwić dostęp do odpowiedniej diagnostyki i leczenia wszystkim potrzebującym – wyjaśnia marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski.

Planowany budynek będzie zlokalizowany na północny wschód od istniejącego pawilonu pediatrii i połączony z pozostałymi częściami szpitala systemem łączników. Dojście i dojazd do nowego pawilonu odbywać się będzie od strony ul. Sportowej oraz z ciągów komunikacji wewnętrznej szpitala.

Pawilon psychiatryczny zapewni specjalistyczną opiekę medyczną, ambulatoryjną i stacjonarną oraz umożliwi kontynuację nauki szkolnej na poziomie szkoły podstawowej oraz średniej.

Na parterze znajdzie się oddział dzienny psychiatryczny dla dzieci z 60 - 70 miejscami pobytu dziennego oraz zespół leczenia środowiskowego wraz ze szkołą. Ponadto 8 sal lekcyjnych dla szkoły podstawowej oraz pomieszczenia dodatkowe - pokój nauczycielski, gabinet psychologa, gabinet pedagoga, punkt obserwacyjny, pokój wyciszeń oraz zaplecze sanitarne. W części ambulatoryjnej znajdą się gabinety psychologa, logopedy, gabinety lekarskie, sale terapii rodzinnej, sale terapii grupowej i sale terapii zajęciowej. Dla pacjentów z rodzin dysfunkcyjnych dedykowana jest część pomieszczeń do terapii dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami. Na parterze zlokalizowano także szatnie, pomieszczenia magazynowe oraz jadalnię.

Na I piętrze zaplanowano oddział stacjonarny dla dzieci z 40 - 50 miejscami. Powstanie 17 sal dwułóżkowych, izolatka, sala czterołóżkowa oraz czterołóżkowa sala obserwacyjna dla przypadków ostrych. Ze względów bezpieczeństwa węzły sanitarne będą przystosowane dla pacjentów z niepełnosprawnościami (bez dodatkowych przedsionków), wyposażone w elementy utrudniające dokonywanie samookaleczeń oraz prób samobójczych.

Ponadto na I piętrze zaplanowano 4 sale lekcyjne dla uczniów szkoły średniej, pokój nauczycielski, świetlicę dla uczniów, bibliotekę i laboratorium komputerowe oraz gabinet psychologa, a także gabinet lekarski. Dla pacjentów oddziału zamkniętego przewidziano wydzielone sale lekcyjne, zespół gabinetów konsultacyjnych, salę terapii grupowej i jadalnię. Pomieszczenia I piętra będą miały bezpośrednie połączenie z salą gimnastyczną wraz z zapleczem magazynowym i szatniowym, która jest przewidziana dla wszystkich pacjentów.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego to jeden z najważniejszych szpitali na Dolnym Śląsku. Oprócz oddziałów dla pacjentów dorosłych prowadzi także specjalistyczne oddziały dla dzieci. Dzienny Ośrodek Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży to placówka, gdzie udzielane są świadczenia zdrowotne z zakresu zaburzeń psychicznych w wieku rozwojowym. Prowadzona jest m.in.: diagnostyka i leczenie psychiatryczne, psychologiczne i logopedyczne, diagnoza i terapia rodzinna, specjalistyczna opieka nad pacjentami, terapia zajęciowa, orzekanie i opiniowanie o stanie zdrowia, profilaktyka i edukacja zdrowotna.

Połączenie Dziennego Ośrodka Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego ma sprawić, że oba ośrodki lepiej wykorzystają swój potencjał.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska