Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport Rafała Dutkiewicza: jak się wygrywa wybory

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Rafał Dutkiewicz w 1989 roku był sekretarzem Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" we Wrocławiu.
Rafał Dutkiewicz w 1989 roku był sekretarzem Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" we Wrocławiu. Pawel Relikowski / Polska Press
Publikujemy kopię historycznego dokumentu - „Sprawozdania” Rafała Dutkiewicza z kampanii przed wyborami 4 czerwca 1989 roku we Wrocławiu. Częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne do Senatu zmieniły Polskę i Europę na zawsze. Solidarnościowa opozycja uczestniczyła w nich pod szyldem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. We Wrocławiu kierował nim dr Adolf Juzwenko, później dyrektor Ossolineum. Rafał Dutkiewicz – późniejszy prezydent Wrocławia – był jego sekretarzem.

„Sprawozdanie”, datowane jest na 14 czerwca 1989. Lekturę polecamy spin doktorom różnych politycznych ugrupowań. Przeczytacie z jakim rozmachem prowadzona była kampania wyborcza KO „Solidarność” we Wrocławiu. Warunki były znacznie trudniejsze niż dziś. Nie było internetu, mediów społecznościowych, komórek. Media? Jedna ogólnopolska gazeta. To wszystko.

Przy Okrągłym Stole ustalono, że w wolny wyborach wybrane zostanie 35 proc. Sejmu i cały Senat. Solidarnościowa opozycja wygrała wszystko co mogła. We Wrocławiu i dawanym wrocławskim województwie posłami zostali Barbara Labuda, Andrzej Piszel, Radosław Gawlik, Zbigniew Lech, a senatorami Karol Modzelewski i Roman Duda.

W Sprawozdaniu doszukacie się znanych i dziś nazwisk. Jedna z wymienionych tu osób jest dziś w rządzie Mateusza Morawieckiego. To Adam Lipiński dziś jeden z liderów Prawa i Sprawiedliwości, pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania. Doszukacie się też m. in. nazwiska Macieja Bluja, do niedawna wiceprezydenta Wrocławia. Dowiecie się co robili w kampanii wyborczej znani później ludzie mediów jak Leszek Budrewicz czy Rafał Bubnicki.

Dowiecie się też trochę, jak przebiegały same wybory. Nie zdziwcie się, jak przeczytacie o punktach informacyjnych przed lokalami wyborczymi. Wtedy nie było „ciszy wyborczej”. Przed każdym lokalem stali ludzie „Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Ciszę wyborczą wprowadzono dopiero po tych wyborach.

"Sprawozdanie" Rafała Dutkiewicza znajdziecie w galerii zdjęć.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska