Raport KAS z 2021 roku. Ile narkotyków, tytoniu i alkoholu próbowano przemycić na Dolnym Śląsku?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Zdjęcie ilustracyjne, z archiwum Krajowej Administracji Skarbowej
Zdjęcie ilustracyjne, z archiwum Krajowej Administracji Skarbowej KAS
Udostępnij:
Okazuje się, że w 2021 roku prawie pół tysiąca dolnośląskich funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej miało bardzo dużo pracy - zwalczali handel narkotykami, hazard, przemyty nielegalnego tytoniu, alkoholu i śmieci. Efekty swoich całorocznych działań KAS przedstawił w raporcie dla Gazety Wrocławskiej.

Narkotyki za 15 mln złotych!

Przez cały rok funkcjonariusze Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu rozbijali przestępczość narkotykową, a przechwyceń nielegalnych używek w województwie było sporo. Niektóre z nich spektakularne.

Jednym z ciekawszych przypadków przemytu jest ten z maja. Wtedy samochód ciężarowy przewoził z Hiszpanii do Polski 16 ton kalafiorów. W podłodze naczepy TIR-a była skrytka, a w niej 154 kg marihuany, wartej ok. 4,5 mln zł. Plastikowe worki z suszem roślinnym zajmowały niemal całą powierzchnię podwozia. W tym dniu funkcjonariuszy dolnośląskiego KAS wspierał pies, przeszkolony w szukaniu substancji psychoaktywnych, a sama akcja była przeprowadzana razem z Centralnym Biurem Śledczym Policji (CBŚP).

Kalafiory, pod którymi były przemycane narkotyki
Kalafiory, pod którymi były przemycane narkotyki KAS

Wsparcia dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa udzieliła także podczas jednej z czerwcowych akcji na terenie powiatu bolesławieckiego, kiedy doszło do likwidacji szlaku przemytu marihuany z Hiszpanii. Policjanci CBŚP przy wsparciu funkcjonariuszy Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu przejęli zamknięte próżniowo worki foliowe zawierające 19 kg marihuany. Ukryto ją w metalowej obudowie urządzenia do przemysłowego osuszania pomieszczeń, stanowiącego przewożony ładunek. Polski kierowca najprawdopodobniej nie miał świadomości, że na pokładzie jego pojazdu są narkotyki.

W całym 2021 roku KAS przejęło ponad 440 kg marihuany, o wartości rynkowej ponad 13 milionów złotych. Dodatkowo m. in. 5264 szt. tabletek ekstazy, 5 kg składników do produkcji metamfetaminy oraz 1400 tabletek z pseudoefedryną. Ogólna wartość rynkowa narkotyków to prawie 15 milionów złotych.

Badano również kierowców pod kątem prowadzenia pojazdów po spożyciu środków odurzających. Dolnośląscy funkcjonariusze KAS, wspólnie z policjantami, wykorzystując specjalistyczny sprzęt, zatrzymali 25 kierujących pod wpływem narkotyków.

Wykorzystanie nowoczesnego narzędzia miało miejsce m.in. w Lwówku Śląskim, kiedy w lutym ruszono w pościg za motocyklistą, chcącym uniknąć kontroli drogowej. Funkcjonariuszom udało się go złapać, a dzięki mobilnemu detektorowi narkotyków odkryli śladowe ilości metamfetaminy i kokainy na dłoni kierowcy. Podejrzenia potwierdziły się chwilę później, gdy pies towarzyszący służbistom wywąchał dodatkową porcję metamfetaminy, ukrytą w ubraniu motocyklisty.

Warto wspomnieć, że mundurowi KAS wykorzystują jeszcze rentgenowski skaner, aby sprawdzić, czy w pojazdach nie ma nielegalnych transportów tytoniu i innych substancji. W zeszłym roku za pomocą samochodu z wbudowanym systemem rentgenowskim przeprowadzono 9643 skanowań. 208 z nich zakończyło się badaniami w specjalnym laboratorium na kołach.

- 2021 rok to także okres wytężonej pracy funkcjonariuszy dolnośląskiej KAS nad nowym systemem pobory opłat za jazdę po autostradach e-TOLL. Od 1 grudnia zostały wyłączone bramki na autostradach A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica – dodaje Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek z dolnośląskiej KAS.

Papierosy i alkohol bez akcyzy

W ubiegłym roku funkcjonariusze Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu przechwycili 11 ton nielegalnego tytoniu, przeszło 7 mln sztuk wyrobów tytoniowych oraz 7 ton suszu tytoniowego. W wyniku kontroli zajęto również 1777 litrów nielegalnego alkoholu.

Przemytnicy stosowali przeróżne metody, aby przetransportować nielegalne substancje. Pod koniec lutego prawie 100 kg tytoniu i 600 papierosów było ukryte w płytach wiórowych, z których później miały powstać meble. W styczniu natomiast 193 kg tytoniu bez akcyzy próbował przemycić kurier pocztowy w kartonowych przesyłkach.

Paczki przemycane przez kuriera
Paczki przemycane przez kuriera KAS

Ostra walka z hazardem

W roku 2021 przeprowadzono łącznie 115 kontroli, aby zwalczyć nielegalny hazard. Zarekwirowano w sumie 367 automatów hazardowych i 326 tys. zł w gotówce.

Jedna z większych akcji zapobiegania hazardowi na Dolnym Śląsku była przeprowadzona w październiku. KAS skontrolował lokale w powiecie oleśnickim, milickim, legnickim, lwóweckim, świdnickim, górowskim, karkonoskim oraz w Świdnicy, Głogowie, Bolesławcu i Zgorzelcu. Skonfiskowano wtedy 49 nielegalnych automatów do gier hazardowych oraz gotówkę w kwocie 44 179 zł. Automaty i pieniądze zostały zabezpieczone jako dowody, a właściciele maszynek oraz wynajmujący lokale dla działalności hazardowej muszą liczyć się z karami w wysokości 100 tys. od jednego urządzenia.

Przejęte automaty do gier w październiku
Przejęte automaty do gier w październiku KAS

- KAS w tym obszarze nie ogranicza się wyłącznie do likwidacji nielegalnych miejsc. Intensywnie prowadzimy działania edukacyjne pod tytułem "Hazard? Nie, dziękuję" – podkreśla Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu.

Polska zasypana śmieciami z zachodu

Od stycznia 2021 dolnośląska KAS udaremniła łącznie 16 nielegalnych transportów odpadów zza granicy. Najwięcej, bo aż 13, pochodziło z Niemiec. Kolejne dwa były ze Szwajcarii, pojawił się też jeden z Francji. Łącznie przez zachodnią granicę próbowano przemycić do Polski 265 ton różnego rodzaju odpadów.
O tym co najczęściej pada łupem funkcjonariuszy, pisaliśmy tutaj:

Ile zysków dla kraju?

W minionym roku Krajowa Administracja Skarbowa na Dolnym Śląsku obsłużyła ponad 427 tys. zgłoszeń celnych. Wpływy z kontroli celno-skarbowej w obszarze podatków (w tym podatku akcyzowego), postępowania podatkowego oraz kontroli celno-skarbowych wyniosły aż 79 mln złotych.

Do budżetu państwa w 2021 roku trafiło ponad 1,5 mld złotych. To wpływy z podatku VAT importu towarów, które wyniosły ponad 1 mld złotych i wpływy z cła na kwotę ponad 500 mln złotych.

KAS szuka pracowników. Jest nabór do Służby, do wzięcia 60 etatów

Równocześnie z podsumowaniem zeszłego roku, Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa zaprasza kandydatów zainteresowanych wstąpieniem w szeregi funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.

Służba Celno-Skarbowa realizuje zadania związane z wykrywaniem i zwalczaniem nieprawidłowości potencjalnie zagrażających bezpieczeństwu finansowemu państwa. Wykonywane zadania polegają między innymi na zapewnianiu ochrony i bezpieczeństwa obszaru celnego Wspólnoty Europejskiej, w tym zgodności z prawem przywozu oraz wywozu towarów.

- Służba funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej to nie tylko praca biurowo-administracyjna, ale również działania w terenie. Funkcjonariusz wykonuje kontrole w zakresie przestrzegania przepisów prawa celnego oraz poboru należności celnych i akcyzowych. Odprawia podróżnych i towary, kontroluje ruch i transport drogowy. Dba by nielegalne i niebezpieczne towary nie trafiły do Polski i innych krajów Unii Europejskiej. Ponadto funkcjonariusze zajmują się rozpracowaniem grup przestępczych, wykrywaniem kontrabandy czy kontrolą gier i zakładów wzajemnych – mówi Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek, rzecznik prasowy dolnośląskiej KAS.

Nieocenionymi towarzyszami w służbie są psy wyszkolone w wykrywaniu nielegalnych towarów. Dodatkowo funkcjonariusze Celno-Skarbowi dysponują nowoczesnymi urządzeniami pomagającymi w codziennych obowiązkach, np. roentgeny czy laboratoria chemiczne.

Obecnie dolnośląska KAS poszukuje kandydatów na 60 wolnych etatów w Służbie Celno-Skarbowej:

  • Wrocław - 20 etatów;
  • Legnica - 8 etatów;
  • Wałbrzych - 15 etatów;
  • Jelenia Góra - 5 etatów;
  • Zgorzelec - 10 etatów;
  • Polkowice - 2 etaty.

Podejmując pracę, funkcjonariusz może liczyć na wiele benefitów. Poza uposażeniem zasadniczym z dodatkiem za stopień służbowy wynoszącym od 3 882,30 zł do 5 333 zł brutto otrzymuje dodatek za wieloletnią służbę w wysokości od 2% do 25 % uposażenia zasadniczego, nagrodę roczną, tzw. „trzynastkę”, nagrody jubileuszowe oraz dodatkowo pakiet szkoleń przygotowujący do pełnienia Służby Celno-Skarbowej.

Ponadto zapewnione jest dofinansowanie do wypoczynku dla funkcjonariusza i członków jego rodziny, możliwość przejścia na emeryturę po 25 latach służby, dodatkowy urlop wypoczynkowy po 15 latach służby, dodatek za służbę w godzinach nocnych.

W obecnie rozpoczętym postępowaniu kwalifikacyjnym do Służby Celno-Skarbowej aplikacje można składać do 11 lutego 2022 r. Więcej informacji na temat rekrutacji zawartych jest na stronie: www.dolnoslaskie.kas.gov.pl (zakładka ogłoszenia / nabór).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
lelum polelum
Tak, szczególnie gdy każdy wie, iż roślinka ta nie dość, że nie ma nawet 1 zgonu zanotowanego w dziejach ludzkości, to dodatkowo znana jest z właściowości leczniczych min. na jaskre, migreny, alzheimera czy autyzm i padaczkę. Ale nie, NARKOTYKI! Trzeba konfiskować.

Za here, koke, amfe czy inny syf z południ byście się wzięli a nie susz cioci Jagi.
G
Gość
Tysiące ton śmieci jadą z zachodu a potem płoną na składowiskach a ci durnie koncentrują się na jakiejś marihuanie.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie