Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już wkrótce w NFM Festiwal Musica Polonica Nova 2022 [ZAPOWIEDŹ]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
33. edycja Festiwalu Musica Polonica Nova odbędzie się we Wrocławiu w dniach 25–29 maja 2022 r.
33. edycja Festiwalu Musica Polonica Nova odbędzie się we Wrocławiu w dniach 25–29 maja 2022 r. Arch. NFM
Narodowe Forum Muzyki zaprasza na 33. edycję Festiwalu Musica Polonica Nova, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 25–29 maja 2022 r. Kompozytorką rezydentką będzie w tym roku Ewa Trębacz, twórczyni muzyki kameralnej i przestrzennej. Jej utwory, w tym napisany specjalnie na zamówienie MPN koncert skrzypcowy Metanoia, artyści zaprezentują w trzech odsłonach.

Jak zapowiada Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, podczas tegorocznego festiwalu Musica Polonica Nova zrealizowany zostanie program edycji z 2020 r., która nie odbyła się z powodu pandemii. Sam program będzie odnosił się do otaczającej nas rzeczywistości i jak mówią organizatorzy: „...na nowo ma definiować, czym jest muzyka i wyznaczać nowe drogi twórczości artystycznej”.

Festiwal w roku 2022 będzie przebiegał pod hasłem „daCamera”.

- Czas pandemii przeniósł muzykę współczesną, podobnie jak pozostałe gatunki sztuki, do sfery online. Na najbliższej edycji festiwalu podczas koncertów zauważalna będzie silna obecność atrakcyjnych aspektów wizualnych, jako równoważnych i wzbogacających spektrum warstwy muzycznej. Połączymy muzykę ze sztuką wideo, performansem i intermediami. Obraz wykorzystany podczas koncertu zmienia bowiem percepcję dźwięku i umożliwia odbiór prezentowanych utworów w szerszym kontekście. Więcej słyszeć, patrząc? Warto się przekonać, że tak właśnie jest! - podkreśla Pawłeł Hendrich, dyrektor artystyczny festiwalu.

DaCamera – docenienie muzyki kameralnej i aktywne wykorzystanie przestrzeni

Mniej znaczy więcej – zachęcają do takiego właśnie odbioru muzyki kameralnej organizatorzy festiwalu i jak piszą: „To naturalne, że wielkie sale koncertowe i monumentalne dzieła wykonywane przez orkiestry symfoniczne robią na nas wrażenie. Czasami jednak warto skupić swoją uwagę na detalach, w których – niczym obraz powstający w soczewce – uwypukla się muzyczne piękno. Podczas niektórych festiwalowych wydarzeń chcemy zrezygnować z tradycyjnego podziału na estradę i widownię. Dzięki temu słuchacze staną się pełnoprawnymi uczestnikami koncertów: będą mogli się przemieszczać i w ten sposób samodzielnie zdecydować o sposobie odbioru poszczególnych utworów.”

- Festiwal potrwa pięć dni, podczas których odbędzie się siedem koncertów – nie tylko w salach koncertowych, ale też w przestrzeniach foyer Narodowego Forum Muzyki. Planowane są również wydarzenia towarzyszące, takie jak spotkania z twórcami, improwizacyjna scena „po godzinach” oraz instalacja – koncert realizowany wspólnie z BWA w przestrzeni galeryjnej, a szczegółowy program można znaleźć na naszej stronie internetowej www.nfm.wroclaw.pl. Serdecznie zapraszam do udziału w koncertach. Do zobaczenia podczas festiwalowych wydarzeń! - mówi na zakończenie dyrektor Paweł Hendrich.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska