18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking wrocławskich liceów. Sprawdź, gdzie uczą najlepiej

Weronika Skupin
XIV LO najlepszym liceum we Wrocławiu
XIV LO najlepszym liceum we Wrocławiu Fot. Tomasz Hołod / Polskapresse
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr XIV przy al. Brücknera po raz kolejny okazali się najzdolniejszą młodzieżą we Wrocławiu. Są na pierwszym miejscu rankingu, w którym porównaliśmy wyniki egzaminu dojrzałości z ostatnich lat. ZOBACZ PEŁEN RANKING

ZOBACZ KONIECZNIE: NAJFAJNIEJSZE LICEUM NA DOLNYM ŚLĄSKU - PLEBISCYT [GŁOSUJ]

Czternastka to szkoła z ambicjami, a trafiają do niej zazwyczaj uczniowie Gimnazjum nr 49 z Oddziałami Dwujęzycznymi, które znajduje się w tym samym Zespole Szkół nr 14. To także bardzo dobra szkoła. Gimnazjum z al. Brücknera odwiedziliśmy tydzień temu – okazało się najlepsze w swojej kategorii. Jest to szkoła profilowana, a nie okręgowa, trafiają tam wybrani uczniowie podstawówek. Do LO XIV także trudno się dostać, szkoła uchodzi za elitarną.
Wystarczy popatrzeć na wyniki. Poza tym, co roku w LO XIV jest kilkudziesięciu laureatów i finalistów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych.

Bruno Jasic do wrocławskiego liceum trafił z Przemkowa. W gimnazjum znalazł się wśród laureatów konkursu Liga Naukowa organizowanego przez XIV LO, pojechał do Wrocławia i szkoła mu się spodobała. Jako wyróżniony w konkursie, miał przed sobą otwarte drzwi do XIV LO. Zdecydował się przeprowadzić do Wrocławia.
– Przekonało mnie to, że zobaczyłem uczniów, którzy są wynagradzani za swoje osiągnięcia. Szkoła jest im wdzięczna za sukcesy, to motywuje – uważa Bruno Jasic.


Ranking liceów - kliknij, by otworzyć w powiększeniu

Dyrekcja liceum stara się o to, by uczniowie mieli motywację do sukcesów w olimpiadach. Organizuje im obozy przygotowawcze, a najlepsi jeżdżą na wycieczki – i to bardzo atrakcyjne.
– W tym roku jedziemy na dwa tygodnie do Tybetu. Rok temu była wycieczka do Indii, a dwa lata temu do Kambodży, ale się nie załapałem, choć byłem finalistą olimpiad. Laureatów było bardzo wielu, a miejsc jest zawsze około 20. Kiedyś uczniowie jechali też do Islandii – mówi Bruno Jasic. – Człowiek uczy się na takich wyjazdach zupełnie nowych rzeczy i poznaje ciekawe miejsca.

Jego historia pokazuje, że każdy może zostać olimpijczykiem. Swoje uzdolnienia Bruno poparł pracą i wiarą w to, że z pomocą nauczycieli osiągnie wiele. Teraz jest laureatem Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Wykazał się tam wiedzą m.in. z WOS-u i historii. Jest także finalistą dwóch innych olimpiad: języka polskiego i geograficznej. Dzięki temu jest zwolniony z przystąpienia do egzaminów maturalnych z języka polskiego, geografii, a także wiedzy o społeczeństwie. Dostanie na nich 100 procent punktów. To pomoże mu dostać się na wymarzone studia.
– Ponieważ jestem laureatem olimpiady, dostałem indeks, co gwarantuje mi przyjęcie na studia. Wybiorę najprawdopodobniej prawo na Uniwersytecie Warszawskim – mówi Bruno Jasic.

Czytaj dalej na kolejnej stronie

Dlaczego stolica? – Nie jestem z Wrocławia, więc właściwie nic mnie tu nie trzyma, choć przyznaję, że będę bardzo tęsknił za szkołą. Na pewno zawiązało się kilka przyjaźni, które przetrwają i po szkole, jest tu też wielu wspaniałych nauczycieli, szczególnie z WOS-u, języka polskiego, historii i geografii – wylicza.
Bruno Jasic nie zakładał, że będzie tu osiągał sukcesy. Nauka w czternastce to duże wyzwanie.
– Miałem plan awaryjny, że jak się nie powiedzie, to wrócę do Przemkowa. Udało mi się przetrwać – uśmiecha się. I dodaje, że nie ma się czego bać, tylko spróbować swoich sił. – Jeśli ja dałem radę, to każdy ma szanse – mówi Bruno.
W dzisiejszym zestawieniu nie wzięliśmy pod uwagę: techników, których ranking zamieścimy w przyszłym tygodniu, a także szkół prywatnych, specjalnych, społecznych, uzupełniających i szkół dla dorosłych.

W rankingu zamieściliśmy średnią liczbę procent zdobytą przez uczniów danej szkoły na maturze. Są to średnie z matur pisemnych na poziomie podstawowym z trzech obowiązkowych przedmiotów maturalnych: języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Średnią obliczyliśmy dla trzech ostatnich lat – braliśmy pod uwagę wyniki matur z lat 2011-2013.
W tabeli pogrubiono najwyższe osiągnięte przez szkoły wyniki z poszczególnych przedmiotów. Jak widać, zwycięskie LO XIV nie we wszystkich przedmiotach jest najlepsze – ustępuje Liceum Ogólnokształcącemu nr XII z pl. Orląt Lwowskich w wynikach matury z języka polskiego.

W przypadku dwóch szkół: Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego nr I z ul. Powstańców Śląskich, a także Liceum Profilowanego nr XVIII z ul. Skwierzyńskiej, nie przeprowadzono egzaminów w 2011 roku, dlatego w rankingu uwzględniliśmy tylko lata 2012 i 2013. Ranking techników znajdziesz u nas za tydzień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska