Ranking szczoteczek elektrycznych 2019

Materiał informacyjny
Codzienne mycie zębów jest absolutną podstawą profilaktyki jamy ustnej. Czy jednak wystarczy sama sumienność, kiedy brak nam odpowiedniego sprzętu? Chcąc cieszyć się zdrowymi zębami i dziąsłami, powinniśmy nie tylko dbać o regularne szczotkowanie, ale również zaopatrzyć się w porządną szczoteczkę. Specjaliści coraz chętniej polecają elektryczne szczoteczki do zębów, które dziś prezentują naprawdę wysoki poziom technologiczny. Przyjrzyjmy się kilku wybranym modelom.

Dlaczego warto wybrać elektryczną szczoteczkę do zębów? Odpowiedź jest tak prosta: dla jej skuteczności. W zestawieniu z klasycznymi, manualnymi modelami, elektryczne szczoteczki do zębów lepiej radzą sobie z płytką nazębną i skuteczniej przeciwdziałają zapaleniu dziąseł. Co więcej, dzięki dynamicznemu obracaniu się lub wibrowaniu ich główek , osad z zębów i dziąseł usuwany jest szybciej i skuteczniej. Szczoteczki elektryczne generują więcej ruchów włókien za każdym przesunięciem szczoteczki po zębach.

Ranking szczoteczek elektrycznych 2019

Przygotowując się dziś do zakupu elektrycznej szczoteczki do zębów, można doznać prawdziwego zawrotu głowy. Mnogość marek, rodzajów, a nawet kształtów tych urządzeń jest uderzająca. Tymczasem dobór właściwej szczoteczki jest niezwykle ważną rzeczą, od której zależeć będzie zdrowie naszych zębów i jamy ustnej. Zanim sprawdzimy kilka modeli, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę, dowiedzmy się czegoś więcej o samej szczoteczce elektrycznej.


Fot. Test szczoteczek elektrycznych

Rodzaje szczoteczek do zębów — podstawowy podział

Zgodnie z najbardziej podstawową klasyfikacją, szczoteczki do zębów dzielimy na manualne i elektryczne. Wśród tych drugich najpopularniejsze sa trzy rodzaje: elektryczne z okrągłą główką pracujące w technologii 2D oraz 3D jak również tzw. szczoteczki soniczne.

Szczoteczki tradycyjne

Wśród szczoteczek tradycyjnych, czyli manualnych, wyróżniamy modele dla dzieci i dorosłych. Dalsza klasyfikacja dzieli tradycyjne szczoteczki pod względem twardości włókna, a więc na rynku dostępne są szczoteczki twarde, średnie, miękkie. Możemy również spotkać szczoteczki specjalistyczne do zastosowania w indywidualnych potrzebach. (więcej na ten temat poniżej). Dysponując taką wiedzą, możemy zagłębić się w szczegóły każdej z tych podkategorii.

Tradycyjne szczoteczki do zębów dla dzieci

Szczoteczki do zębów dla najmłodszych mają zazwyczaj miękkie włókno zebrane w pęczki o owalnym lub prostokątnym kształcie. Są one oczywiście mniejsze od modeli dla dorosłych, żeby lepiej leżały w małych dłoniach. Inną cechą charakterystyczną szczoteczek dla dzieci jest ich wygląd. Wszyscy doskonale wiemy (niektórzy również z własnego doświadczenia), jak trudno czasem skłonić młodego człowieka do dbania o higienę jamy ustnej.

Dlatego tak nudną dla niego czynność, jaką jest mycie zębów, należy mu uatrakcyjnić, czyniąc ją elementem zabawy. Dlatego na rynku dostępnych jest wiele szczoteczek o atrakcyjnych kształtach, oryginalnej kolorystyce, ozdobionych wizerunkami postaci z kraskówek lub komiksów itd. Niektóre szczoteczki zmieniają kolor pod wpływem ciepła rąk, inne świecą w ciemności, jeszcze inne wydają zabawne dźwięki.

Tradycyjne szczoteczki dla dorosłych

Również dorośli nie mogą narzekać na nudę, jeśli chodzi o wygląd tradycyjnych szczoteczek do zębów. Półki sklepowe uginają się od modeli, wśród których znaleźć możemy zarówno designerskie majstersztyki, jak i szczoteczki drewniane, ekologiczne i w pełni biodegradowalne. Tyle, jeśli chodzi o estetykę. Jeżeli chodzi o funkcjonalność,

  • Szczoteczki manualne o twardym włoknie

Zadaniem tej podkategorii szczoteczek jest walka z osadem nazębnym i trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Szczoteczki o twardym włóknie są coraz mniej popularne i polecane przez profesjonalistów.

Nie powinny po nie sięgać osoby o dziąsłach wrażliwych i podatnych na podrażnienia. Co więcej, niewłaściwe stosowanie i zbyt intensywne szorowanie może prowadzić do powstawania znacznych ubytków w szkliwie..

  • Szczoteczki manualne o średniej twardości włókna

Szczoteczki do zębów o włóknie średniej twardości są bezpieczne dla dziąseł i szkliwa, a jednocześnie doskonale wykonują swoje podstawowe zadanie. Modele uniwersalne polecane są przede wszystkim osobom o zdrowych zębach i przyzębiu, bez nadwrażliwości na dotyk lub temperaturę.

  • Szczoteczki z miękkim włóknem

Szczoteczki o miękkim włóknie to najlepszy wybór dla osób o nadwrażliwości szkliwa, obrzęku lub skłonności do krwawienia dziąseł. Ten model stosuje się również w przypadku odsłoniętych szyjek zębowych. Miękkie włókna czyszczą delikatnie, choć niektóre osoby mogą narzekać na nieprzyjemne uczucie niedomytych zębów.

  • Szczoteczki manualne do zadań specjalnych

Szczoteczki specjalistyczne znajdują zastosowanie przy indywidualnych potrzebach. Ortodontyczne mają specjalnie wyprofilowane włókna aby skutecznie czyścić aparat ortodontyczny i zęby jednocześnie. Jednopęczkowe doskonale będą oczyszczały przestrzenie pomiędzy zębami. Pozabiegowe mają ultracienkie włókna i zalecane są do stosowania po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej.

Szczoteczki elektryczne z okrągłą główką

Wśród nich wyróżniamy dwa typy: 2D i 3D. W 2D główka z delikatnymi włóknami pracuje z częstotliwością ponad 7 tys. ruchów oscylacyjno -rotacyjnych, a w 3D dodatkowo nawet do 48 tys. ruchów pulsacyjnych na minutę.Pozwala to na niezwykle dokładne i delikatne mycie zębów. Dzięki wymiennym główkom możemy idealnie dobrać stopień usuwania osadu oraz czyszczenia. Dodatkową zaletą większości szczoteczek elektrycznych z okrągłą głowką jest czujnik nacisku, który zmniejsza ilość ruchów główki , kiedy szczotkujemy zbyt intensywnie (opcja dostępna w modelach Oral-B linii PRO i wyższych). Jest to funkcja, która sprzyja ochronie szkliwa zębów i dziąseł.

 
Niektóre modele wyposażone są w tzw. timer, który co jakiś czas (np. co 30 sekund) delikatnym pulsowaniem daje nam znać, że pora przenieść się z oczyszczaniem na kolejny obszar łuku zębowego. Producenci elektrycznych szczoteczek do zębów prześcigają się w uatrakcyjnianiu swojej oferty. Wystarczy krótki przegląd ofert sklepów stacjonarnych lub internetowych, by przekonać się, że to, co kiedyś wydawało nam się czystą fantazją, dziś jest czymś zupełnie normalnym. Szczoteczki zintegrowane ze smartfonem? Żadna rewelacja! Modele połączone z kamerą? Proszę bardzo!

Cechą charakterystyczną tych szczoteczek jest mała okrągła główka, która otacza każdy ząb z osobna, dokładnie docierając w trudno dostępne miejsca. Doskonale przylega do wszystkich powierzchni zębów – szczególnie tych na dolnych zębach od strony języka, gdzie najczęściej tworzy się kamień nazębny.

Technika stosowania tych szczoteczek jest bardzo prosta: należy przykładać szczoteczkę do każdego zeba, poczekać ok 2 sekund na każdej powierzchni i gotowe! Nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych ruchów ręki.

Elektryczne szczoteczki soniczne

Szczoteczkami sonicznymi przywykliśmy nazywać szczoteczki elektryczne z prostokątną główka wibrującą z boku na bok. Energia ruchu główki pochodzi z silniczka umieszczonego w rękojeści szczoteczki, stąd zaliczane są do grupy szczoteczek elektrycznych. Niewiele osób o tym wie, ale ta technologia wyewoluowała ze szczoteczek manualnych, a prace nad nią były prowadzone przed opracowaniem szczoteczek elektrycznych z okrągłą główką. Główka szczoteczek sonicznych wykonuje ruch wibrujący o częstości 31 tys ruchów na minutę. Szczoteczki soniczne również wyposażone są w timer, który pomaga nam kontrolować cykle szorowania zębów, czujnik nacisku, ładowarkę i szereg wymiennych końcówek.

Stosując szczoteczkę soniczną zalecane jest posługiwanie się nią jak manualną- powinnismy wykonywać dodatkowe ruchy ręki- tzw. ruchy wymiatające.

Jakie funkcje powinna posiadać nowoczesna elektryczna szczoteczka do zębów?

Jedną z coraz bardziej powszechnych funkcji wśród elektrycznych szczoteczek do zębów jest system 3D. Dzięki temu rozwiązaniu urządzenie wykorzystuje zarówno ruchy oscylacyjno - rotacyjne, jak i pulsacyjne. W praktyce funkcja ta polega na jednoczesnym poruszaniu się główki w trzech wymiarach. Wpływa to na efektywność mycia i skuteczność usuwania osadu oraz płytki nazębnej.

Nieodzownym dodatkiem do elektrycznej szczoteczki do zębów jest odpowiednio dobrana wymienna główka lub przybory dodatkowe. Jeżeli nasz model szczoteczki nie jest zaopatrzony w zestaw dodatkowych główek (końcówek), warto dokupić kilka egzemplarzy z myślą o „zadaniach specjalnych”. Jedna powinna dokładnie czyścić wąskie przestrzenie między zębami ( np. Power Tip lub Flross Action), druga usuwać osad z powierzchni języka (wbrew pozorom jest to bardzo ważny zabieg higieniczny!) czy zębów ( końcówka 3D White) . Osobne końcówki przeznaczone są dla osób z aparatem ortodontycznym ( np. Oral B Ortho).

Pamiętajmy jednak, by nie kupować na chybił trafił. Każda końcówka musi być dopasowana do konkretnego modelu elektrycznej szczoteczki, a także do naszych potrzeb. Warto zadbać o zakup oryginalnych końcówek z gwarantowaną jakością i bezpieczeństwem producenta.

Dodatkowym przyborem uzupełniającym działanie szczoteczki może być irygator. Oczyszcza przestrzenie międzyzebowe strumieniem wody oraz pomaga utrzymać dobrą kondycję dziąseł.


Fot. Funkcje szczoteczki elektrycznej do zębów

W poprzednich akapitach pojawiły się już takie funkcje jak czujnik siły nacisku czy timer sygnalizujący czas mycia zębów. Co jeszcze? Trudno wyobrazić sobie nowoczesny model elektrycznej szczoteczki bez możliwości wyboru różnych trybów pracy, zasilania akumulatorowego, a nawet integracji z aplikacjami mobilnymi.

Ranking szczoteczek elektrycznych 2019

ORAL-B GENIUS X z AI

Szczoteczka z pierwszym systemem szczotkowania wspomaganym sztuczną inteligencją, który rozpoznaje nasz indywidualny styl szczotkowania i udziela informacji zwrotnej w czasie rzeczywistym o obszarach wyszczotkowanych niepoprawnie. Szczoteczka współpracuje z aplikacja na urządzenia mobilne by motywować użytkownika do osiągniecia jak najlepszych rezultatów higieny jamy ustnej.

Szczoteczka pracuje w technologii 3D wykonując do 10500 ruchów oscylacyjno-roatcyjnych i 48000 ruchów pulsacyjnych na minutę. Okrągła główka pozwala na dokładniejsze czyszczenie zębów, zupełnie deklasując szczoteczki tradycyjne pod względem usuwania płytki bakteryjnej (nawet o 100%!).

Pierścień Smart Ring 360 pozwala na spersonalizowanie szczoteczki (aż 12 kolorów do wyboru!), a wbudowany czujnik siły nacisku sygnalizuje wizualnie kiedy szczotkowanie jest zbyt mocne oraz zmiejsza jego prędkość, dzięki czemu oczyszczanie jest nie tylko skuteczne ale i bezpieczne zarowno dla zębow jak i dla dziąseł. Model GENIUS X wyposażono w ekonomiczny akumulator litowo-jonowy zapewniający ponad 2 tygodnie działania po jednym pełnym naładowaniu! Oral-B to dziś numer 1 wśród marek polecanych przez dentystów.

Jak twierdzi autorka popularnego bloga rodzicielsko-lifestyle’owego Jaskoweklimaty.pl, „szczoteczka elektryczna super sprawdza się podczas rodzinnych podróży”. Warto sprawdzić, skąd całe to zamieszanie.

Średnia cena elektrycznej szczoteczki do zębów ORAL-B GENIUS X z AI, to 900- 1100 zł , a modelu Genius  10000N to około 500-550 zł.

Philips Sonicare Diamondclean

To elektryczna szczoteczka soniczna z prostokątna główką. Ruchowi główki towarzyszy powstawanie chmury bąbelków pomagających dotrzeć mieszaninie pasty i śliny w trudno dostępne miejsca. Pozwala to na usunięcie resztek jedzenia, które nagromadziły się tam przez cały dzień. Włókna szczoteczek DiamondClean, zgodnie ze swoją nazwą, mają diamentowy kształt, co umożliwia gęstsze rozmieszczenie ich włókien, a co za tym idzie dokładniejsze usuwanie płytki bakteryjnej i zanieczyszczeń.

Ciekawym rozwiązaniem są dwa zegary: Smartimer i Quadpacer. Pierwszy automatycznie wyłącza szczoteczkę po dwóch minutach, a drugi co 30 sekund daje nam znać, że czas zmienić kierunek szczotkowania. Kolejną fukcją jest tryb Łatwy Start, który pozwala użytkownikowi na stopniowe przyzwyczajenie się do użytkowania.

Za szczoteczkę Philips Sonicare Diamondclean zapłacimy od 450 nawet do 1500 zł.

Seysso Carbon Professional

Elektryczna szczoteczka soniczna z prostokątną główką poruszającą się z boku na bok. Pierwsze wrażenie po rozpakowaniu szczoteczki Seysso Carbon Professional to zachwyt natury czysto estetycznej. Czarny model o matowej fakturze i wysmakowanym designie sprawia wrażenie cacuszka wyprodukowanego dla kolekcjonera. Tymczasem jest to regularny produkt Seysso – żadna edycja ekskluzywna. Dobrze jest wiedzieć, że producent dba również uczucia estetyczne użytkownika. Seysso to marka znana i nagradzana. Zaawansowany technologicznie system dynamicznego szorowania zębów, pozwala na precyzyjne czyszczenie jamy ustnej wraz z subtelnym masażem dziąseł. Szeroki zakres ruchu włókna szczoteczki wespół z wysoką częstotliwością i dużą amplitudą ruchów wymiatających, pozwalają na niezwykle dokładne czyszczenie szczelin międzyzębowych.
Szczoteczka Seysso Carbon Professional to wydatek rzędu ok. 400 zł.

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3