18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking porodówek. Sprawdź, gdzie najlepiej rodzić

Eliza Głowicka, wsp. Karolina Szypuła
Polskapresse
Najlepiej rodzić w szpitalach w Oławie i Środzie Śląskiej, a dopiero potem we Wrocławiu - tak wynika z naszego rankingu najbardziej przyjaznych porodówek. Sprawdź, która placówka najbardziej ci odpowiada.

Pod lupę wzięliśmy cztery wrocławskie porodówki i oddziały porodowe w sześciu szpitalach w regionie (z terenu dawnego województwa wrocławskiego). Każdemu przyznawaliśmy punkty w dziewięciu kategoriach. Maksymalnie można było uzyskać 45 punktów.

Pod uwagę braliśmy takie kryteria, jak: ilość osób na sali po porodzie; czy dziecko leży z mamą w jednej sali; czy szpital wymaga by mieć z sobą własne środki higieny, koszule do porodu oraz ciuszki dla dziecka; czy można liczyć, że położne zajmą się dzieckiem np. przez noc, gdy mama nie może się nim zająć; czy można rodzić z własną położną; czy jest poród rodzinny i ile kosztuje; ile jest stanowisk porodowych (proporcjonalnie do wielkości szpitala ); czy jest osobna sala do odwiedzin oraz czy jest oddział neonatologiczny. Podpieraliśmy się doświadczeniem rodzących w szpitalach kobiet. Nie byliśmy jednak w stanie ocenić tak nie wymiernych elementów jak np. atmosfera na oddziale. Nie ocenialiśmy też fachowości personelu i sprzętu.

Żadna z placówek nie uzyskała maksymalnej ilości 45 punktów, najwięcej - 37 punktów – zdobyły porodówki w Oławie i Środzie Śląskiej. Zaraz po nich - z wynikiem 36 punktów - uplasowały się porodówki w obu szpitalach klinicznych we Wrocławiu (przy ul. Borowskiej i ul. Chałubińskiego). Najmniej, bo 28 punktów, otrzymał oddział w Oleśnicy. Nieźle w naszym rankingu wypadły oddziały położnicze w Miliczu, Trzebnicy i Strzelinie. Trochę gorzej wrocławskie porodówki w szpitalu na Brochowie i szpitalu przy ul. Kamieńskiego. W tym ostatnim, jako jedynym z ocenianych, nie są w stanie zagwarantować, że dziecko będzie leżało po porodzie w jednej sali z mamą, ba, nawet na tym samym oddziale.

Normą jest już poród rodzinny, ale w niektórych szpitalach trzeba za niego zapłacić, albo w formie cegiełki na rzecz szpitala, albo pokryć koszty ubioru ochronnego dla osoby towarzyszącej przy porodzie. W żadnym szpitalu nie można rodzić z położną z zewnątrz, w niektórych można wybrać za to położną pracującą w danej placówce.

Najbardziej kontrowersyjne okazało się pytanie o możliwość opieki położnej nad dzieckiem przez kilka godzin, gdy matka nie może się nim zająć, bo miała np. ciężki poród. W mniejszych ośrodkach nie ma z tym problemu, gorzej jest we Wrocławiu gdzie położne mają więcej maluchów do opieki.

W rankingu nie znalazła się porodówka w Brzegu Dolnym. Przyszła mama ze zbliżającym się terminem porodu usłyszała, że nie dowie się niczego przez telefon i musi osobiście przyjechać do szpitala.

Ranking porodówek według Gazety Wrocławskiej

1. Szpital w Oławie - 37 pkt
2. Szpital w Środzie Śl. - 37 pkt
3. USK (dawne ASK) Wrocław, ul. Borowska - 36 pkt
4. SPSK1 (porodówka przy ul. Chałubińskiego) - 36 pkt
5. Szpital w Miliczu - 34 pkt
6. Szpital w Trzebnicy - 32 pkt
7. Szpital w Strzelinie - 32 pkt
8. Szpital im. Falkiewicza na Brochowie, Wrocław - 30 pkt
9. Szpital przy ul. Kamieńskiego, Wrocław - 30 pkt
10. Szpital w Oleśnicy - 28 pkt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ranking porodówek. Sprawdź, gdzie najlepiej rodzić - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska